YENİOrta Amerika Çok Yakında!
Santo DomingoDominik Cumhuriyeti

Santo Domingo Seyahat Rehberi

2 dk okuma süresi

Santo Domingo, 31 Eyalet, 1 Ulusal Bölge, 160 Belediye (il) ve 231 İlçe Belediye’den oluşan Dominik Cumhuriyeti’nin başkenti olmakla beraber aynı zamanda ülkenin en büyük yüz ölçümüne sahip ve refah seviyesi en yüksek Eyaletidir. Karayip Denizi’nin güzel sularının kıyılarını yıkadığı adanın güneyinde yer alan şehir, birçoğu dünya mirası olarak listelenen tarihi bina ve sokaklarla dolu kıtadaki ilk kalıcı Avrupa yerleşimi olduğundan, Amerika’nın İlk Primatı (Primat bir şehir, ülkesinde veya bölgesinde, kent hiyerarşisindeki diğerlerinden orantısız şekilde daha büyük olan en büyük şehirdir) olarak kabul edilir.

Santo Domingo, turkuaz denizinin ve tarihi yapılarının yanında bir de ulusal müzik türleri olarak kabul edilen “La Bachata” (Daha çok gitarın ön planda olduğu romantik bir müzik ve dans türüdür.) ve “El Merengue” (Hareketli yerel dans türüdür.) gibi, hayata renk katan ve stresten kurtulup dans etmenizi sağlayan ritimlere ev sahipliği yapmaktadır. Bunun gibi güzelliklerin yer aldığı ülkede yaşayan mutlu insanlar doğal olarak stressiz ve neşeli hayatlarına yıllardır devam etmektedirler.

Ayrıca, başka bir ülkeye seyahat ederken yeni yemekler denemekten hoşlananlardan biriyseniz, o zaman bu şehir sizin için en ideal seçim olacaktır. İdeal bir şehir olacak çünkü orası Karayipler’in en çeşitli mutfaklarından birini, İspanyol, Afrika ve Amerikan yerlileri mutfağını bir araya getiriyor.

İklim, yıl boyu hoş sıcaklığıyla, denizin taze esintisi eşliğinde, şehir merkezinden sadece birkaç dakika uzaklıktaki kristal berraklığındaki plajlarından birinde dinlenmenize veya “Colmado” adlı tipik Dominik bara gidip açık havada dans etmenize izin veren Santo Domingo’nın en önemli cazibe noktasıdır.

Eğer sizlerde eğlenmeyi seviyor, tarihe ilgi gösteriyor ama aynı zamanda dinlenebileceğiniz ve günlük rutinlerinizi unutabileceğiniz bir yer de arıyorsanız Santo Domingo kesinlikle sizin tercihiniz olmalıdır.

Hava Durumu

İlkbahar Aylarında Sıcaklıklar
Mart (29 ºC – 23 ºC) Nisan (29 ºC – 23 ºC) Mayıs (30 ºC – 24 ºC)
Yaz Aylarında Sıcaklıklar
Haziran (30 ºC – 25 ºC) Temmuz (31 ºC – 25 ºC) Ağustos (31 ºC – 26 ºC)
Sonbahar Aylarında Sıcaklıklar
Eylül (31 ºC – 26 ºC) Ekim (30 ºC – 25 ºC) Kasım (30 ºC – 24 ºC)
Kış Aylarında Sıcaklıklar
Aralık (29 ºC – 23 ºC) Ocak (28 ºC – 23 ºC) Şubat (28 ºC – 22 ºC)

Dominik Cumhuriyeti’nin belki de en güzel doğa, tarih ve deniz birlikteliğine sahip masalsı şehri Santo Domingo. Tropikal iklime sahip bu şehirde yılın her günü gezmeye fazlasıyla elverişlidir. Yağış miktarı genellikle aynı düzeyde olsa da maksimum-minimum sıcaklık ve nem değerleri az da olsa değişkendir. Çünkü tropik alize rüzgarları yıl boyunca sıcaklık ve nemi azaltmaya yardımcı olmaktadır.

Aralık-Mart ayları diğerlerine göre serin ve nemli aylardır. Gezinizi bu aylarda yapmanız seyahat bütçesi ve turist yoğunluğu açısından en mantıklı seçim olacaktır. Temmuz-Eylül ayları ise bunaltıcı sıcakların yer aldığı yaz aylarıdır. Her ne kadar sıcaklar birkaç derece daha fazla da olsa ara sıra görülen kasırgalara dikkat etmek gerekmektedir. Mayıs’tan Ekim’e kadar güney kıyıları genellikle yağmurlu olur. Bu yağmurlar, sadece serinletici etkilidir ve yarım gün sürer. Bu yüzden geziniz için bu tarihler sizler için birer avantaj olabilmektedir.

Santo Domingo Ortalama Seyahat Bütçesi

Minimum Ortalama Maksimum
1542 RD$ 3877 RD$ 9654 RD$
Yukarıdaki veriler günlük ve kişi başı olarak hesaplanmış olup içerisinde konaklama, ulaşım ve yemek gibi masrafları barındırmaktadır.

 

Bu başlık Santo Domingo serisinin 1. yazısıdır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.