YENİOrta Amerika Çok Yakında!
Küba MutfağıDünya Mutfakları

Küba Mutfağı: Yemekler

2 dk okuma süresi

Moros y Cristianos

Morolar ve Hristiyanlar anlamına gelir. “Moros” siyah fasulyeleri, “Cristianos” ise beyaz pirinç tanelerini belirtir. Yemeğin adı, Endülüs döneminde İber Yarımadasındaki Hristiyanların, yarımadadaki Müslümanların (Morolar) varlıklarını ortadan kaldırma amaçlarına ve çabalarına (Reconquista) atıfta bulunur.

Tamal

Damak zevkine göre oluşturulan harcın (genellikle et ve acı biber içerir) mısır kabuğunda pişirilmesiyle yapılan meşhur Güney Amerika yemeğidir.

Vaca Frita

Doğranmış ve kızartılmış pançeta biftekten oluşan bir Küba yemeğidir. Genellikle sote edilmiş soğan, pirinç ve siyah fasulye ile servis edilir.

Arroz con Pollo

Çeşitli sebzelerle (kırmızı-yeşil biber, domates vb.) pişirilmiş pirinç pilavının tavuk budu ile sunumuna verilen addır.

Pulpeta

Küba’da ana malzemeleri dana kıyma, domuz kıyma ve haşlanmış yumurta olan evrensel bir akşam yemeğidir.

Ropa Vieja

Temel malzemeleri domates sosu, sığır eti, kırmız biber ve soğan olan leziz bir akşam yemeğidir.

Paella

Yapımında genellikle deniz ürünü (özellikle karides) tercih edilen bir çeşit garnitür yemeğidir.

Ajiaco

Küba’da Ajiaco; mısır, sığır eti, domuz eti, tavuk, sebze ve çeşitli nişastalı kök ve yumrulardan yapılan doyurucu bir güveçtir.

Huevos Habaneros

İlk önce doğranmış biberler ve soğanlar orta derecedeki ateşte tavada tereyağında kızartılır. Daha sonra küp küp domatesler eklenir. Pişmiş sebzelerin üzerine biraz peynir dilimlenir, tereyağı koyulur ve yumurta kırılır. En son tavada orta ısıda pişirilir. Yemek hazırdır…

Empanada

Mayalı hamurdan yapılan Empanada’da dolgu malzemesi olarak paprika biber, domates ve soğan kullanılır. Ton balığı veya ahtapot gibi deniz ürünleri ile de servis edilir.

Tortilla de Patatas

İspanyol mutfağına özgü olan leziz bir omlet türüdür. Yapımı için gerekli olan malzemeler yumurta, patates, soğan, sarımsak ve yağdır.

Arroz con Maiz

Pişirilmiş pirinç ve mısırdan yapılan Latin Amerika yemeğidir.

Bistec de Palomilla

Sarımsak, limon suyu, tuz ve karabiberle marine edilen dana bifteğin, tavada kızartıldıktan sonra pirinç pilavı ile sunumuna verilen addır.

Boliche

Jambon ile doldurulmuş patatesli dana rosto yemeğidir.

Frijoles Negros

Çeşitli sebze ve baharatlarla beraber pişirilen siyah fasulye yemeğidir.

Fufú de Plátano Verde

Haşlanmış yeşil muzlardan ve kavrulmuş domuz etinden yapılan Latin Amerika yemeğidir.

Picadillo

Biber, soğan, sarımsak, kekik, kimyon, domates sosu, zeytin, kuru üzüm, patates ve kıymadan yapılan ve bölgeye bağlı olarak genellikle zeytinyağı ve beyaz şarap ile sote edilen Küba mutfağına has bir yemektir. Siyah fasulye veya pilav ile servis edilir.

Yuca con Mojo

Manyok bitki köklerinin sarımsak, misket limonu, zeytinyağı ve soğan içerisinde marine edilmesiyle yapılan Küba ulusal yemeğidir.

Mojo Criollo

Ana malzemeleri zeytinyağı, kırmızı biber, sarımsak, kimyon, tuz, sirke, maydanoz, domates ve safran çiçeği olan bir sos türüdür.

Guayaba

Yenilebilir, oval biçimli, armut benzeri, tatlı, etli ve küçük tohumlarla dolu bir tür tropikal meyvedir.

Bu başlık Küba Mutfağı serisinin 1. yazısıdır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.