Dünya MutfaklarıFransız Mutfağı

Fransız Mutfağı: Yemekler

Soupe à l’oignon

Temel olarak soğan, dana eti veya tavuk etinden yapılan Fransız çorbasıdır. Çorba hazırlandıktan sonra üzerine iki dilim ekmek konulur. Daha sonra ise ekmek kırıntıları, rendelenmiş peynir, yumurta veya tereyağından yapılan bir miktar sos, dilim ekmeklerin üzerine dökülür. Böylece çorba servise hazır hale gelmiş olur.

Soupe au Pistou

Ezilmiş fesleğen yaprağı, çam fıstığı, sarımsak, parmesan peyniri ve zeytinyağından oluşan, bazı bölgelerde makarna ve kuru fasulyede içerebilen bir çorba çeşididir.

Coq au vin

Tavuk etinin güveç içerisinde kırmızı şarap ile birlikte piştiği ve daha sonra servis edildiği meşhur Fransız yemeğidir.

Cassoulet

Tipik olarak domuz eti, kaz veya ördek etinin kuru fasulye ile birlikte ağır ateşte piştiği bir tür Fransız güvecidir.

Bœuf Bourguignon

Sığır etinin kırmızı şarap ile birlikte ağır ateşte pişirildiği daha sonra ise mantar, soğan ve sarımsakların eklendiği ve haşlanmış patates, makarna veya garnitürle de servis edildiği lezzetli bir Fransız yemeğidir.

Ratatouille

Soğan, kabak, domates, patlıcan ve biberden oluşan, yağda kızartma veya suda haşlama yoluyla yapılan geleneksel Fransız yemeğidir.

Coquille Saint-Jacques

Deniz tarağının mantar ve çeşitli baharatlarla beraber tereyağında kızartıldığı ve daha sonra tarağın kendi kabuğunda şarap sosuyla servis edildiği meşhur Fransız yemeğidir.

Moules Marinières

Midyelerin ince kıyılmış soğanlar ile birlikte beyaz şarap içerisinde pişirilmesiyle yapılan bir Fransız yemeğidir.

Blanquette de Veau

Temel malzemeleri dana eti, havuç, tereyağı, un ve krema olan Fransız yahnisidir.

Socca

Başlıca malzemeleri nohut unu, zeytinyağı ve karabiberdir. Bu malzemeler harmanlanıp karıştırıldıktan sonra fırın tepsisine yaydırılır. Daha sonra ise fırınlanır. Pişirildikten sonra, altın rengini alan (sarı-turuncu) atıştırmalığımız hazırdır…

Piperade

Soğan, yeşil biber ve domates ile hazırlanmış, kırmızı “Espelette” biber ile de tatlandırılmış bir tür Fransız yemeğidir.

Bouillabaisse

Çeşitli balık, baharat ve otlarla hazırlanmış lezzetli bir güveç yemeğidir.

Escargots de Bourgogne

Fransız mutfağının vazgeçilmezi salyangozlar. Pişirme süreci ilk olarak salyangozların kabuklarından çıkarılıp öldürülüp temizlenmesiyle başlar. Daha sonra genellikle sarımsaklı tereyağı, tavuk suyu veya şarap ile bir tavada pişirilir. Pişirilen bu salyangozlar en son çeşitli soslar ile harmanlandıktan sonra kabuklarına tekrar geri yerleştirilir. Yemek hazırdır.

Gratin Dauphinois

Süt veya krema ile pişirilmiş dilimlenmiş patateslerden oluşan bir Fransız yemeğidir.

Baeckeoffe

Beyaz şarap içerisinde marine edilmiş ve daha sonra güveçte pişirilmiş olan patates, soğan, koyun eti, sığır eti, domuz eti ve ardıç meyveleri gibi malzemelerden oluşan güveç yemeğidir. Ayrıca pişirme esnasında içine pırasa, kekik, maydanoz, sarımsak ve havuç gibi malzemelerde eklenebilir.

Quenelle

Buğday irmiği, yumurta ve sütün, balık eti, dana eti veya tavuk eti ile harmanlanıp pişirilmesiyle oluşan, üzerine çeşitli soslar katılan ve yumurta formunda bulunan Fransız mutfağına has bir yemektir.

Salade Niçoise

Genellikle ton balığı, siyah zeytin, haşlanmış yumurta ve domates içeren bir salata çeşididir.

Sole Meunière

Dil balığı üzerine un serpiştirildikten sonra tavada tereyağında kızartılır. Daha sonra hazır hale getirilen öğün maydanoz ve limon ile birlikte servis edilir.

Hachis Parmentier

İnce kıyılmış etlerin, şarap, tereyağı, beyaz sirke ve soğandan yapılan sos ile harmanlandıktan sonra patates püresi ile birlikte servis edildiği bir tür Fransız öğünüdür.

Pot-au-feu

Haşlanmış sığır eti ve çeşitli sebzeler ile yapılan bir güveç türüdür.

Foie Gras

Yağlandırılmış kaz ciğerinin tavada pişirilmesiyle yapılan daha sonra ise servis edilen meşhur Fransız öğünüdür.

Aligot

Sarımsaklı patates püresinin, tereyağının ve Laguiole peynirinin pişirilip krema kıvamına getirildikten sonra kırmızı şarap ile birlikte servis edildiği öğüne verilen addır.

Tartiflette

Ana malzemeleri patates, yumuşak Fransız peyniri, domuz pastırması parçaları ve soğan olan bir tür Fransız yemeğidir.

Bu yazı Fransız Mutfağı serisinin 1 / 4 yazısıdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu