YENİOrta Amerika Çok Yakında!
ViyanaAvusturya

Viyana Konaklama Bölgeleri

4 dk okuma süresi

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/1/1f/Vienna%2C_administrative_divisions_-_Nmbrs.svg/1669px-Vienna%2C_administrative_divisions_-_Nmbrs.svg.png

1850 yılına kadar bugünkü 1. Bölge’de varlığını sürdüren Viyana, İmparator Franz Joseph döneminde başlatılan kent genişletmeleriyle, günümüzde 23 bölgeden (Bezirke) oluşan büyük bir şehir konumuna yükselmiştir.

Bu 23 bölgenin daha kolay ayırt edilebilmesi için her bölgenin sayısal anlamda bir karşılığı bulunmaktadır. Ve bu sayılar, her sokak tabelasında da yer almaktadır. Bu yöntem ile gezginler şehir içerisinde bulundukları bölgeyi daha rahat anlayabilmekte ve ulaşım sağlayabilmektedir.

1. Bölge: Innere Stadt 2. Bölge: Leopoldstadt 3. Bölge: Landstraße 4. Bölge: Wieden
5. Bölge: Margareten 6. Bölge: Mariahilf 7. Bölge: Neubau 8. Bölge: Josefstadt
9. Bölge: Alsergrund 10. Bölge: Favoriten 11. Bölge: Simmering 12. Bölge: Meidling
13. Bölge: Hietzing 14. Bölge: Penzing 15. Bölge: Rudolfsheim-Fünfhaus 16. Bölge: Ottakring
17. Bölge: Hernals 18. Bölge: Währing 19. Bölge: Döbling 20. Bölge: Brigittenau
21. Bölge: Floridsdorf 22. Bölge: Donaustadt 23. Bölge: Liesing
  • Örnek olarak Innere Stadt adli bolge ayrıca 1. Bölge olarak da bilinmektedir.

Bazı bölgeler, konaklama söz konusu olduğunda turistler arasında oldukça popülerdir. Bunlar çoğunlukla şehir merkezindedir ve belli başlı turistik yerlere yakındır. Birkaç bölge ise popüler turistik mekanlardan diğerlerine göre biraz daha uzakta olabilir, ancak şehrin geri kalanıyla iyi ulaşım bağlantılarına sahiptir ve ayrıca daha ekonomiktir.

İşte önerilerimizden bazıları:

Innere Stadt (1)

Zamanınızı Viyana’nın tam merkezinde geçirmek istiyorsanız, Roma dönemine kadar uzanan tarihi ile Innere Stadt adlı bu bölge, sizler için en mantıklı seçeneklerden birisi olacaktır.

Popüler turistik mekanların çoğu sadece kısa bir yürüyüş mesafesindedir. Ayrıca buradaki sokaklar, lüks restoranların yani sıra enfes yemekler sunan kafelerle de doludur. Innere Stadt’i keşfe çıktığınızda göreceğiniz diğer muhtemel yerler ise muhteşem bir şekilde düzenlenmiş parklar, lüks markalara ait alışveriş mağazaları, büyük işletmeler ve pahalı oteller olacaktır.

Innere Stadt’deki otellerin çoğunun geceliği 200 € ile 600 € arasında değişmektedir. Otellere meraklı olmayan ziyaretçiler ise Airbnb veya benzeri hizmetler aracılığıyla özel konaklama yerleri bulmayı deneyebilirler. Ancak, burası Viyana’nın merkezi bölgesi olduğu göz önüne alındığında, fiyatlar çok da ucuz olmayacaktır.

Innere Stadt adli bölge şehrin en önemli iş merkezi olması sebebiyle birçok ulaşım aracı ve hattı şehrin diğer noktalarıyla son derece iyi bağlantılara sahiptir. Bu nedenle özellikle otobüs (1A, 14A, 40A, 57A, 59A ve 74A) ve metro (U1, U2, U3 ve U4) hatlarını şehir gezisi kapsamında rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Leopoldstadt (2)

Öğrenciler arasındaki popülerliğinden dolayı modaya uygun ve modern bir bölge olarak kabul edilir. Harika zaman geçirebileceğiniz bu bölgede birçok müze ve galeriyi ziyaret edebilirsiniz; Johann Strauss II’nin evi de onlardan biridir.

