YENİOrta Amerika Çok Yakında!
Bosna-Hersek MutfağıDünya Mutfakları

Bosna-Hersek Mutfağı: Yemekler

1 dk okuma süresi

Begova Čorba

Ana malzemeleri tavuk ve bamya olan, yapımında çeşitli bitki kökleri kullanılan, ekşi krema ve yumurta ile yoğunlaştırılan bir tür tavuk çorbasıdır. Genellikle ulusal bayramlar ve festivaller için yapılır.

Grah

Ana malzemeleri fasulye (beyaz veya kahverengi) ile sığır eti olan bir kış çorbasıdır. Yaygın olarak kullanılan diğer bileşenler arasında havuç ve soğan da vardır.

Sarajevski Ćevapi

Tuz ve karabiber ile terbiye edilen dana kıymanın parça parça küçücük lezzetli et ruloları haline getirilmesi ve daha sonra mangal kömürü üzerinde barbekü yapılmasıyla hazırlanan Bosna-Hersek ulusal yemeğidir. Yanda çiğ soğan ve somun ekmeği ile servis edilir.

Sarma

İçeriği dana kıyma, pirinç ve çeşitli baharatlardan oluşan harcın, asma veya lahana yaprakları ile sarılmasıyla hazırlanan bir yemek türüdür.

Sogan-Dolma

Malzemeleri soğan, pirinç, maydanoz, domates, zeytinyağı, su, kekik, pul biber ve tuz olan oldukça popüler bir akşam yemeğidir. Geleneksel Bosna mutfağının ayrılmaz bir parçası olan bu yemek genellikle yoğurt ile servis edilir.

Klepe

Un, yumurta ve tuzdan yapılmış hamurun, kıyma, tuz, biber ve baharatlanmış soğanlardan oluşan harç ile doldurulmasıyla hazırlanan bir tür Ravioli’dir (İtalyan Mantısı).

Bosanski Lonac

Bosna’nın ulusal yemeğidir. Yapımında gerekli olan malzemeler sığır eti, lahana, patates, domates, havuç, maydanoz, sarımsak, karabiber ve tuzdur. Bir tür et yahnisidir.

Filovana Paprika

Filovana Paprika, dana kıyma, pirinç ve çeşitli baharatlar ile doldurulmuş biberlerden yapılan Orta ve Güneydoğu Avrupa yemeğidir.

Kačamak

Mısır unu, su ve tuz ile yapılan bir yemektir. Kahvaltıda ya da diğer öğünlerde tüketilebilir.

Ćufte

Ana malzemeleri ince kıyılmış soğan, ekmek kırıntıları, yumurta, çeşitli baharatlar ve dana kıymadır. Küçük yuvarlak parçalara bölünen harç, daha sonra tereyağı, un, su ve toz kırmızı biber karışımından yapılan sos ile birlikte pişirilir. Bazı bölgelerde patates püresi ile birlikte servis edilir.

Bosnian Meatballs

Bu başlık Bosna-Hersek Mutfağı serisinin 1. yazısıdır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.