YENİOrta Amerika Çok Yakında!
İngiliz MutfağıDünya Mutfakları

İngiliz Mutfağı: Otantik Lezzetler

3 dk okuma süresi

1) Yemekler

English Breakfast

İki adet sahanda yumurta, sosis, domuz pastırması, fırında pişmiş kuru fasulye, kızarmış domates ve kızarmış ekmekten oluşan bir tür kahvaltı çeşididir.

Fish and Chips

Derin yağda kızartılmış patates, kızarmış balık, bezelye ve tartar sosun birlikte servis edildiği tabağa verilen addır.

Chicken Tikka Masala

Köri sosunda kızarmış ve marine edilmiş tavuk parçalarında yapılır. Malzemeler genellikle tavuk, yoğurt, krema, domates, soğan, sarımsak, zencefil ve acı biberden oluşmaktadır.

Bubble and Squeak

“Bubble and Squeak”, haşlanmış patates, brüksel lahanası ve çeşitli sebzelerden yapılan geleneksel bir İngiliz kahvaltısıdır.

Yorkshire Pudding

“Yorkshire Pudding”, yumurta, un ve süt ile yapılan, pişmiş bir pudingden oluşan İngiliz mutfağına ait bir tür yemektir.

Scotch Eggs

“Scotch Eggs”, sosis etine sarılmış, ekmek kırıntılarıyla kaplanmış ve daha sonra kızartılmış yumuşak bir yumurtadan oluşan bir tür yemektir.

Shepherd’s Pie

Çeşitli sos ve sebzelerle pişirilmiş kırmızı etin, patates püresi ve onun üzerinde rendelenmiş peynir ile servis edildiği bir tür yemek çeşididir.

Angels on Horseback

Pastırma ile sarılmış istiridyelerden yapılan ve sıcak servis edilen leziz bir yemektir.

Laverbread

“Laverbread”, ağırlıklı olarak Galler’de yerel geleneksel mutfağın bir parçası olarak tüketilen, yenilebilir bir deniz yosunundan yapılan bir gıda ürünüdür. Ayrıca bu deniz yosunu, özellikle iyot ve demir olmak üzere yüksek oranda çeşitli minerallere de sahiptir.

Cullen Skink

“Cullen Skink” füme mezgit balığı, patates ve soğandan yapılan yoğun bir kıvama sahip İskoç çorbasıdır.

Steak Pie

Genellikle bezelye ve patates ile servis edilen etli turta yemeğidir.

Haggis

“Haggis”, çok baharatlı ve yoğun bir lezzet olan bir İskoç yemeğidir. Genellikle kıyılmış soğan, yulaf ezmesi ve çeşitli baharatlarla karıştırılmış kuzu veya koyundan (akciğer, mide, karaciğer ve kalp) yapılır, hepsi hayvanın midesinden yapılan bir torbaya doldurulur ve birkaç saat boyunca pişirilir.

Lancashire Hotpot

İngiltere’ye has oldukça leziz bir yahnidir. Ana malzemeleri kuzu/koyun eti, soğan ve dilimlenmiş patatestir. Tencerede, düşük ateşte ağır bir şekilde pişirilerek hazırlanır.

2) Atıştırmalıklar

Gingerbread Men

“Shrek” adlı çizgi animasyon filminden hatırladığımız insan formundaki bu şirin arkadaşlarımız, İngiltere’de oldukça meşhur olan ve zencefilden yapılan şekerli kurabiyelerdir.

Cornish Pasties

İçi, çeşitli soslar ve baharatlarla marine edilip pişirilmiş olan et parçacıkları ile dolgulu bir tür hamur işidir.

Scones

Buğday unu, çavdar veya yulaf, tereyağı ve maya ile yapılan, genellikle yarı sert olarak servis edilen bir tür ekmek veya çörektir.

Eccles Cake

Tereyağlı milföy hamurundan yapılan ve içi kuş üzümü dolgulu olan kek atıştırmalığıdır.

3) Tatlılar

Summer Pudding

Dilimlenmiş ve ıslatılmış beyaz ekmeklerden ve çeşitli meyve ve meyve sularından (ahududu, çilek, siyah frenk üzümü, kırmızı kuş üzümü, beyaz frenk üzümü ve böğürtlen) yapılan bir tür İngiliz tatlısıdır.

Bread and Butter Pudding

“Bread and Butter Pudding”, Birleşik Krallık mutfağında popüler olan geleneksel bir tatlıdır. Genel itibariyle hindistan cevizi ile baharatlınmış bir yumurta ve süt karışımı fırın tepsisindeki tereyağlı ekmek dilimlerinin üzerine dökülür. Daha sonra süsleme ve tat verme amacıyla üstüne kuru üzüm taneleri eklenir. En son olarak da tepsi fırına verilir ve pişmesi sağlanır.

Sticky Toffee Pudding

“Sticky Toffee Pudding” ıslak kekin üzerine karamel sosu döküldükten sonra yanına vanilyalı dondurmasının konularak servis edildiği bir tür İngiliz tatlısıdır.

4) İçecekler

Cider

“Cider” elma suyunun 3 haftalık fermantasyonu sonucu 2-6%’lik bir alkol oranına ve daha çok şeker miktarına sahip olan alkollü bir içecektir. Bira kıvamında olan bu içecek soğuk bir şekilde tüketilir.

Gin

“Cin” temelde çeşitli tahılların, ardıç meyvesi, anason, kişniş, melek otu ve kökü, meyan kökü, tarçın, rezene, turunç kabukları vb. bitkilerin birlikte damıtılması sonucu oluşan renksiz, pürüzsüz, yoğun aromalı bir içkidir.

English Tea with Milk

Kaynamış su içerisinde demlenmiş olan siyah çaya bir miktar süt ekledikten sonra elde edilen İngiliz çayıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.