Viyana’nın bu bölgesi, 20. yüzyılın başlarında çok sayıda sinema ile tanınırdı. Ne yazık ki, bunların çoğu bugün kapalıdır. Eğer isterseniz açık hava yaz sinemalarının tadını çıkarabilirsiniz.

Leopoldstadt sokaklarında yürümekten yorulursanız, Prater adlı nezih ortamda dinlenebilirsiniz. Viyana’nın merkezine çok yakın olan bu büyük doğal parkın içerisinde bir de dönme dolap (Riesenrad) bulunur. Bu dönme dolap ile bölgeyi yukarıdan gözlemleme şansını yakalayabilirsiniz.

Viyana’nın bu bölgesindeki oteller diğer ilçelere göre daha ekonomiktir. Gençlerin Viyana’nın bu bölgesinde yaşamayı tercih ettiğini göz önünde bulundurursanız, Airbnb aracılığı ile düşük bir fiyata daire de kiralayabilirsiniz.

Sıkı bir bütçeyle seyahat ediyor, ulaşım kolaylığı arıyor ancak yine de şehrin göbeğine yakın olmak istiyorsanız Leopoldstadt en mantıklı seçeneklerden birisidir.

Landstraße (3)

Landstraße, çok sayıda konut ve binanın bulunduğu, daha çok işçi kesimine hitap eden yoğun nüfuslu bir Viyana bölgesidir. Şehir merkezine yakın konumda bulunan birçok ekonomik konaklama birimi nedeniyle, turistler için oldukça mantıklı bir bölgedir.

Bu bölge sahip olduğu yeşil alanları, müzeleri ve sanat galerileri ile olağanüstü bir görüntüye sahiptir. Ayrıca çevrede farklı kültürlere ait birçok restoran da bulunmaktadır. Bu arada ulaşımın en kolay yolu metrodur.

Mariahilf (6)

Yaratıcı bir karaktere sahipseniz ve Viyana’nın sokak sanatını görmek istiyorsanız, Mariahilf tam size göre. Binalar hem yerel hem de uluslararası sanatçılar tarafından boyanmış büyük duvar resimleri ile dekore edilmiştir. Altıncı bölge genellikle en gözde Avrupa mahallelerinin listelerinde yer almaktadır. Yerel gibi hissetmek ve Viyana’nın turistik olmayan bölgelerini yaşamak istiyorsanız, Mariahilf’te kalmak iyi bir seçenektir. Dar sokaklar, dünyanın her yerinden çok çeşitli yemekler sunan şık restoran ve kafelerle sıralanmıştır. Eğer yemek pişirmeyi tercih ediyorsanız, Viyana’nın en eski pazarlarından biri olan Naschmarkt’a uğramayı unutmayın.

Buradaki gece hayatının olağanüstü olduğunu belirtmek de fayda var. Buradaki gece kulüpleri sabahın erken saatlerine kadar açıktır ve Avrupa’nın bu bölgesindeki en eşsiz kulüplerinden bazılarında gece boyunca dans edebilirsiniz. Mariahilf konaklama açısından çok uygun. Buradaki birkaç hostel, genç gezginler için uygun olabilir. Viyana ziyaretiniz sırasında otelde kalmak isterseniz, 45 € ile oda rezervasyonu yapabilirsiniz. Fiyatlar gecelik 95 € ‘ya kadar çıkıyor. Mariahilf’de ulaşım oldukça kolaydır çünkü üç metro hattı (U2, U3, U4) ve 5 önemli otobüs hattı (13A, 14A, 48A, 57A, 59A) bu bölgeden geçmektedir orada durmaktadır.

Neubau (7)

Eğlenceli kalabalık küçük kafe ve barların, bağımsız sanat galerileri ve yeşil alanların, lezzetli sokak atıştırmalığı satan seyyar satıcıların ve ekonomik hostellerin bulunduğu şehrin en sıcak ve en havalı üniversiteli bölgesi.

Bu başlık Viyana serisinin 3. yazısıdır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.