YENİOrta Amerika Çok Yakında!
Portekiz MutfağıDünya Mutfakları

Portekiz Mutfağı: Atıştırmalıklar

1 dk okuma süresi

Francesinha

Yoğun domates sosu kaplı Portekiz usulü bir sandviç türüdür. İçindekiler: Jambon, dana biftek, Linguiça (sarımsak ve kırmızı biberle terbiye edilmiş, tütsülenmiş domuz sosisi), peynir, Mortadella (İtalyan salamı) ve soğuk söğüş ettir. Genellikle patates kızartması ve yumurta ile servis edilir. Ayrıca içerisinde alkol de bulunmaktadır.

Bolo do Caco

Portekiz’de her markette ve restoranda rahatlıkla bulunabilen otantik bir ekmek çeşididir. Ana malzemeleri tuz, tatlı patates, şeker, un ve mayadır.

Ovos Moles de Aveiro

Yumurta sarısı ve şekerden yapılan leziz yöresel atıştırmalıklardır. Bu karışım genellikle küçük pirinç kâğıtlarının (yenilebilir) içine konularak servis edilir.

Rissole

Pişirilmiş buğday unu hamurundan yapılan lezzetli bir hamur işidir. Hamur kızartılmadan önce yumurtadan geçirilir. Dolgu olarak kıyma, karides, palmiye ağacı özü, tavuk, jambon, peynir veya ton balığı kullanılır.

Folar

Geleneksel olarak su, tuz, yumurta ve undan yapılan Paskalya ekmeğidir. Şekli, içeriği ve yapımı Portekiz bölgelerine göre değişiklik gösterebilir.

Pão doce

Süt, şeker, un, yumurta, tereyağı, maya ve tuzdan yapılan talı Portekiz ekmeğidir.

Bu başlık Portekiz Mutfağı serisinin 2. yazısıdır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.