YENİOrta Amerika Çok Yakında!
Dominik MutfağıDünya Mutfakları

Dominik Mutfağı: Egzotik Tatlar

2 dk okuma süresi

1) Yemekler

Mofongo

Porto Riko mutfağına has bir yemek türüdür. Ana malzemesi kızarmış Plantain’lerdir. Plantain ise tropik bölgelerde sebze olarak kullanılan muz çeşididir. Yüksek düzeyde nişasta ve az miktarda şeker içerir.

Plantain’ler yeşilken toplanır ve kızartılır, ardından ahşap bir havanda tuz, sarımsak ve yağ ile püre haline getirilir. Top haline getirilen püre daha sonra ise geleneksel olarak haşlanmış et ve tavuk suyu çorbası ile servis edilir.

Sopa de Mondongo

Ana malzemeleri işkembe, biber, soğan, havuç, lahana, kereviz, domates, kişniş ve sarımsak olan bir tür işkembe çorbasıdır.

Sancocho

Temel malzemeleri et, domates, biberi, havuç, manyok bitkisi ve plantain olan, aynı zamanda birçok Latin Amerika mutfağında yer alan lezzetli bir yahnidir.

Mangú

Haşlanmış yeşil muzlar kaynatıldıkları suda tereyağı ile püre haline getirildikten sonra üzerine sirke ile pişmiş sote kırmızı soğan eklenir. Böylelikle hazır hale gelmiş olan püre yemeği daha sonra ise yanında kızarmış peynir, kızarmış salam ve yumurta ile servis edilir.

Habichuelas Guisadas

Barbunya fasulyesi, sofrito (aromatik bileşenlerden oluşan sos) ve et ile hazırlanan geleneksel bir Porto Riko güvecidir.

Concón

Genellikle sebze soslarıyla kraker olarak tüketilen veya çorbalarda servis edilen kavrulmuş pirinçtir.

Chimichurri

İnce kıyılmış maydanoz, kıyılmış sarımsak, zeytinyağı, kekik, kırmızı biber ve kırmızı şarap sirkesinden yapılan bir sos türüdür.

Moro de guandules

Ana malzemeleri pirinç, soğan, biber, sarımsak, salça, kereviz, kekik ve yeşil bezelye olan bir tür Noel yemeğidir.

2) Atıştırmalıklar

Tostones

Yaygın olarak Latin Amerika mutfağı ve Karayip mutfağında bulunan iki kez kızartılmış muz dilimleri atıştırmalığıdır.

Casabe

Manyok unundan yapılan, kraker kadar sert ve ince düz bir ekmektir.

3) Tatlılar

Habichuelas con Dulce

Ana malzemeleri kuru fasulye, tarçın, hindistan cevizi, hindistan cevizi sütü, kısmen suyu alınmış süt, kuru üzüm, tereyağı ve şeker olan sıvı bir tatlıdır.

Majarete

Yapımında hindistan cevizi sütü, mısır unu, vanilya, kahverengi şeker ve tarçın kullanılan bir tür tatlıdır.

4) İçecekler

Morir Soñando

Genellikle portakal suyu, süt, şeker kamışı ve doğranmış buzdan oluşan, bazen vanilya özü de eklenebilen Dominik Cumhuriyeti’nin popüler bir içeceğidir.

Mama Juana

Her ne kadar başlangıçta bir tür bitkisel çay olarak hazırlansa da daha sonraları içine alkolün eklenmesiyle Dominik Cumhuriyeti’ne has bir içki haline gelen Mama Juana, rom, kırmızı şarap ve balın, ağaç kabukları ve çeşitli bitkiler ile bir şişede demlenmesiyle hazırlanan bir içkidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.