YENİOrta Amerika Çok Yakında!
Fransız MutfağıDünya Mutfakları

Fransız Mutfağı: İçecekler

1 dk okuma süresi

Calvados

16. yüzyılda üretilmeye başlanan ve %40 alkol oranına sahip olan elma brendisidir. Cider olarak da bilinen elma şarabının damıtılmasıyla elde edilir.

Absinthe 

Ana bileşenleri alkol, pelin otu ve yeşil anason olan, %45 veya %75 alkol oranına sahip olan bir içki türüdür.

Pastis

Alkol (%40-45) ve anasondan imal edilen bir içki türüdür. Su ile karıştırıldığında sarımsı bir renk alan bu içki, genellikle kokteyl yapımında kullanılmaktadır.

Bénédictine

Birbirinden farklı çiçekler, meyveler, otlar, kökler ve baharatlarla tatlandırılan, %40 alkol oranına sahip olan ve Fransa’da üretilen bitkisel bir likördür. Tadı tatlı ve acıdır.

Chartreuse

Zamanında Şartrö Tarikatına (Ordre des Chartreux) bağlı keşişler tarafından üretilen bir Fransız likörüdür. Çeşitli baharat, bitki ve çiçeklerde yapılmaktadır. Yeşilimsi bir renktedir. %40-55 arası alkol oranına sahiptir.

Grand Marnier

1880 yılında üretimine başlanan ve %40 alkol oranına sahip bir likör çeşididir. Konyak ve turuncun damıtılmış esans karışımından yapılmaktadır.

Kir

Crème de cassis (kan renginde, tatlı, kuş üzümü aromalı likör) ve beyaz şarap ile yapılan popüler bir Fransız kokteylidir.

Liqueur de Chambord

1982 yılında Fransa’da üretilmeye başlanan; %16.5 alkol oranına sahip olan; vanilya, konyak, ahududu ve bazı baharatların karıştırılmasıyla yapılan bir tür Fransız likörüdür.

French 75

Cin, şampanya, limon suyu ve şekerden yapılan bir kokteyl çeşididir.

Gimlet

Cin ve misket limonu ile yapılan bir kokteyl türüdür.

Cointreau

1875 yılında üretimine başlanan ve %40 alkol oranına sahip olan portakal aromalı likör çeşididir.

Bu başlık Fransız Mutfağı serisinin 4. yazısıdır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.