YENİOrta Amerika Çok Yakında!
AmerikaNew York

New York Gezilecek Yerler

4 dk okuma süresi

New York Gezilecek Yerler başlığı altında hazırladığımız bu yazıda ziyaret etmenizi önerdiğimiz bazı ikonik yapılardan bahsetmiş bulunmaktayız. Kısa ve öz bir biçimde açıklamaya çalıştığımız bu ikonik yapılar ile ilgili herhangi bir sorunuz olursa bizimle iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Şimdiden iyi tatiller dileriz;

Central Park

Şehrin kalabalığından ve gürültüsünden kaçıp biraz kafa dinlemenin, çimlere uzanıp güneşlenmenin, sandal kiralayıp gölde gezinmenin ve de beyzbol veya voleybol oynayan neşeli insanları izlemenin oldukça keyif verici olduğu devasa bir şehir parkıdır.

Metropolitan Museum of Art

New York seyahati sırasında mutlaka ziyaret edilmesi gereken bu müze, dünyanın dört bir yanından getirtilmiş olan ve zamanda yolculuk yapıyormuş gibi hissetmenizi sağlayan etkileyici sanat eserleri ile doludur.

Not

 • Giriş Ücretleri
 • MET Sanat Koleksiyonu
 • Müze Harita (Önerilerimiz: “Greek and Roman Art”, “Egyptian Art”, “Arts of Africa, Oceania and the Americas”)
 • Gezinizin sonuna doğru teras katına çıkabilir ve şahane manzaraya karşı bir şeyler içebilirsiniz.

American Museum of Natural History

1869 yılında kurulan, Night at the Museum serisinin çekildiği yer olan ve de oldukça etkileyici içeriklere (insan kalıntıları, bitki, hayvan, fosil ve gök taşı örnekleri) sahip olan muhteşem bir müzedir.

Not

5th Avenue

İçerdiği onlarca lüks giyim mağazası ve mücevherat dükkânı ile dünyanın en pahalı ve en ünlü alışveriş caddelerinden biridir.

Museum of Modern Art

Pablo Picasso, Jean Metzinger, Salvador Dali, Vincent van Gogh, Paul Cézanne, Piet Mondrian ve Claude Monet gibi usta isimlerin çalışmalarını içeren dünyanın en önemli modern sanat müzelerinden biridir.

Not

Times Square

Gürültülü araç ve insan trafiğine, adım başı selfie çeken turistlere, ilginç müzik aletleriyle ritim tutturmaya çalışan göçmenlere ve de ciddi derecede ot ve idrar kokan caddelere rağmen, yıllığı 1.5 ila 5 milyon dolar arası olan dev reklam panoları ile oldukça enteresan bir atmosfere sahip olan, aynı zamanda da New York City’nin turizm ve eğlence merkezini oluşturan popüler bir meydandır.

Bryant Park

New York Halk Kütüphanesi’nin arka bahçesi olarak kullanılan ve de oldukça sosyal bir atmosfere sahip olan bu park, internet ortamında keşfettiğimiz, oraya vardığımızda da iyi ki gelmişiz dediğimiz yerlerden biridir.

Not

 • Yıl boyunca sayısız aktivitenin düzenlendiği (konserler, açık hava sinemaları, tiyatro gösterileri, yoga dersleri, satranç oyunları) bu parkta yapılacaklar ile ilgili bu siteyi ziyaret edebilirsiniz.

Empire State Building

Top of The Rock

New York’un en ikonik binalarından biri olarak bilinmektedir. 1930-1932 yılları arasında inşa edilmiştir. 102 katlı olup, 381 m yüksekliğe sahiptir.

86 ve 102. katlarında bulunan seyir terasları binayı popüler yapan en önemli özelliklerindendir. Bu seyir terasları özellikle günbatımında New York City’nin eşsiz manzarasını izlemek ve şehri tepeden görmek için birebirdir.

Not

 • Empire State’in seyir terasları gerçekten de harika manzaralara eşlik ediyor. Ancak asıl New York manzarasını (yukarıdaki fotoğraf) Top of the Rock’dan seyretmelisiniz. Ayrıca, Top of the Rock’ın Empire State’e göre daha az kalabalık olması ve de giriş ücretlerinin daha ucuz olması önemli avantajlardan bazılarıdır.
 • Empire State için birkaç farklı bilet opsiyonu mevcuttur. Bu opsiyonlara kendi resmî web sayfalarından göz atabilirsiniz.

