YENİOrta Amerika Çok Yakında!
İspanyol MutfağıDünya Mutfakları

İspanyol Mutfağı: Atıştırmalıklar

1 dk okuma süresi

Tapas

İspanyol mutfağında meze olarak görülen ve genellikle barlarda içkinin yanında servis edilen bir tür atıştırmalıktır. Soğuk veya sıcak tüketilebilen bu atıştırmalıklar, dilim ekmek üzeri konulan zeytin, peynir, domuz pastırması, kalamar, somon veya çeşitli sebzelerden oluşmaktadır.

Bocadillo de Calamares

Kızartılmış kalamar sandviçidir. Genellikle çeşitli soslar eşliğinde servis edilir.

Croquetas

İçi çeşitli malzemeler ile doldurulan hamur parçalarının beşamel sos, yumurta ve galeta unu ile kaplandıktan sonra bol yağda kızartılmasıyla yapılan ufak atıştırmalıklardır.

Pan Tostado con Aceite y Tomate

Kızartılmış ekmek üzerine dökülen yağ ve onun üzerine sürülen domatesten oluşan bu atıştırmalık yanında kahve, portakal suyu veya çay ile sunulmaktadır. Aslen Endülüs kahvaltısı olarak bilinen bu atıştırmalık günümüzde birçok kafede rahatlıkla bulunabilmektedir.

Huevos Estrellados

Domuz pastırması, yumurta ve patates ile servis edilen bir tür kahvaltılıktır.

Patatas Bravas

Yağda kızartılıp “Brava” denilen acı bir sos eşliğinde servis edilen patates atıştırmalığıdır. Genellikle yanında bira veya şarap içilmesi tavsiye edilir.

Papas Arrugadas con Salsa Mojo

Haşlanmış patateslerin; zeytinyağı, kırmızı biber, sarımsak, kimyon, tuz, sirke, maydanoz, domates ve safran çiçeğinden yapılan “Mojo” adlı sos ile servis edildiği bir tür atıştırmalıktır.

Empanadilla

Mayalı hamurdan yapılan Empanadilla’da dolgu malzemesi olarak paprika biber, domates ve soğan yanında ise ton balığı, mürekkep balığı ya da ahtapot gibi deniz mahsulleri veya kıyma kullanılır.

Bu başlık İspanyol Mutfağı serisinin 2. yazısıdır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.