YENİOrta Amerika Çok Yakında!
Dominik CumhuriyetiSanto Domingo

Santo Domingo Gezilecek Yerler

3 dk okuma süresi

1) Zona Colonial

1502’de İspanyol sömürgecileri tarafından kurulan ve Yeni Dünya’daki (Avrasya ve Afrika dışında kalan ana karaları ifade eden terimdir) ilk kalıcı Avrupa yerleşim yeri olan “Ciudad Colonial” adlı Sömürge şehri, “Distrito Nacional” adlı Ulusal Bölgenin tarihi merkez mahallesidir.

Sanatsal yapıların tarihi parke taşlı yolların üzerinde yer aldığı sokaklar, yerli ve yabancı turistlerin bir hayli ilgi gösterdiği en önemli turistik noktalardan birisi haline gelmiştir.

UNESCO tarafından 1990 yılında “Dünya Mirası” listesine eklenen bu mahalle, müzeleri, heykelleri, meydanları, kültürel etkinlikleri ve tarihi yapılarıyla görülmeye değer bir alan oluşturmuştur.

2) Alcázar de Colón

Santo Domingo’nun “Ciudad Colonial” adlı bölgesinde bulunan Alcázar de Colón, Aragon Kralı II. Ferdinand tarafından “Ozama” Nehri’ne bakan kayaların üzerine inşa ettirilmiş, daha sonra ise 1509 yılında Kristof Kolomb’un oğlu Diego Kolomb’a armağan edilmiştir.

Valilik binası olarak kullanılmış olan bu yapı, günümüzde Kolomb ailesinden kalan eşyaların korunduğu bir müze olarak ayakta durmaya devam etmektedir. Eğer sizler de tarih ve sanata ilgili iseniz, UNESCO koruması altındaki bu müzeyi ziyaret etmeyi unutmayın.

3) Calle El Conde

Gezinize bir ara vermek için tercih edebileceğiniz “Ciudad Colonial” adlı bölgedeki bu yeşil cadde, birbirinden güzel restoran, butik dükkân ve kafelerle donatılmıştır.

Amerika’nın ilk belediye binası ve ilk katedralinin de üzerinde bulunduğu cadde günümüzde bölgede araba girişi yasaklanmış ve yayalara ayrılmış tek cadde olma özelliğini korumaktadır.

Yol boyunca çeşitli hediyelik dükkânlara girebilir, bir kafede oturup dinlenebilir veya akşamüstü gelip herhangi bir restoranda ülkeye has lezzetleri tadabilirsiniz.

4) Catedral Primada de America

Aziz Meryem’e adanmış olan ve günümüzde Santo Domingo Başpiskoposluğunu elinde bulunduran bu Gotik-Barok tarzdaki Katedral, Yeni Dünya’da inşa edilen en eski katedraldir.

1512’de yapımına başlanan ve 1540 yılında tamamlanan yapı eski oymalar, mobilyalar, mezar anıtları, gümüş ve takılardan oluşan mükemmel bir sanat koleksiyonuna sahiplik yapmaktadır.

5) Hospital San Nicolás de Bari

Bugün Yeni Dünya’daki en eski korunmuş harabe durumunda olan San Nicolás de Bari Hastanesi, 1503 yılında Vali Nicolás de Ovando’nın emriyle inşa ettirilmiştir. Zamanında çağdaş Avrupa hastanelerine uyumlu olarak inşa ettirilen ve günlük ortalama 60 ila 70 kişiye hizmet veren yapıdan günümüze sadece belirli kalıntıları kalmıştır.

6) Fortaleza Ozama

Kale, 1502 yılında İspanyollar tarafından Santo Domingo’nun Ciudad Colonial adlı ilçe belediyesinin girişine Ozama Nehri’ne bakan şekilde inşa edilmiştir. Amerika’daki Avrupa kökenli en eski resmi askeri yapı olan bu kale UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine alınmıştır.

Mimar Gómez Garcia de Varela tarafından 1505 yılında yapımı tamamlanan ve şehri deniz düşmanlarından korumak için özel olarak tasarlanan Kale, 16. yüzyılda, 18 metre yüksekliğindeki kulesi ile Amerika’nın en yüksek inşaatıydı. Zamanında birçok köle ve korsan için hapishane olan yapı 1965 yılında kamu binası olarak yeni görevine başlamıştır.

7) Malecón de Santo Domingo

Malecón, görkemli palmiye ağaçlarının gölgesi altında yürürken, Karayip Denizi manzarasının keyfini çıkarabileceğiniz Santo Domingo’nun en etkileyici bölümlerinden biridir.

Bu deniz kenarı bulvarı, sahip olduğu birçok restoran, kafe, gece kulübü, kumarhane ve otel ile adeta yasayan bir şehir konumundadır. Uzun uzadıya giden bisiklet yolları ve açık hava spor alanları ile de ayrıca adından söz ettiren bulvar özellikle gün doğumu veya gün batımı birçok yerli-yabancı turisti kendine çekmektedir.

8) Parque Nacional Los Tres Ojos

Kuzey Amerika müdahalesi için 1916’da keşfedilen Los Tres Ojos Milli Parkı, sadece içeriden görülebilen üç göle ve içeride olmak zorunda olmadan görülebilen tek bir göle ayrılmış, bir tur açık hava kireç taşı mağarasıdır.

Yüzyıllar önce mağaralar çöktüğünde oluşan tektonik çatlakların suyla dolması sonucu oluşan bu mağara 09.00-17.00 saatleri arasında bütün ziyaretçilerine açıktır.

9) Playa Boca Chica

Gelelim son gezi noktamıza. Santo Domingo şehrinin en güzel plajlarından biri olan ve Las Americas Uluslararası Havalimanı’ndan 15 dakika uzaklıkta yer alan Boca Chica adlı bu plaj, tertemiz kumsalı ve turkuaz rengindeki okyanus suyu ile birçok yerli-yabancı turisti kendine çekmeyi başarmıştır.

Çevrede yer alan restoran veya kafelerde bu masmavi manzaraya karşı oturup bir şeyler yiyebilir, hindistan cevizi ağaçlarının altında dinlenebilir, kumsalda voleybol oynayabilir veya isteye bağlı olarak güneşlenebilirsiniz. Bu arada size önerimiz eşyalarınızı halka açık yerlerde güvenli bir yerde saklamayı unutmayın.

Bu başlık Santo Domingo serisinin 4. yazısıdır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.