YENİOrta Amerika Çok Yakında!
ViyanaAvusturya

Viyana Seyahat Rehberi

2 dk okuma süresi

Avusturya’nın başkenti ve Avrupa’nın en büyük 13. şehri olan Viyana, sahip olduğu eşsiz tarih ve kozmopolit yapı nedeniyle her yıl 15 milyondan fazla turist ağırlamaktadır. Batı ve doğu etkilerini bir arada yasayan bu şehir, muhteşem mimariyle birleşen ve Karadeniz’e doğru ilerleyen Tuna Nehri ile de büyülü bir atmosfer yaratır. Sonuç itibariyle, ziyaretçilerin resmedilmeye değer bu tabloya hızlıca âşık olmasından başka seçenek kalmamaktadır.

Şehir genelinde görülen mimari, çeşitli stil ve dönemlerin bir karışımıdır. Barok ve Gotik binalar ise ufukta hâkimdir. Bu mimari stiller birbirlerini zahmetsizce tamamlar. Bununla birlikte, Viyana geçmişte sıkışıp kalmış bir şehir de değildir, aksine Art Nouveau’nun etkisinde birçok ikonik modern yapıya da sahiptir.

Zamanında birçok sanatçı ve bilim insanı Viyana sokaklarından geçmiş ve onların çalışmaları bu kentin Avrupa Kıtası’nın kültürel merkezi olmasına yardımcı olmuştur. Mozart, Schubert, Strauss ve Beethoven gibi dâhiler burada yaşamış, çalışmış ve çevrelerinden ilham almıştır. Johann Strauss II, Viyana’yı ve onun ebedi güzelliğini kutlamak için Mavi Tuna (An der schönen, blauen Donau) adlı bir vals bile yazmıştır. Psikanalizin babası Sigmund Freud’da hayatının büyük bir bölümünü burada geçirenlerden.

Burada her zaman yapılacak ya da keşfedilecek bir şeyler bulabilirsiniz. Örneğin sanat meraklıları, öğleden sonralarını etkileyici bir sanat koleksiyonuna sahip olan Viyana Sanat Tarihi Müzesi’nde (Kunsthistorisches Museum) gezerek geçirebilirler. Ayrıca şehrin mutfak kültürü, sokakları sıralayan çok sayıda restoran ve pastane ile gerçekten de olağanüstüdür. Özellikle o meşhur Avusturya pastası (Sachertorte) ve kahvesi…Leziz!

Bu şehir Paris veya Londra kadar popüler olmayabilir, ama inanılmaz derecede çekici olduğu konusunda da herkes hemfikir. Rüya gibi sokaklar ve diğer dünyaya özgü mimari eserler sizi baştan çıkaracak cinsten. Nefes kesen kraliyet kalelerinden devasa sanat galerilerine kadar her ziyaretçi burada kendi hikayesini yaratabileceğine inanıyor…

Neyse. Lafı daha fala uzatmayalım. Viyana’yı tam olarak tecrübe etmek istiyorsanız, bu yazı serisi size maceranızı planlamanız için yeterli bilgiyi sağlayacaktır. İyi seyirler dileriz…

Hava Durumu

İlkbahar Aylarında Sıcaklıklar
Mart (11 ºC – 2 ºC) Nisan (17 ºC – 7 ºC) Mayıs (21 ºC – 11 ºC)
Yaz Aylarında Sıcaklıklar
Haziran (25 ºC – 14 ºC) Temmuz (27 ºC – 16 ºC) Ağustos (27 ºC – 16 ºC)
Sonbahar Aylarında Sıcaklıklar
Eylül (21 ºC – 12 ºC) Ekim (15 ºC – 8 ºC) Kasım (9 ºC – 3 ºC)
Kış Aylarında Sıcaklıklar
Aralık (4 ºC – -1 ºC) Ocak (3 ºC – -2 ºC) Şubat (6 ºC – -1 ºC)

Viyana Ortalama Seyahat Bütçesi

Minimum Ortalama Maksimum
40 € 120 € 350 €
Yukarıdaki veriler günlük ve kişi başı olarak hesaplanmış olup içerisinde konaklama, ulaşım ve yemek gibi masrafları barındırmaktadır.

Bu başlık Viyana serisinin 1. yazısıdır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.