YENİOrta Amerika Çok Yakında!
ViyanaAvusturya

Viyana Şehir İçi Ulaşım

8 dk okuma süresi

U-Bahn, Otobüs, Tramvay, Taksi ve Araç Kiralama olmak üzere 5 başlık altında topladığımız; ayrıca Havaalanı – Şehir Merkezi Arası Ulaşım ve Biletler & Ulaşım Kartları konularından da bahsederek gelen tüm soruları cevapladığımız Viyana Şehir İçi Ulaşım sayfası, seyahatiniz boyunca kullanabileceğiniz ulaşım araçları hakkında bir fikir sahibi olmanız amacıyla hazırlanmıştır. Etkili ve kapsamlı bir toplu taşıma sistemine sahip olan Viyana şehri hakkında başka sorularınız olursa yanıtlamaktan memnuniyet duyarız.

U-Bahn (Metro)

https://www.flickr.com/photos/desomnis/51818524924/

Halk arasında en çok tercih edilen ulaşım aracıdır. Hızlı ve güvenilirdir. Toplamda beş farklı hattan oluşmaktadır;

 U1  Oberlaa – Leopoldau
 U2 
Seestadt – Karlsplatz
Mayıs 2021’den 2023 Sonbaharına kadar sürecek olan metro inşaat çalışmaları nedeniyle Schottenring – Karlsplatz durakları arası yolcu taşıyan U2 metro hattının yerini U2Z adlı tramvay hattı almıştır. Çalışma saatlerinde veya bilet fiyatlarında herhangi bir değişiklik bulunmamaktadır.
 U3  Ottakring – Simmering
 U4  Hütteldorf – Heiligenstadt
 U6  Siebenhirten – Floridsdorf

Not

 • Viyana metro sisteminde turnike bulunmuyor. Ancak bu, bilet almanıza gerek olmadığı anlamına gelmiyor. Görevliler tarafından sık sık kontroller yapılıyor. Aksi bir durumda 105 € para cezasına çarptırılabilirsiniz haberiniz olsun.
 • Çalışma saatleri sabah 5’ten gece yarısına kadardır. Hafta sonları ve tatil günlerinde ise 24 saat açıktır. Hatların ayrıntılı zaman çizelgesine buradan ulaşabilirsiniz.
 • Seferler gün içerisinde 2-4 dakikalık aralıklarla, saat 20:30’dan sonra ise 8-10 dakikalık aralıklarla gerçekleşmektedir. Hafta sonları bu süre 15 dakikaya kadar uzayabiliyor.
 • Biletler, metro istasyonlarından, bilet gişelerinden veya tütün kiosklarında bulunan makinelerden satın alınabilir.
 • Metro Haritası | Ayrıntılı Harita

Otobüs

https://www.flickr.com/photos/somkuti/50002443906/

Daha çok şehir merkezi dışında kalanların kullandığı toplu taşıma araçlarıdır. Ancak şehir merkezinde de bu araçlardan yararlanabilirsiniz. Zaten hemen hemen her köşede bir otobüs durağı bulabiliyorsunuz. Bu duraklar ilgili hattın güzergah haritasını ve çalışma saatlerini de içermektedir. Yalnız, bazı duraklardaki bilgiler güncel değil. Bu nedenle Google Maps veya Moovit uygulamalarından yardım almanızı öneririz.

Not

 • 7/24 hizmet veren belediye otobüslerinin gece çalışma saatleri 00.30 – 05.00 arasındadır. Seferler ise 30 dakikalık aralıklarla gerçekleşmektedir.
 • Gece otobüslerinin güzergah numaraları N harfi ile başlar.
 • Gece Hattı Güzergah Haritası — Hafta İçi / Hafta Sonu
 • Buradan ayrıntılı zaman çizelgesine ulaşabilirsiniz.
 • Genel Ağ Haritası

Tramvay

225 km’lik uzunluğu ile dünyanın en büyük tramvay ağlarından birine ev sahipliği yapıyor bu şehir. Dolayısıyla gezi sırasında onunla sık sık karşılaşacaksınız. Hatların çoğu turistik noktalardan geçiyor. Zaten geçmemesi neredeyse imkansız. Oldukça hızlı, kolay ve güvenilirler. Çalışma saatleri metro ile aynı. Ancak bazı hatlar 21.00’da kapanıyor. Buradan zaman çizelgesine ulaşabilirsiniz. Bu arada, seferlerin 5 ila 10 dakika aralıklarla gerçekleştiğini unutmayın — Tramvay Haritası

