YENİOrta Amerika Çok Yakında!
İtalyan MutfağıDünya Mutfakları

İtalyan Mutfağı: Yemekler

1 dk okuma süresi

Fettuccine

Roma mutfağında popüler olan bu makarna türü, yumurta ve un ile birlikte yassı ve kalın bir biçimde yapıldıktan sonra genellikle krema ve mantarla servis edilir.

Minestrone

Sebze, makarna ve et içeren bir tür kış çorbasıdır.

Ribollita

Temel malzemeleri ekmek, fasulye, lahana, havuç, kereviz, patates ve soğan olan bir çeşit kış çorbasıdır. Ekmek gerçekten de fotoğraftaki gibi servis edilir.

Caponata

Zeytinyağlı patlıcanın, soğan ve çeşitli baharatlarla harmanlandıktan sonra fırında pişirilmesiyle yapılan bir tür İtalyan yemeğidir.

Risotto

Et veya sebze suyunda pişirilerek lapa kıvamına getirilen, genellikle mantar ile birlikte servis edilen pirinç pilavı yemeğidir.

Tortellini

Bir çeşit yuvarlak makarnadır. Orjinal tarife göre et suyunda haşlanır ve domates sosuyla servis edilir. Ancak İtalya’daki restoranlar arasında sos konusunda ciddi bir yarış olduğu için farklı sunumlara denk gelmeniz muhtemeldir.

Lasagne al forno

Garfield sağolsun…Lazanya (geniş kesilmiş italyan makarnası), dana kıyma, Mozzarella peyniri ve Ragù sosu ile yapılan meşhur İtalyan yemeğidir.

Gnocchi

Ana malzemeleri un, yumurta, peynir (isteğe bağlı), domates sosu ve patates olan küçük patates köfteleridir (örn. video).

Osso Buco

Una bulanmış dana incik parçalarının kızgın yağda bir süre pişirildikten sonra çeşitli sebzeler ve baharatlarla birlikte ağır ateşte kaynar suda haşlanmasıyla yapılan, en son domates sosu ile servis edilen leziz fakat yorucu bir İtalyan yemeğidir.

Spaghetti alla Carbonara

Bir çeşit makarna yemeğidir. Yapımı için gerekli malzemeler: Yumurta, Pecorino Romano (koyun sütünden elde edilen sert, tuzlu bir İtalyan peyniri), Guanciale (domuz gerdanı), karabiber ve spagetti makarnadır.

Saltimbocca

Jambon ve taze adaçayı dolgulu rulo dana bifteğin una bulandıktan sonra kızgın yağda pişirilmesiyle yapılan bir yemektir.

Panzanella

Hamsi, doğranmış salata sebzeleri ve ıslak veya kuru ekmek parçalarından yapılan bir tür salatadır.

Ragù

Genellikle kıyma, soğan, domates püresi ve kırmızı şaraptan yapılan makarna sosudur. İtalya’da kullanımı çok yaygındır.

Bruschetta

Sarımsakla harmanlanlanmış olan kızarmış ekmek dilimlerinin, üzeri zeytinyağlı, Mozzarella peynirli ve domatesli sunumuna verilen addır.

Bu başlık İtalyan Mutfağı serisinin 1. yazısıdır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.