YENİOrta Amerika Çok Yakında!
SidneyAvustralya

Sidney Şehir İçi Ulaşım

5 dk okuma süresi

Sidney’de ulaşım, metro, tren, hafif raylı taşıt, otobüs ve feribot gibi geniş toplu taşıma ağına sahip araçlarla sağlanmaktadır. Bizim sizler için hazırladığımız bu bilgilendirici yazı ise Opal Card, tren, otobüs, feribot, hafif raylı taşıt, taksi ve araç kiralama başlıklarından oluşmaktadır. Seçim sizin, buyurun başlayalım…

Opal Card

Sidney toplu taşıma araçlarını kullanabilmeniz için gerekli olan bir tür akıllı ulaşım kartıdır. Marketlerden, gazete bayilerinden, bilet satış gişelerinden veya makinelerinden ücretsiz temin edebileceğiniz bu depozito kart, ***Pay As You Go (Gittiğin Kadar Öde) adlı sistem ile çalışmaktadır. Bu sistemin çalışma prensibi ise şöyledir;

 1. Bilet satış gişelerinden veya makinelerinden edinilen karta yine aynı yerler veya araçlar aracılığı ile para yüklenir.
 2. Yükleme sırasında aktive olan kart, tercih edilen toplu taşıma araçlarında belirtilen kart okuyuculara temas ettirilir.
 3. Toplu taşıma araçlarına, ***yol uzunluğuna, yoğunluk saatlerine ve yaş faktörüne göre değişen ücretler kart bakiyesinden otomatik olarak düşülür.
 4. Eğer kart bakiyesi yetersiz ise belirtilen noktalardan tekrar para yüklemesi yapılır.

Aşağıdaki tablolarda, çeşitli parametrelere göre Opal Card basım ücretleri listelenmiştir:

Tren 0–10 km 10–20 km 20–35 km 35–65 km 65 km+
Yetişkin (Yoğun Saatler) $3.61 $4.48 $5.15 $6.89 $8.86
Yetişkin (Normal Saatler) $2.52 $3.13 $3.60 $4.82 $6.20
Çocuk / Genç (Yoğun Saatler) $1.80 $2.24 $2.57 $3.44 $4.43
Çocuk / Genç (Normal Saatler) $1.26 $1.56 $1.79 $2.40 $3.10
Otobüs ve Hafif Raylı Taşıt 0–3 km 3–8 km 8 km+
Yetişkin $2.24 $3.73 $4.80
Çocuk / Genç $1.12 $1.86 $2.40
Feribot 0–9 km 9 km+
Yetişkin $6.12 $7.65
Çocuk / Genç $3.06 $3.82

Aşağıdaki ücretler, tabloda belirtilen zaman dilimlerinde ulaşım için harcayabileceğiniz maksimum değerlerdir. O değerlerden sonraki her kart basımında yolculuk bedavaya gelmektedir.

Yetişkin Çocuk / Genç
Günlük $16.10 $8
Haftalık $50 $25
Pazar Günleri $2.80 $2.80

Not

 • İnişte ve binişte kartınızı, kart okuyucu makinelere temas ettirmeyi unutmayınız. Çünkü sistem, yol uzunluğu, yaş faktörü ve toplu taşıma aracı gibi parametreleri doğru hesapladıktan sonra doğru ücreti kart bakiyenizden çekebilir.
 • Opal Card’ın beş farklı çeşidi/rengi bulunmaktadır. Sizler için önemli olan 2 karttan birisi yetişkinler için olan siyah renk Opal Card ve çocuk/gençler için olan yeşil renk Opal Card’dır.
 • Yetişkinler için olan Opal Card’lar 16 yaş ve üstü için geçerlidir. Çocuklar / Gençler için olan Opal Card’lar ise 4 ve 15 yaş arası olanlar içindir. 3 yaş ve altındakiler ücretsiz seyahat edebilmektedir.
 • Trenler için belirtilen yoğun saatler 07:00 – 09:00 ve 16:00 – 18:30 arasındadır.
 • Yolcuların 60 dakika içerisinde aktarma hakkı bulunmaktadır. Ayrıca son kullanımdan sonraki 60 dakika içinde tren, feribot, otobüs veya hafif raylı taşıt arasındaki her aktarma için 2 $ indirim (Çocuklar / Gençler 1 $ indirim) elde edebilirsiniz. Yalnız bu indirimin hafif raylı taşıtlar ile feribotlar arasındaki transferde geçerli olmadığını unutmayın.
 • Central Railway Station adlı tren istasyonunu şehir merkezi olarak ele alabilirsiniz.

Tren

“Sidney Şehir İçi Ulaşım”da kullanılması en mantıklı olan ulaşım aracıdır. Oldukça gelişmiş bir ağ yapısı vardır. Temiz, modern ve hızlıdır. Çalışma saatleri 00:00-04:30 arasındadır. Hareket saatleri ise genellikle 10 dakika aralıklarladır. Güzergahlar ve zaman çizelgeleri her ne kadar istasyonlardaki panolarda ve elektronik göstergelerde yer alsa da gezi sırasında Google Maps gibi uygulamaları veya NSW resmi web sitesini kullanmak size büyük yarar sağlayacaktır.