Taksi

Bizler gezi planlama aşamasında taksi ücretleri ile ilgili güncel bir resmi yazı bulamadığımız için Uber araçlarını tercih etmiştik. Ancak sonradan gördük ki Viyana Valiliği tarafından getirilen düzenlemeler kapsamında 19 Mart 2021 tarihinde yeni taksi tarife modelini içeren bir yönetmelik yürürlüğe girmiş. Bu bağlamda güncel ücretleri aşağıdaki tablodan öğrenebilirsiniz;

Hafta İçi 06:00 – 23:00 Saatleri Arası
Taksimetre açılış 3,80 €
5 km’ye kadar (5. km dahil) 0,95 €
5 km üzeri 0,58 €
Hafta İçi 23:00 – 06:00 Saatleri Arası | Hafta Sonu & Tatil Günleri 00:00 – 24:00
Taksimetre açılış 4,30 €
5 km’ye kadar (5. km dahil) 1,09 €
5 km üzeri 0,67 €
Ek Ücretler
Telefonla taksi çağırma 2 €
5 – 8 kişilik taksiler 2 €

Araç Kiralama

Bu konuda bir deneyimimiz olmadı. Tercihimizi mevcut toplu taşıma araçlarından ve Uber’den yana kullandık. Ancak yine de konuyu sizler için araştırdık. Öncelikle trafik sıkışıklığı, park yeri bulma veya hırsızlık gibi sorunlar burada çok yaygın değil. Yalnız yollar genellikle tek şeritli. Zaman kaybetmemek adına P+R park alanları öneriliyor. Bu alanlarda aracınızı çok cüzi miktarlara park edip yolunuza mevcut toplu taşıma araçları ile devam edebiliyorsunuz.

Diyelim ki kendi aracınızla şehir merkezine gitmeye karar verdiniz. Ve yol üstü park alanlarından birine park edeceksiniz. O zaman Viyana şehrinin, ön ödemeli otopark kuponu (Parkschein) ile çalışan “kısa süreli park alanları” (Kurzparkzone) ile dolu olduğunu bilmenizde fayda var. Kelime aklınızı karıştırmasın. Halka açık yol üstü park alanları Kurzparkzone olarak adlandırılmış. Kısa süreli denmesinin nedeni de park süresinin maksimum 2 saat olması.

Pazartesiden cumaya 09:00 – 22:00 saatleri arasında ücretli olan bu alanlar geri kalan zaman dilimlerinde ise ücretsizdir. Ücretler gazete bayilerinden, tütün dükkanlarından, toplu taşıma bilet gişelerinden, metro istasyonlarındaki bilet makinelerinden veya bazı benzin istasyonlarından satın alınabilen ön ödemeli otopark kuponları ile ödenir. Renklerle birbirinden ayrılmış bu kuponlardan ilgili kuponu doldurduktan sonra aracınızın ön camının arkasına yerleştirmeyi unutmayın;

Kupon Rengi Park Süresi Ücret
Mor 15 dakika Ücretsiz
Kırmızı 30 dakika 1,25 €
Mavi 1 saat 2,50 €
Yeşil 1.5 saat 3,75 €
Sarı 2 saat 5 €

Not

 • 1, 2, 3, 4, 6, 7, 8, 9 ve 12. bölgelerde, yerel halk için özel olarak ayrılmış park alanları vardır. Bu park alanları “Engelliler ve XX numaralı bölgeler için park etiketine sahip olan araçlar hariç Park Etmek Yasaktır” gibi tabelalar ile vurgulanmıştır. Dolayısıyla otopark kuponları bu alanlarda geçerli değildir. Aksi takdirde para cezası uygulanır.
 • Buradan kuponların nasıl doldurulması gerektiğine dair ingilizce yazıyı okuyabilirsiniz.
 • Aracınızı sokağa park etmek istemiyorsanız buradan çok katlı otopark haritasına ulaşabilirsiniz.
 • Kurzparkzone Harita

Havaalanı – Şehir Merkezi Arası Ulaşım

Viyana Uluslararası Havalimanı (Flughafen Wien-Schwechat) şehir merkezinden yaklaşık 20 km uzaklıktadır. Ulaşım otobüs, çeşitli tren hatları veya taksiler ile sağlanmaktadır;

Vienna Airport Lines (Otobüs)

Eylül 2016’dan beri hizmet veren oldukça konforlu ve güvenilir araçlar. Toplamda 3 hat var. Her birisi de metroya aktarma yapabileceğiniz istasyonlarda duruyor. Aşağıdaki haritadan hatların güzergâhına, buradan da (VAL1, VAL2, VAL3) zaman çizelgesine göz atabilirsiniz.

