YENİOrta Amerika Çok Yakında!
PragÇek Cumhuriyeti

Prag Şehir İçi Ulaşım

3 dk okuma süresi

Prag şehrinin her ne kadar yürüyerek gezilebileceğine inansak da gezi sırasında bazı anlarda hız ve konfordan yana olmayı seçtik. Buna belki üşengeçlik de denilebilir. Ama özellikle düşük bilet fiyatları bir zaman sonra çok cazip gelebiliyor 😀

UBER, Metro ve Tramvay kullanımı ile ilgili hazırladığımız bu yazıda seçim sizin. Eğer ulaşım anlamında herhangi bir sorunuz olursa yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

UBER

Günümüzün oldukça popüler ve bir o kadar da güvenilir olan uluslararası ulaşım ağı şirketi UBER, ortalama 400 CZK’lık bir ücret karşılığında özellikle havalimanı ila şehir merkezi arası mesafede kullanabileceğiniz mükemmel bir servistir.

Tabii, Prag Havalimanı’ndan bu araçlara erişim eğer ilk seferiniz ise biraz kafa karıştırıcı olabilmektedir. Çünkü, Prag Havalimanı’nda resmi bir UBER biniş noktası veya park alanı mevcut değildir. Sürücüler de bu nedenle genelde kısa süreli (15dk) ücretsiz otopark alanlarında beklemektedir. Eğer zamanında orada olmazsanız, şoförünüz muhtemelen yüksek park ücretlerinden kaçınmak için rezervasyonunuzu iptal edecektir.

Biz de sizlere terminallere yakın olan o otopark alanları ile ilgili bir tablo hazırladık. Bunlardan birini seçtiğiniz takdire hiç bir problem yaşanmayacaktır;

Terminal 1 (Harita) P1
Terminal 2 (Harita) P2
P3
P4

Metro

Dünya’nın Merkezine Yolculuk filminden esinlenerek yapıldığını düşündüğümüz tünelleri ve de hayatın hızını 2x’e alan yürüyen merdivenleri ile oldukça ilginç ve bir o kadar da eğlenceli bir aktiviteydi Prag Metrosu 😀

Şehir içi ulaşımın en hızlı yoludur kendisi. Toplamda 3 farklı hattan oluşmaktadır. 05.00-00.00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Seferler yoğun saatlerde 2-3 dakika arayla gerçekleşirken diğer zamanlarda (19.00-00.00) 4-10 dakika ara ile gerçekleşmektedir.

A B C

Yürümenin cazip gelmediği bir noktada bu ulaşım aracını tercih edebilirsiniz. Yalnız, nefes darlığı problemi olan kişilere metro kullanımını kesinlikle önermiyoruz. Çünkü ciddi anlamda yerin bayağı bir altına iniyorsunuz. Bilginiz olsun.

Tramvay

Kentteki çoğu turistik mekânı yakından görme fırsatı veren tramvaylar, metro kadar tercih ettiğimiz bir ulaşım aracı olmadı. Daha çok fotoğraflarımızda kullandığımız bir dekordu. Ancak sizler bu ulaşım aracından faydalanabilir ve şehir içi ulaşımı daha ferah bir şekilde açık havada gerçekleştirebilirsiniz.

 • Tramvayların çalışma saatleri 04.30-00.00 arasındadır.
 • Sefer sıklığı 4 ila 10 dakika arasında değişebilmektedir.
 • Hafta sonlarında bu aralık 8 ila 15 dakikaya kadar uzayabilir.
 • Gece vakti çalışan tramvayların sefer sıklığı ise maalesef 30 dakikada birdir.

Bilet

Toplu taşıma araçlarını kullanabilmek için gerekli olan biletler, metro istasyonlarından, gazete bayilerinden, Toplu Taşıma Bilgi Merkezlerinden veya bazı tramvay ve otobüs duraklarındaki bilet makinelerinden satın alınabilir. Satış Noktaları.

Toplu Taşıma Bilet Türleri Yetişkin 70 Yaş Üzeri 10 – 15* Yaş Arası 0 – 10** Yaş Arası
30 Dakika 24 CZK Ücretsiz 12 CZK Ücretsiz
90 Dakika 32 CZK Ücretsiz 16 CZK Ücretsiz
1 Gün (24 Saat) 110 CZK Ücretsiz 55 CZK Ücretsiz
3 Gün (72 Saat) 310 CZK Ücretsiz Ücretsiz
1 Ay 550 CZK Ücretsiz Ücretsiz
 • 70 yaş üzeri yaşlılar ve 0-10 yaş arası çocuklar ücretsiz seyahat hakkına sahiptir. Bu nedenle bu yaş grubundakiler için herhangi bir bilet alımı söz konusu değildir. Ancak, pasaport veya doğum tarihini gösteren fotoğraflı bir kimlik taşınmalı, bir görevli tarafından bu belge talep edildiğinde de belirtilen belgeler inceleme için ibraz edilebilmelidir.
 • Tabloda yer alan bilet türleri, belirtilen süre boyunca sınırsız basım hakkına sahiptir.
 • *15 ve **10 dahil değildir.
 • Güncel bilet fiyatları hakkında bilgi almak için bu sayfaya göz atabilirsiniz.

Not

Prag gezisi sırasında taksi, kiralık araç ve belediye otobüsü kullanmadığımızdan (bilinçli olarak) dolayı bu konular ile ilgili ayrıntılı olarak bir başlık açmadık. Ancak bu bilinçli davranışın nedenini sizlere açıklamak isteriz:

 • Gezi planlama aşamasında taksiler ile ilgili, sık sık turistleri soyan veya onları dolandıran pek çok şüpheli taksi şoförü bulunduğunu,
 • Araç kiralama ile ilgili ciddi anlamda park yeri bulma ve trafik sorunu olduğunu,
 • Belediye otobüsleri ile ilgili ise şehir merkezinin dar sokakları nedeniyle bu otobüslerin genelde banliyöler ile sadece belirli metro ve tramvay istasyonları arasında yolcu taşıdığını okumuştuk.

Eğer sizler de bizler gibi tedbirli davranmak ve oluşabilecek can sıkıcı sorunlardan olabildiğince uzak kalmak isterseniz, başlık halinde kaleme aldığımız yukarıdaki toplu taşıma araçlarını rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Bu başlık Prag serisinin 2. yazısıdır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.