YENİOrta Amerika Çok Yakında!
Dünya Mutfaklarıİspanyol Mutfağı

İspanyol Mutfağı: Tatlılar

2 dk okuma süresi

Torrija

Süt, meyve şurubu veya şaraba batırılmış ve yumurta ile kaplandıktan sonra yağ ile tavada kızartılmış bir dilim ekmeğin bal, pekmez veya şekerle tatlandırılıp, tarçınla aromalandırılarak servise hazır hale getirildiği lezzetli bir tatlıdır.

Churros con Chocolate

Yağda kızartılmış tuzlu hamurun sıcak çikolata (şekeri azaltılmış) ile birlikte servis edildiği meşhur İspanyol tatlısıdır.

Barquillo

Mayasız un, şeker/bal ve tarçın ile yapılan, özellikle şenliklerde satılan geleneksel bir tatlıdır.

Turron

Dikdörtgen kalıplar halinde satılan ve genellikle Noel için yapılan bir tür helva tatlısıdır. Bademli, kavrulmuş fındıklı veya çikolatalı olanları en çok satılanlardır. İspanya’da her markette rahatlıkla bulunabilir, ancak eğer kaliteli olanlarını denemek veya hediyelik olarak satın almak isterseniz “Torrons Vicens” adlı meşhur Turron mağazalarını ziyaret edebilirsiniz.

Flan

Ana malzemeleri yumurta sarısı, şeker, süt ve vanilya olan yumuşak bir İspanyol tatlısıdır.

Napolitana

Krema veya çikolata dolgulu hamur işidir.

Pain au chocolat Luc Viatour

Leche Frita

Ana malzemeleri un, süt, şeker ve tarçın olan tipik İspanyol tatlısıdır.

Pasteles de Belém

Temel olarak yumurta sarısı, süt, şeker ve undan yapılan kremalı bir tatlıdır. Hem sıcak hem de soğuk tüketilebilir. Aslen portekiz mutfağına aittir. Ancak İspanyollar tarafından da oldukça fazla tüketilmektedir.

Crema Catalana

Tam yağlı süt, tarçın çubuğu, portakal kabuğu, limon kabuğu, yumurta sarısı, şeker ve mısır nişastası ile yapılan meşhur Katalan tatlısıdır.

Panellets

Temel olarak şeker, öğütülmüş badem, yumurta ve limon kabuğu rendesi ile yapılan meşhur Katalan tatlısıdır. Dış kısmında yumurta akı ve üzerinde çam fıstığı yer almaktadır. Aynı zamanda hindistan cevizli, çikolatalı veya kahveli çeşitleri de bulunmaktadır.

Carbayón

Carbayón tipik bir Asturias (Kuzey İspanya) tatlısıdır. Temel malzemeleri ise yumurta, öğütülmüş badem, konyak, su, limon suyu, şeker ve tarçındır.

Ensaimada

Un, su, şeker, yumurta, maya ve domuz yağından yapılan bir tür hamur tatlısıdır.

Sobao

Malzemeleri şeker, tereyağı, un, yumurta, tuz, limon kabuğu rendesi, rom ve kuru maya olan tipik bir İspanyol tatlısıdır.

Quesada Pasiega

İspanya’nın Cantabria bölgesine ait olan bu tatlının ana malzemeleri süt, şeker, tereyağı, buğday unu, yumurta, limon kabuğu ve tarçındır.

Bu başlık İspanyol Mutfağı serisinin 3. yazısıdır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.