Biletler
Yaş Tek Yön Çift Yön
15+ 9,5 € 16 €
6-14 (14 dahil) 5 € 9,5 €
6 Yaşından Küçükler Ücretsiz Ücretsiz
 • Biletinizi kendi web sitelerinden, doğrudan otobüs şoföründen veya bilet makinelerinden satın alabilirsiniz.
 • Buradan hatların güzergâhında yer alan duraklara göz atabilirsiniz.

https://www.viennaairportlines.at/en/informationen/unser-streckennetz

CAT

Havaalanı ile Şehir Merkezi (Wien Mitte İstasyonu) arası ulaşımın en hızlı (16 dk) ve en rahat yoludur. Bilet fiyatları tek yön 14,90 €, gidiş dönüş 24,90 €’dur. Online olarak veya havalimanındaki otomatlardan satın alabilirsiniz.

Not

 • 15 yaş altı çocuklar ücretsiz, tekerlekli sandalye kullanan bireyler ise indirimli seyahat edebilir.
 • Eğer Star Alliance üyesi bir hava yolu şirketinden biletiniz varsa ve uçuş saatine kadar şehirde vakit geçirmek istiyorsanız, check-in yaptırdıktan sonra bagajınızı Wien Mitte İstasyonu’ndaki ofise bırakabilirsiniz.
 • Trende WiFi ve priz mevcut.
 • Wien Mitte, çeşitli toplu taşıma hatlarıyla kesişen oldukça büyük bir istasyon. İlgili toplu taşıma biletini edindiğiniz takdirde diğer araçlara aktarma yapabilirsiniz.
 • Kalkış Zamanı
  Havaalanı → Wien Mitte Her gün 06:08’den 23:38’e, 30 dakikada bir
  Wien Mitte → Havaalanı Her gün 05:37’den 23:07’ye, 30 dakikada bir

ÖBB Railjet

Havaalanı ile Viyana Merkez Tren İstasyonu (Wien Hauptbahnhof) veya Wien Meidling İstasyonu arası kesintisiz yolcu taşıyan Avusturya Federal Demiryolları’na (ÖBB) ait trenlerdir. Hızlı ve konforlular. Yolculuk süresi Viyana Merkez Tren İstasyonu için (Wien Hauptbahnhof) 15 dakika, Wien Meidling İstasyonu için ise 30 dakikadır. Bilet fiyatı 4,40 €. Online olarak veya havaalanındaki / istasyonlardaki otomatlardan satın alabilirsiniz.

Not

 • 6-14 yaş arası çocuklar için biletler 2,20 €, 6 yaşından küçükler için ise ücretsizdir. Grup olarak (yetişkin+çocuk/genç) bilet aldığınızda ise fiyatlarda indirim oluyor.
 • Treninize hangi perondan bineceğinizi öğrenmek için istasyonlardaki dijital ekranlardan biletinize ait bilgileri kontrol etmelisiniz.
 • Kalkış Zamanı
  Havaalanı → Merkez Tren İstasyonu / Wien Meidling Her gün 06:33’den 23:03’e, 30 dakikada bir
  Merkez Tren İstasyonu → Havaalanı Her gün 05:34’den 22:00’a, 30 dakikada bir
  Wien Meidling → Havaalanı Her gün 05:42’den 22:12’ye, 30 dakikada bir

S7

Floridsdorf – Viyana Uluslararası Havaalanı arasında faaliyet gösteren banliyö trenidir. Wien Mitte istasyonundan geçtiği için şehir merkezine ulaşımın en ucuz yolu olarak bilinir. Wien Mitte – Havaalanı arası ortalama yolculuk süresi 20 dakikadır. Bilet fiyatı 4,40 €. Online olarak veya havaalanındaki / istasyonlardaki otomatlardan satın alabilirsiniz.

Not

 • 6-14 yaş arası çocuklar için biletler 2,20 €, 6 yaşından küçükler için ise ücretsizdir. Grup olarak (yetişkin+çocuk/genç) bilet aldığınızda ise fiyatlarda indirim oluyor.
 • Treninize hangi perondan bineceğinizi öğrenmek için istasyonlardaki dijital ekranlardan biletinize ait bilgileri kontrol etmelisiniz.
 • Kalkış Zamanı
  Havaalanı → Floridsdorf Her gün 05:18’den 00:18’e, 30 dakikada bir
  Wien Mitte → Havaalanı Her gün 04:19’dan 23:49’a, 30 dakikada bir

Taksi

Havaalanı ile Şehir Merkezi arası ulaşım için önceden belirlenmiş sabit fiyat uygulaması bulunmuyor. Ancak taksi şoförleri kendi arasında fiyatları 30 ila 40 € arasına sabitlemiş durumda. Tabii yine de sürprizlerle karşılaşmamak için şoförle konuşmanızı tavsiye ediyoruz.

