YENİOrta Amerika Çok Yakında!
SaraybosnaBosna-Hersek

Saraybosna Şehir İçi Ulaşım

2 dk okuma süresi

Tramvay, Taksi ve Araç Kiralama olmak üzere 3 farklı başlık altında topladığımız Saraybosna Şehir İçi Ulaşım sayfası, seyahatiniz boyunca kullanabileceğiniz ulaşım araçları hakkında bir fikir sahibi olmanız amacıyla hazırlanmıştır;

Tramvay

Şehir merkezi civarında hizmet veren tramvay hatları, halk arasında en çok tercih edilen ulaşım araçlarıdır. Diğer ulaşım araçlarına göre çok daha hızlı ve konforlu olduklarını söyleyebiliriz. Biniş için bilet şart. Bu biletleri civardaki herhangi bir kiosktan (1,60 KM) veya vatmandan (1,80 KM) satın alabilirsiniz. Tramvayın içine girdikten sonra biletinizi okutmayı unutmayın, çünkü ara sıra kontroller olabiliyor.

Tramvay  Hattı Rota & Kalkış Saatleri
1 Baščaršija – Željeznička stanica
2 Baščaršija – Čengić Vila
3 Baščaršija – Ilidža
4 Željezniča stanica – Ilidža
5 Baščaršija – Nedžarići
6 Skenderija – Ilidža
Tramvay Haritası

Not

  • Gezi sırasında Google Maps yerine Moovit adlı uygulamayı kullanmalısınız. Saraybosna için çok daha sağlıklı arama sonuçları veriyor.

Taksi

Saraybosna’da faaliyet gösteren birkaç kayıtlı taksi şirketi bulunmaktadır. Ücretler oldukça uygun ve sürücüler genellikle İngilizce konuşabiliyor. Kalacağınız otelin veya hostelin adını biliyorsanız onlarla iletişim kurmak hiç zor değil. Eğer ucuz, hızlı ve konforlu bir ulaşım aracı arıyorsanız Taksi sizler için mantıklı bir seçenek olacaktır.

Not

  • Havalimanı – Şehir Merkezi (Baščaršija) arası taksi ücreti ortalama 20 KM-30 KM’dır.
  • Taksi şoförleri yeni gelen veya bölgeyi bilmeyen turistlerden çok daha fazla ücret talep edebiliyor. Bu nedenle öncelikle kalacağınız yerle ilgilenen kişiye ortalama taksi ücretini sorun. Daha sonra da taksiye binmeden önce bu fiyat üzerinden anlaşma yapın. Kısacası her şeyi garanti altına alın.
  • Havalimanı önünde taksi bulamazsanız, bilgi masasındaki görevlilerden sizin için bir taksi çağırmasını rica edebilirsiniz.
  • Taksi ücretleri sadece nakit olarak ödenir. Her bir bagaj için 1,00 KM ek ücret alınmaktadır.

Araç Kiralama

Sadece şehir içini kapsayan bir gezi planınız varsa araç kiralamaya gerek olmadığını söyleyebiliriz. Zaten tarihi şehir merkezi trafiğe kapalı bir alanda bulunuyor. Onun haricinde bazı yollar da da şahsi araç kullanımına izin verilmiyor. Hareket kabiliyeti ile ilgili sıkıntılardan bahsetmedik bile. Yani karar sizin…

Eğer olurda araç kiralarsanız bilmeniz gerekenler;

  • Arabanızı bırakmak için en iyi yer, merkezdeki SCC (Sarajevo City Center) adlı alışveriş merkezi otoparkıdır. Günlük park ücreti 20,00 KM, haftalık ise 70,00 KM’dır. Ücretler ve saatler ile ilgili daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.
  • Diğer cadde otoparklarının saatlik ücreti genellikle 2 KM’dır.

Bu başlık Saraybosna serisinin 2. yazısıdır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.