YENİOrta Amerika Çok Yakında!
Avusturya MutfağıDünya Mutfakları

Avusturya Mutfağı: İçecekler

1 dk okuma süresi

Glühwein

Kırmızı veya beyaz şarabın çeşitli baharatlarla (tarçın, karanfil, yenibahar ve hindistan cevizi, anason, karabiber veya kakule) ısıtılması ve şekerle tatlandırılmasıyla yapılan sıcak şarap türüdür. Alkol oranı %7 ila %15 arasındadır.

Spritzer

Spritzer, genellikle beyaz şarap ve soda ile yapılan ferahlatıcı bir içecektir. Bu içeceğin tatlı versiyonunu elde edebilmek için bazı bölgelerde soda yerine Sprite gibi gazlı içeceklerde kullanılabilmektedir.

Almdudler

Baharatlı ve zencefilli bir tada sahip olan limon sodasıdır.

Einspänner

Espresso ve bol miktarda çırpılmış kremayı birleştiren klasik bir Viyana kahvesidir. Genellikle uzun bir bardakta, pudra şekeri veya kakao tozu serpilmiş bir sekilde servis edilir.

Melange

Cappuccino benzeyen özel bir kahve içeceğidir. Genellikle daha hafif veya yumuşak bir tada sahiptir.

Sturm (Federweisser / Neuer wein)

Yeni fermente edilmiş üzüm suyundan elde edilen tatlı ve yumuşak bir şarap türüdür. Genellikle yaz aylarının sonuna doğru raflardaki yerini alır.

Üretim Sureci

  • Ezilmiş üzümlerin posasına maya katılır. Ve böylelikle fermantasyon sureci başlamış olur.
  • Üzümdeki şeker mayalama nedeniyle alkole dönüşür.
  • Alkol oranı %4 ila 6 arası olduğu anda işlem durdurulur.
  • Fermantasyon sureci henüz tamamlanmadığından, içecek sürekli gaz çıkarır. Bu nedenle kapağı tam olarak kapatılmadan marketlerde satışa sunulur.

Obstler / Obstbrand

Elma, armut, kayısı, erik veya kirazdan yapılan renksiz, hoş kokulu meyve brendi veya damıtılmış içkidir. Genellikle soğuk servis edilir.

Stroh

Avusturya’da yüksek alkol içeriğine sahip baharatlı bir rom türüdür. Üç farklı marka altında satılmaktadır: Stroh 40, Stroh 60 ve Stroh 80. Sayılar, her birinin alkol oranını belirtmektedir. Tatlı lezzeti, güçlü karamel ve vanilya aromatik notaları nedeniyle Avusturya mutfağında şerbet, kek köpüğü, hamur işi ve diğer tatlıların yapımında önemli bir bileşendir.

Bu başlık Avusturya Mutfağı serisinin 4. yazısıdır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.