Bir diğer alternatif de elbette Uber. Her ne kadar belirtilen güzergahta taksi kullanmamış olsak da açıkçası Uber ücretleri bize çok daha ekonomik geldi. Karar sizin 🙃

Biletler & Ulaşım Kartları

Biletlerinizi internet sitesinden (genellikle siteleri düzgün çalışmıyor), ana istasyonlardaki bilet gişelerinden, istasyonlardaki bilet makinelerinden, gazete bayilerinden veya tütüncülerden satın alabilirsiniz. Fakat uyarmak istediğimiz bir konu var. Havaalanı – Şehir Merkezi Arası Ulaşım başlığı altında bahsedilen Tren biletleri ile U-Bahn, Otobüs ve Tramvay biletleri farklı makinelerde satılmaktadır. Çünkü Trenlerin geneli ÖBB tarafından işletilirken, Şehir İçi Mevcut Toplu Taşıma Araçları Wiener Linien tarafından işletiliyor. Yani ÖBB makineleri trenlere ait haberiniz olsun. Şimdi gelin biletleri inceleyelim;

Tek Kullanımlık Bilet (1 Fahrt WIEN)

Tek yönde herhangi bir uzunlukta tek seferlik yolculuk yapma hakkı tanıyan bilet türüdür. Problem, yolculuğun kesintiye uğramaması gerektiğidir. Ancak dilerseniz otobüs, tramvay veya metroya aktarma yapabilirsiniz. Burada kesintiden kasıt, bir istasyondan tamamen ayrılıp tekrar aynı istasyondan yolculuğunuza devam edemezsiniz. Fiyat 2,40 €.

Not

 • Eğer yanınıza çocuk (6-14) veya evcil hayvan varsa onlar için de bilet almalısınız. Bu bilet “İndirimli Tek Kullanımlık Bilet” (1 Fahrt WIEN ermäßigt) olarak geçiyor. Fiyat 1,20 €.

Günlük Bilet (1 Tag WIEN)

Bir gün süreyle tüm toplu taşıma araçlarında sınırsız yolculuk yapma hakkı tanıyan bilet türüdür. Yalnız, bileti hangi saatte alırsanız alın ertesi gün saat 01:00’da biletin geçerlilik süresi doluyor haberiniz olsun. Yani aslında bilet 24 saat boyunca kullanılamıyor.

Not

 • Viyana’daki tüm toplu taşıma araçlarında geçerlidir.
 • Paylaşımlı olarak kullanılamaz.
 • Fiyat 5,80 €

24, 48, 72 Saatlik Biletler (24, 48, 72 Stunden Wien)

İlk okutmadan sonra 24, 48 veya 72 saat boyunca geçerli olan biletlerdir. Tüm toplu taşıma araçlarında geçerlidir.

24 Saat 8,00 €
48 Saat 14,10 €
72 Saat 17,10 €

Not

 • Kağıt biletle seyahat ediyorsanız toplu taşımaya binmeden önce biletinizi damgalatmalısınız. Mavi renkli bilet damgalama makinelerini istasyonlarda / duraklarda bulabilirsiniz.
 • Online (24, 48, 72) satın alınmadığı sürece paylaşımlı kullanılabilir.

Haftalık Kart (Wochenkarte)

Pazartesi 00:00’dan (gece yarısı) sonraki Pazartesi sabah saat 09:00’a kadar geçerli olan ulaşım kartıdır. Tüm toplu taşıma araçlarında (ÖBB tarafından işletilen banliyö trenleri dahil) belirtilen süre boyunca sınırsız kullanılabilir. Yalnız, kartı hangi gün alırsanız alın Pazartesi sabah saat 09:00’da kartın geçerlilik süresi doluyor haberiniz olsun.

Not

 • Online satın alınmadığı sürece paylaşımlı kullanılabilir.
 • Fiyat 17,10 €

Haftalık Kart (7 Tage WIEN)

Bu da Wochenkarte gibi 7 günlük bir bilettir. Aynı fiyatta ve aynı ulaşım araçlarında geçerlidir. İki farkı var. Birincisi, pazartesiden pazartesiye diye bir kısıtlama yok. Dolayısıyla bileti hangi gün satın alırsanız alın 7 gün sonra süresi doluyor. İkincisi ise sadece online olarak satıldığı için paylaşımlı kullanılamıyor.

Bu başlık Viyana serisinin 2. yazısıdır

17 Yorum

 • Avatar
  • Marbvl
   • Avatar
    • Marbvl
 • Avatar
  • Marbvl
 • Avatar
  • Marbvl
 • Avatar
 • Avatar
  • Marbvl
 • Avatar
  • Marbvl
 • Avatar
  • Marbvl
 • Avatar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.