YENİOrta Amerika Çok Yakında!
Bosna-Hersek MutfağıDünya Mutfakları

Bosna-Hersek Mutfağı: Atıştırmalıklar

1 dk okuma süresi

Ajvar

II.Dünya Savaşı’ndan sonra Yugoslavya’da popüler hale gelen, günümüzde ise Güneydoğu Avrupa’da oldukça popüler olan bir tür garnitür veya mezedir. Balkan mutfağının en lezzetli ürünlerinden biri olan Ajvar, közlenmiş patlıcanlı, hafif acı biberli ve domates salçalı bir tür kırmızı biber ezmesidir. Özellikle kahvaltılarda tüketilen bu ürünün acı seviyesi, kullanılan biber miktarına ve türüne bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Burek

İçleri çeşitli malzemelerle (patates, dana kıyma, ıspanak, peynir…) doldurulan açılmış hamurun/yufkanın, spiral şeklinde yuvarlandıktan sonra fırına verilmesiyle hazırlanan bir tür hamur işidir.

Zeljanica

Ispanak, taze inek peyniri, krema ve yumurtadan oluşan harç ile doldurulan ince açılmış yufka hamurunun fırınlanmasıyla yapılan lezzetli bir börek türüdür.

Livanjski Sir

İlk olarak 1886’da koyun sütü kullanılarak üretilen, günümüzde ise yapımında sadece inek sütü kullanılan Livanjski Sir, bölgesel peynirlerin en karakteristik türlerinden biridir.

Livanjski Cheese with label

Palačinka

Farklı türde dolgular eşliğinde ve üzerine pudra şekeri serpilmiş bir şekilde servis edilen krep atıştırmalığıdır.

Uštipci

Ana malzemleri un, maya, tuz, şeker, yumurta ve su olan hamurun küçük parçalar halinde yağda kızartılmasıyla yapılan leziz atıştırmalıklardır. Bu atıştırmalıklar, çay veya kahvenin yanında tatlandırıcı olarak Nutella veya çeşitli reçeller eşliğinde servis edilir.

Making 'ustipci'

Krofne

Maya, süt, şeker, un, tereyağı, yumurta, rom ve limon kabuğu ile yapılan puf çörek veya donutlardır. İçleri ise genellikle marmelat, reçel, çikolata veya krema ile doldurulmuş bir şekilde servis edilir.

Krofne - Doughnuts with Jam

Kljukuša

Osmanlı İmparatorluğu’na uzanan geleneksel bir Bosna atıştırmalığıdır. Ana malzemeleri un, tuz ve sudur. Hazırlama esnasında rendelenmiş patates, yumurta, sarımsak, yağ, ekşi krema ve süt ilave edilir. Bu karışım son olarak yuvarlak tavalarda fırında pişirilir ve servis edilir.

Bu başlık Bosna-Hersek Mutfağı serisinin 2. yazısıdır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.