YENİOrta Amerika Çok Yakında!
PragÇek Cumhuriyeti

Prag Seyahat Rehberi

2 dk okuma süresi

Her zaman sizi biraz daha meraklandıran ve ileriyi keşfetmeye zorlayan bu büyüleyici şehrin kıvrımlı sokaklarında dolaşırken ansızın zamanda geriye gittiğinizi düşünebiliyor veya tarihi savaşları konu edinen film sahnelerindeymiş gibi hissedebiliyorsunuz.

Prag, gezdiğimiz şehirler arasında en çok zevk aldığımız yerlerden biri oldu kesinlikle. Hazırladığımız bu yazı serisi ile ile ilgili sorularınız olursa cevaplamaktan mutluluk duyar, bu güzel şehir için şimdilik iyi okumalar dileriz…

Prag Tarihi

…IV. Charles’ın 14. yüzyılda Kutsal Roma İmparatoru (1355 – 1378) ve Bohemya Kralı (1346 – 1378) unvanını almasının ardından bir imparatorluk başkentine dönüşen Prag şehri, 15. Yüzyıl’daki Hussit Savaşları (1419 – 1434) nedeniyle çok büyük zararlar almış.

1526’da Habsburg Hanedanı’ndan I. Ferdinand’ın tahta oturması ile bir süreliğine rahatlayan Prag, 17. yüzyıldaki Otuz Yıl Savaşları (1618 – 1648) nedeniyle tekrar kendini bir kaosun içerisinde bulmuş.

Gel zaman git zaman, Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu zayıflamaya başlamış. Hal böyle olunca da önce Avusturya İmparatorluğu sonra da Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun bir parçası haline gelmiş.

Avusturya-Macaristan İmparatorluğu, I. Dünya Savaşı sonunda yıkılınca, şehir 1918 yılında Çekoslovakya’nın başkenti olmuş.

Tabii, hikâye böyle bitmiyor. Tarihi boyunca maddi-manevi ciddi zararlar gören şehir, II. Dünya Savaşı’nın patlak vermesiyle Nazi işgaline uğramış. Sonrasında ortaya çıkan Soğuk Savaş Dönemi’nde ise yaşamını Sovyet Rusya güdümünde geçirmiş.

Son olarak 1989’da patlak veren Kadife Devrim, komünist rejimin düşmesine ve Çekoslovakya’nın parçalanmasına neden olmuş. Böylece, Prag yeni kurulan Çek Cumhuriyeti’nin başkenti haline gelmiş.

Hava Durumu

İlkbahar Aylarında Sıcaklıklar
Mart (8 ºC – 0 ºC) Nisan (14 ºC – 3 ºC) Mayıs (19 ºC – 8 ºC)
Yaz Aylarında Sıcaklıklar
Haziran (22 ºC – 11 ºC) Temmuz (24 ºC – 13 ºC) Ağustos (24 ºC – 13 ºC)
Sonbahar Aylarında Sıcaklıklar
Eylül (19 ºC – 9 ºC) Ekim (13 ºC – 5 ºC) Kasım (6 ºC – 1 ºC)
Kış Aylarında Sıcaklıklar
Aralık (3 ºC – (-2) ºC) Ocak (2 ºC – (-3) ºC) Şubat (4 ºC – (-3) ºC)

Kışları soğuk ve nispeten karanlık, yazları ise ılık ve sağanak yağışlı olan Prag şehri, genellikle öngörülemez hava koşullarına sahiptir. Bu nedenle, diğer şehirlerde ki gibi gezi planlaması yapabileceğiniz belirli bir tarih aralığı vermek çok zor. Ancak, geleneği bozmamak adına “olası kötü hava şartlarına yakalanmamak için Nisan veya Eylül aylarını tercih edebilirsiniz” önerisinde bulunabiliriz.

Prag Ortalama Seyahat Bütçesi

Ekonomik Orta Seviye Lüks
Kč 1077 Kč 2580 Kč 6394
Yukarıdaki veriler günlük ve kişi başı olarak hesaplanmış olup içerisinde konaklama, ulaşım ve yemek gibi masrafları barındırmaktadır.

Bu başlık Prag serisinin 1. yazısıdır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.