YENİOrta Amerika Çok Yakında!
Fransız MutfağıDünya Mutfakları

Fransız Mutfağı: Yemekler

3 dk okuma süresi

Soupe à l’oignon

Ana malzemeleri soğan, et suyu, beyaz şarap ve konyak olan bir çeşit Fransız çorbasıdır. Çorba hazır hale getirildikten sonra üzerine kızarmış ekmek dilimleri ve rendelenmiş gravyer peyniri koyularak topping yapılır. Daha sonra çorba, üzerindeki topping malzemeleri ile önceden ısıtılmış fırında bir süre bekletilir. Peynirler eriyip hafif kızarınca ise servis edilir.

Tarifte kullanılan malzemeler yapandan yapana, restorandan restorana değişiklik gösterebiliyor. Ama et ürünleri değişmediği sürece lezzet hep aynı kalıyor;

Malzemeler Yerine Kullanılabilecek Malzemeler
Et Suyu / Et Bulyon Tavuk Suyu / Tavuk Bulyon
Beyaz Şarap Kırmızı Şarap
Elma Sirkesi
Konyak Brendi
Gravyer Peyniri Comté Peyniri
mozzarella
Cheddar
Gouda
Emmental
Yapılışı ile ilgili bu iki videoyu izleyebilirsiniz → Video 1 / Video 2

Soupe au Pistou

Ezilmiş fesleğen yaprağı, çam fıstığı, sarımsak, parmesan peyniri ve zeytinyağından yapılan bir çorba çeşididir. Bazı bölgelerde makarna ve kuru fasulye de ekleniyor.

Coq au vin

Tavuk etinin güveçte kırmızı şarap ile birlikte pişirildiği ve daha sonra servis edildiği meşhur Fransız yemeğidir.

Cassoulet

Tipik olarak domuz, kaz veya ördek etinin kuru fasulye ile birlikte ağır ateşte pişirildiği bir çeşit Fransız güvecidir.

Bœuf Bourguignon

Sığır etinin kırmızı şarap ile birlikte ağır ateşte pişirildiği daha sonra ise mantar, soğan ve sarımsakların eklendiği ve haşlanmış patates, makarna veya garnitürle de servis edildiği lezzetli bir Fransız yemeğidir.

Ratatouille

Soğan, kabak, domates, patlıcan ve biberden oluşan, yağda kızartma veya suda haşlama yoluyla yapılan geleneksel Fransız yemeğidir.

Coquille Saint-Jacques

Deniz tarağının mantar ve çeşitli baharatlarla beraber tereyağında kızartıldığı ve daha sonra kendi kabuğunda şarap sosuyla servis edildiği meşhur Fransız yemeğidir.

Moules Marinières

Midyelerin ince kıyılmış soğanlar ile birlikte beyaz şarap içerisinde pişirilmesiyle yapılan bir Fransız yemeğidir.

Blanquette de Veau

Ana malzemeleri dana eti, havuç, tereyağı, un ve krema olan Fransız yahnisidir.

Socca

Başlıca malzemeleri nohut unu, zeytinyağı ve karabiberdir. Bu malzemeler harmanlanıp karıştırıldıktan sonra fırın tepsisine yaydırılır. Daha sonra ise fırınlanır. Altın rengini alan (sarı-turuncu) Socca, spatula ile kesilmiş parçalar halinde servis edilir.

Piperade

Menemeni andıran görüntüsü ile Piperade, sotelenmiş soğan, yeşil biber ve domateslerle hazırlanan tipik bir Bask & Gaskon yemeğidir. İçerisine aroma olarak kırmızı Espelette biberi eklenir. Bazı restoran ve kafelerde yumurtalı çeşitlerini de bulabilirsiniz.

Bouillabaisse

Marsilyalı balıkçılar zamanında pazarlara satamadıkları balıkları veya kabuklu deniz canlılarını çeşitli sebze ve baharatlar ile haşlayıp kendileri tüketirlermiş. Ayrıca bu balık çorbasının yanında rouille sosunu ve sarımsaklı kızarmış ekmek dilimlerini de asla eksik etmezlermiş. Şimdilerde ise bu spesiyaliteyi birçok Fransız restoranında bulabiliyorsunuz.

Escargots de Bourgogne

Fransız mutfağının olmazsa olmazı salyangozlar. Pişirme süreci ilk olarak kabuklarından çıkarılıp temizlenmeleriyle başlar. Daha sonra sarımsaklı tereyağı, tavuk suyu veya şarap ile bir tavada pişirilirler. Son olarak da çeşitli soslar ile harmanlanıp kabuklarına geri yerleştirilirler. Bon Appétit! 🐌

Gratin Dauphinois

İnce dilimlenmiş çiğ patates, süt (krema da kullanılabilir) ve Gravyer peyniri ile yapılan Fransız yemeğidir.

Baeckeoffe

Beyaz şarapta marine edilmiş ve daha sonra ağır ateşte pişirilmiş malzemelerden oluşan bir güveç yemeğidir. Orjinal tarifinde patates, soğan, koyun eti, sığır eti ve domuz eti yer alıyor. Ancak pırasalı veya havuçlu versyonlarını bulabilmek de mümkün.

Quenelle

Balık filetosu (genellikle turna balığı), irmik, yumurta ve kremadan yapılan Fransız mutfağına has bir yemektir. Tarifin içeriği ve dolayısıyla lezzeti restorandan restorana değişebiliyor. Çünkü balık yerine tavuk eti, irmik yerine un ve krema yerine süt kullanmayı tercih edenler de oluyor.

Salade Niçoise

Ana malzemeleri ton balığı, siyah zeytin, haşlanmış yumurta ve domates olan klasik bir salata çeşididir.

Hachis Parmentier

Dana kıyma ve patates püresi ile yapılan Çoban Turtası benzeri bir yemektir. Tek fark, kıymanın şarap, tereyağı, beyaz sirke ve karamelize soğan karışımından yapılan bir sosta sote ediliyor olmasıdır.

Foie Gras

Gavaj tekniği uygulanarak yağlandırılmış kaz ciğerinden yapılan meşhur Fransız spesiyalitesi. Ordövr tabağında çiğ, yarı pişmiş veya tam pişmiş olarak servis edilir. Yanında genellikle tatlı şarap tüketilir.

Aligot

Patates püresi, sarımsak, tereyağı ve Laguiole peynirinden yapılan fondü benzeri bir yemektir. Kırmızı şarap ile birlikte tüketilir.

Tartiflette

Patates, soğan, lardon (domuz pastırması) ve Reblochon peynirine dayalı bir yemektir. Dileyenler kırmızı veya beyaz şarap ile tüketebilir.

Bu başlık Fransız Mutfağı serisinin 1. yazısıdır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.