YENİOrta Amerika Çok Yakında!
Bosna-Hersek MutfağıDünya Mutfakları

Bosna-Hersek Mutfağı: Tatlılar

1 dk okuma süresi

Tufahija

Ana malzemeleri ceviz, elma, su ve şeker olan şerbetli bir tatlıdır. Soğuk olarak tüketilir. Büyük bir kâsede, çırpılmış krema ve kiraz ile süslenerek servis edilir.

Kadaif

İçi fıstık veya ceviz dolgulu geleneksel şerbetli kadayıf tatlısıdır.

Ruske Kape

Yumurta, şeker, un ve kabartma tozu ile yapılan, silindirik bir formda ve soğutulmuş bir şekilde servis edilen kek tatlısıdır. Tatlının dış kenarı ilk önce çikolata daha sonra ise hindistan cevizi ile kaplanır. Vanilyalı, çikolatalı veya kahveli olmak üzere 3 farklı çeşidi bulunmaktadır.

Ruske šubare

Sutlijaš

Süt, şeker, nişasta ve haşlanmış pirinçten yapılan bir tür tatlıdır. Ilık veya soğuk olarak tüketilebilen bu tatlı, tarçın serpilmiş bir şekilde servis edilir.

Smokvara

İncir pekmezi, buğday, mısır unu, şeker, yağ ve su ile yapılan geleneksel bir tatlıdır. Genellikle Boşnak kahvesi ile birlikte tüketilir.

Baklava

Çok ince açılmış ve üst üste konulmuş yufkaların arasına genellikle ceviz veya fıstık gibi malzemeler konularak yapılan ve pişirildikten sonra üzerine şeker şerbeti dökülerek servis edilen bir hamur tatlısıdır.

Šampita

Balkan ülkelerinde yapılan şerbetli bir kektir. Kek yapımında yağ, un, yumurta sarısı, şeker ve kabartma tozu kullanılır. Üzerine konulan köpüklü şerbet için ise şeker, su ve yumurta beyazı kullanılır.

Šampita

Bu başlık Bosna-Hersek Mutfağı serisinin 3. yazısıdır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.