YENİOrta Amerika Çok Yakında!
Avusturya MutfağıDünya Mutfakları

Avusturya Mutfağı: Yemekler

2 dk okuma süresi

Wiener Schnitzel

İnce kesilmiş dana, domuz veya tavuk eti dilimlerinin galeta ununa batırıldıktan sonra kızgın yağda kızartılmasıyla yapılan bir yemek türüdür. Genellikle yanında patates ile servis edilir.

Wiener Würstels

Koyun bağırsağına sarılan domuz veya sığır etinin biraz kaynatıldıktan sonra düşük sıcaklıkta füme edilmesiyle yapılan Viyana Sosisi’dir.

Tafelspitz

Et suyunda haşlanmış olan dana etinin, kıyılmış elma ve yaban turpu karışımı ile servis edildiği bir yemek türüdür.

Saftgulasch

Genellikle dana eti, soğan ve kırmızı biberden yapılan, aslen Macaristan’ın geleneksel yemeklerinden biri olan bir güveç türüdür. Çavdar ekmeği ile birlikte servis edilir.

Knödel

Un ve yumurta sarısı ile karıştırılan patates püresinin kaynar suda küçük toplar halinde haşlanmasıyla yapılan bir çeşit patates köftesidir.

Tiroler Gröstl

Haşlanmış patates, dilimlenmiş soğan, doğranmış mantar ve ince kıyılmış dana ve domuz etinin birlikte tavada domuz yağında kavrulduğu ve sahanda yumurta ile servis edildiği yemek çeşididir.

Käsespätzle

Spätzle (taze yumurta ile yapılan, Güney Almanya ve Avusturya mutfaklarında bulunan bir makarna türü), kaşar peyniri ve karamelize soğanın birlikte servis edildiği bir tür akşam yemeğidir.

Leberkäse

Ana malzemeleri kıyılmış sığır eti, domuz eti, domuz pastırması ve çeşitli baharatlar olan leziz bir sucuk türüdür.

Kürbiscremesuppe

Kabak, patates, et suyu, soğan ve sarımsaktan oluşan kabak çorbasıdır.

Schnupfnudeln

Haşlanmış patateslerin yumurta, tuz ve karabiber ile harmanlanıp istenilen şekillerde tekrar kaynar suda haşlanmasıyla oluşan ve genellikle et ile servis edilen leziz bir akşam yemeğidir.

Erdäpfelsalat

Dilimlenmiş patateslerin et suyu, sirke, yağ, tuz, karabiber ve hardal suyu ile karıştırılıp çeşitli malzemelerle (doğranmış soğan, kızarmış domuz pastırması küpleri, sarımsak veya salatalık) servis edildiği bir tür salatadır.

Schnitzel Cordon Bleu

Peynir (Emmental peyniri, Gravyer peyniri, Appenzeller peyniri veya Raclette peyniri) ve salam ile doldurulmuş dana etinden yapılan bir Fransız yemeğidir. İçi doldurulan et parçaları, yumurta sarısına ve galeta ununa batırıldıktan sonra tavada kızartılarak servis edilir.

Zwiebelrostbraten

Tavada kızartılmış olan dana eti parçalarının çeşitli baharatlar ile süslendikten sonra kavrulmuş soğan ile servis edildiği leziz bir ana yemektir.

Verhackert

Ana malzemeleri domuz pastırması, domuz eti, tuz ve çeşitli baharatlar (kırmızı biber, toz sarımsak vs.) olan domuz marmeladıdır.

Sterz

Karabuğday unu, mısır, patates, buğday unu, su, yemeklik yağ ve tuzdan oluşan karışımın on beş dakika düşük ateşte kaynatılmasıyla yapılan bir tür akşam yemeğidir.

Kärntner Kasnudeln

Yumruk büyüklüğündeki hamur parçalarının içlerinin çeşitli malzemelerle doldurulup kaynar suda haşlanmasıyla yapılan bir tür hamur işidir. Ana malzemeleri patates, tereyağı, Frenk maydanozu, nane, un, Quark peyniri, pırasa ve sıvı yağdır.

Steirisches Wurzelfleisch

Sebze ile haşlanmış domuz etinin, patates ve taze rendelenmiş yaban turpu ile sunumuna verilen addır. Havuç, sarı şalgam, maydanoz kökü, kereviz, pırasa, Frenk soğanı, sarımsak, tuz, biber, defne yaprağı, yenibahar, kimyon, mercanköşk, kekik, ardıç, hardal tohumu veya kişniş tohumu tarife bağlı olarak eklenebilir.

Bu başlık Avusturya Mutfağı serisinin 3. yazısıdır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.