Not

Otobüs

Yerli halk tarafından şehir içi ulaşımda oldukça fazla kullanılan otobüsler, turistler tarafından ise genellikle şehrin Doğu banliyölerinde yer alan plajlara gidebilmek ve gece saatlerinde (00:00-04.30) tren yokluğunda ulaşım sağlayabilmek amacıyla tercih edilmektedir.

Diğer toplu taşıma araçlarına göre çok daha ucuz fakat çok daha yavaş olan bu araçları kullanmadan önce olası problemlere karşı Google Maps, Moovit veya Citymapper gibi uygulamalardan veya NSW resmî web sitesinden yolculuğunu planlamanızda ve güzergâhınızı belirlemenizde fayda var.

Feribot

Sidney’de bir dizi kamu ve özel kuruluş tarafından yönetilmekte olan, Circular Quay adlı limandan kalkan ve sekiz farklı rota üzerinde hizmet veren feribotlar, genellikle turistler tarafından şehrin panoramik manzarasını seyretmek veya Taronga Zoo ve Manly Beach gibi turistik noktalara gitmek amacıyla kullanılmaktadır.

Light Rail (Hafif Raylı Taşıt)

Diğer toplu taşıma araçlarına göre çok daha küçük bir alanda, üç farklı rota (L1, L2, L3) üzerinde hizmet vermektedir. Özellikle şehir merkezinde kullanımı oldukça fazladır. NSW resmi web sitesi üzerinden rahatlıkla yolculuğunuzu planlayabilirsiniz.

Taksi

Özellikle Havaalanı-Şehir Merkezi (Central Railway Station) arası ulaşımda kullanımı oldukça yaygın olan bu konforlu ve güvenilir araçlar, trenlerin çalışmadığı gece geç saatlerde bazı bölgelerde mevcut olan tek ulaşım seçeneği olabilmektedir.

Aşağıdaki tabloda, gün ve saat parametrelerine göre belirlenmiş olan taksi tarifeleri yer almaktadır:

Hafta İçi Gündüz Tarifesi (06:00 – 22:00)
Taksimetre Başlangıç Km. Başına Fiyat Rezervasyon Ücreti
$3.60 $2.19 $2.50
Hafta İçi Gece Tarifesi (22:00 – 06:00 )
Taksimetre Başlangıç Km. Başına Fiyat Rezervasyon Ücreti
$3.60 $2.63 $2.50
Cuma-Cumartesi Gece Tarifesi (22:00 – 06:00)
Taksimetre Başlangıç Km. Başına Fiyat Rezervasyon Ücreti
$3.60 + $2.50 $2.63 $2.50
 • ***Havaalanındaki taksilerden birini kullanacak olursanız yolculuk ücretinin normalden $4.10 daha fazla olacağını bilmelisiniz. Bu nedenle UBER tarzı ulaşım araçlarını da tercih edebilirsiniz.
 • Taksi duraklarını (Taxi Rank) arayarak veya online bir şekilde taksi rezervasyonu yapabilirsiniz, elbette ek bir ücret karşılığında.
 • Taksiler tüm kredi kartlarını kabul etmektedir.
 • Sürücüler ücretli yolları kullanabilmektedir. Bu durumda, yolculuk sonu alacağınız fatura normalden biraz daha fazla olacaktır.

Araç Kiralama

Photo by Trent Szmolnik on Unsplash

Trafik sıkışıklığı, park yeri bulma, soldan akan trafik, pahalı park ücretleri (saati 5$-15$) ve pahalı park cezaları (100$-440$) gibi Sidney’de gün içerisinde sıkça karşılaşabileceğiniz bu tip sorunlar genellikle turistleri araç kiralamadan uzak tutan başlıca nedenlerden bazılarıdır. Ayrıca şehrin sahip olduğu gelişmiş toplu taşıma araçları ve ağı nedeniyle araç kiralamaya zaten ihtiyacınız da olmayacaktır. Ancak, özgürlüğünüze düşkünseniz ve bahsedilen ücretler sizin için problem değilse konforlu bir yolculuk adına araç kiralayabilir, böylelikle şehri daha rahatta keşfedebilirsiniz.

Park konusuna gelecek olursak, Sidney genelinde parkmetre ücretleri zamana ve yere göre değişiklik gösterebilmektedir. Buradaki linklere tıklayarak güncel park ücretlerini ve 15 dakikalık ücretsiz park alanlarını öğrenebilirsiniz. Haritada bahsedilen yoğun saatlerin (Peak) pazartesiden cumaya 08:00-18:00 arasında olduğunu unutmayınız.

Bu başlık Sidney serisinin 2. yazısıdır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.