YENİOrta Amerika Çok Yakında!
AmerikaNew York

New York Seyahat Rehberi

3 dk okuma süresi

Empire State, Statue of Liberty ve Time Square gibi ikonik yapıları; Amerikan barları, Hotdog satıcıları ve çıkmaz sokakları; Ford Crown Victoria model NYPD polis araçları ve sarı taksileri; farklı etnik grupların yaşadığı SoHo, Harlem ve Greenwich Village mahalleri…

Hollywood dizi ve filmlerinden aşina olduğumuz New York’a şimdiden hoş geldiniz. Amerika Birleşik Devletleri’nin en kalabalık şehri olan ve her yıl yaklaşık 40 milyon turist ağırlayan New York, oldukça dinamik ve kozmopolit yapıya sahip olan popüler bir şehirdir.

Bu popülerliğini ise “Amerikan Rüyası” başlığı altında yayımlanan dizi ve filmlere borçludur. Her ne kadar bu terim Amerikan vatandaşları için farklı bir anlam taşısa da bizler için müstakil, dubleks ve bahçeli bir ev; anne, baba, çocuk ve Golden Retriever’dan oluşan sıcak mutlu bir aile; ayrıca başarılı komşuluk ilişkileri ve barbekü partilerinden oluşmaktadır. Hatta sırf bu rüyayı gerçekleştirebilme adına her yıl Meksika, Çin ve Hindistan’dan yüzbinlerce insan Amerika’ya, içlerinden büyük bir kısmı da New York’a göç etmektedir.

Ancak öyle görünüyor ki bu toz pembe hayatı elde etmek, refaha ermek, kaliteli ve stressiz bir yaşam sürmek sanıldığı kadar da kolay değil maalesef. New York şehir merkezi Manhattan’a ilk ayak bastığınızda karşılaşacağınız yoğun trafik, aceleci insan kalabalığı ve gürültülü şehir hayatı sürekli çalışmanın gerekliliğini; kafanızı kaldırıp yukarı baktığınızda göreceğiniz gökdelenler kapitalist sistemi; 2. adımda karşınıza çıkan evsizler  de çalışmamanın neticesini hatırlatan en önemli kavramlardan bazılarıdır.

Neyse…Konuyu daha fazla dağıtmadan burada noktalayalım isterseniz. New York sosyolojik ve psikolojik açıdan ele alındığında sizlere farklı bakış açıları kazandıran oldukça enteresan bir şehirdir. Bu nedenle şehri telefon kamerasından izlemeyi bırakıp anın tadını çıkarmaya, belkide sizden binlerce km ötede yaşayan bu insanları ve o insanların kültürlerini keşfetmeye biraz daha özen gösteriniz. Emin olun, böylelikle çok daha anlamlı ve zevkli bir tatil yapmış olacaksınız.

Hava Durumu

İlkbahar Aylarında Sıcaklıklar
Mart (10 ºC – 0 ºC) Nisan (16 ºC – 5 ºC) Mayıs (22 ºC – 11 ºC)
Yaz Aylarında Sıcaklıklar
Haziran (27 ºC – 16 ºC) Temmuz (30 ºC – 19 ºC) Ağustos (29 ºC – 18 ºC)
Sonbahar Aylarında Sıcaklıklar
Eylül (25 ºC – 15 ºC) Ekim (19 ºC – 8 ºC) Kasım (13 ºC – 3 ºC)
Kış Aylarında Sıcaklıklar
Aralık (7 ºC – -1 ºC) Ocak (4 ºC – -4 ºC) Şubat (6 ºC – -4 ºC)
  • Birçok gezgin, tatil planlarını yaza yönelik oluşturmayı tercih ediyor. Ancak yaz aylarındaki bunaltıcı sıcaklar, pahalı konaklama ve aşırı turist popülasyonu planlanan geziyi çekilmez bir hale getirebiliyor.
  • Kış ayları için tercih kişiden kişiye değişebilir. Kar yağışları ile bembeyaz bir görünüme kavuşan ve özellikle Noel zamanı çeşitli süslemeler ve ışıklandırmalarla rengarenk bir hal alan New York, bu romantik atmosferi değerlendirmek isteyen turistlerle dolup taşıyor. Ancak her ne kadar konaklama fiyatları yazın olduğu kadar pahalı olmasa da otellere ciddi bir bütçe ayırmak gerekebiliyor.
  • Nisan, Mayıs ve Eylül ayları ise bizce New York tatili için en uygun zaman dilimleridir. Konaklama ücretleri diğer aylara göre çok daha makul. Turist kalabalığı yok denecek kadar az. Ayrıca hava koşullarıda oldukça keyifli. Bu nedenle “New York’a Ne Zaman Gidilir?” sorusuna verilebilecek en iyi zaman ilkbahar ayları ve sonbahar başıdır.

New York Ortalama Seyahat Bütçesi

Minimum Ortalama Maksimum
90 $ 250 $ 750 $
Yukarıdaki veriler günlük ve kişi başı olarak hesaplanmış olup içerisinde konaklama, ulaşım ve yemek gibi masrafları barındırmaktadır.

Bu başlık New York serisinin 1. yazısıdır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.