Flatiron Building

1902 yılında inşa edilen 20 katlı Flatiron Building, New York tarihindeki ilk gökdelenlerden biridir. Daniel Burnham tarafından Gotik ve Rönesans mimarisine ait motifler kullanılarak tasarlanmış olan bu enteresan bina, New York seyahati sırasında kesinlikle görülmesi gereken bir yapıdır.

Little Italy

19. yüzyılın sonlarında bölgeye yerleşen göçmenler tarafından kurulan, alışveriş dükkanlarından ve İtalyan restoranlarından oluşan bu nedenle bizce çok da bir esprisi olmayan “turistik” bir mahalledir.

Brooklyn Bridge

1883’te yapımı tamamlanmış olan Brooklyn Bridge, Manhattan ile Brookyln bölgelerini birbirine bağlayan meşhur bir köprüdür.

Hem arabalara hem de yayalara açık bu meşhur köprü, özellikle gün batımında inanılmaz manzaralara eşlik ettiği için yerli-yabancı birçok kişi tarafından ziyaretçi akınına uğramaktadır.

Manhattan Bridge

Leon Moisseiff tarafından tasarlanan ve 31 Aralık 1909’da hizmete açılan iki katlı asma köprüdür. Sadece araç kullanımına açık olan bu köprünün gezilecek yerler listemizde yer almasının sebebi ise yukarıdaki fotoğrafta yer alan sahnenin Amerikan dizi ve filmlerine sık sık konu olmasıdır.

Eğer sizlerde bizler gibi bu meşhur manzaranın fotoğrafını çekmek isterseniz: Konum

9/11 Memorial & Museum

National September 11 Memorial

9/11 Memorial, 11 Eylül saldırılarında hayatını kaybeden 2977 kişi anısına yapılan ve İkiz Kuleler’i temsil eden 2 adet havuzdan oluşan devasa bir anıttır.

Bu anıtın yanında ayrıca bir de olaya ilişkin kalıntılara ve bilgilere ev sahipliği yapan bir müze bulunmaktadır.

Statue of Liberty

New York’un en ikonik yapılarından biridir. 1884-1886 yılları arasında inşa edilmiş, kuruluşunun 100. yılında da Fransa tarafından ABD’ye hediye edilmiştir.

Heykelin başında bir taç, sağ elinde meşale, sol elinde bir kitabe (yazıt), ayaklarında ise kırılmış zincirler bulunmaktadır;

 • Tacın 7 sivri ucu, 7 kıtayı ve 7 okyanusu,
 • Meşale aydınlık günleri,
 • Üzerinde Amerikan Bağımsızlık Bildirgesi’nin tarihi (Romen rakamlarıyla, JULY IV MDCCLXXVI) yazılı olan Kitabe ülkenin bağımsızlığını,
 • Kırılmış zincirler de özgürlüğü simgelemektedir.

Gerçekten de oldukça anlamlı bir bütün olan Özgürlük Heykeli, her yıl yaklaşık 4 milyon kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Eğer bu bütünü sizde yakından görmek istiyorsanız, biletinizi planladığınız geziden haftalar önce online bir şekilde satın almayı unutmayınız.

https://www.statuecruises.com/statue-liberty-and-ellis-island-tickets/#/

Not

 • Özgürlük Heykeli, Liberty Island’da bulunuyor. Liberty Island’a gidebilmek için de haliyle vapura binmek gerekiyor. Vapurlar ise Battery Park İskelesi’nden kalkıyor.
 • Özgürlük Heykeli için 3 farklı bilet bulunmaktadır. Bu biletler ile ilgili ayrıntılara bu sayfadan ulaşabilir ve aynı sayfa aracılığı ile biletlerinizi de satın alabilirsiniz.
 • Biletinizde yazan saat alana gireceğiniz zaman dilimini belirtir, vapura bineceğiniz değil.

Bu başlık New York serisinin 4. yazısıdır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.