YENİOrta Amerika Çok Yakında!
Portekiz MutfağıDünya Mutfakları

Portekiz Mutfağı: Yemekler

2 dk okuma süresi

Bacalhau

Kurutulmuş ve tuzlanmış olarak 1000’den fazla yemek tarifinde kullanılan Portekiz mutfağının en popüler deniz ürünüdür (Morina balığı). Bacalhau genellikle patates ve Yeşil Şarap (Vinho Verde) ile birlikte servis edilir.

Cozido à Portuguesa

Geleneksel Portekiz yahnisidir ve Portekiz ulusal yemeklerinden biri olarak kabul edilir. Çok sayıda sebze (fasulye, patates, havuç, lahana), et (tavuk, domuz, sığır eti) ve tütsülenmiş sosisle (domuz sucuğu, farinheira, morcilla) birlikte hazırlanır.

Bifana

Tipik bir Portekiz yemeğidir. Çeşitli malzemeler (sarımsak, şarap, defne yaprağı) ile marine edildikten sonra ekmek arası servis edilen ızgara domuz fileto yemeğidir.

Alheira

Temel malzemeleri sığır eti, tavuk eti, ekmek, zeytin yağı, domuz yağı, sarımsak ve kırmızı biber olan tipik Portekiz sosisidir.

Caldeirada

Temel malzemeleri balık (yağlı ve yağsız), patates, soğan, domates ve biber olan Portekiz yahnisidir.

Caldo Verde

Portekiz mutfağına has popüler bir çorbadır. Temel malzemeleri patates, lahana, zeytinyağı ve tuzdur. Sarımsak ve soğan da içerebilir. Genellikle sosis ve Broa (bir tür mısır ve çavdar ekmeği) ekmeği ile servis edilir.

Carne de Porco à Alentejana

Portekiz mutfağının geleneksel domuz yemeklerinden biridir. Ana malzemeleri patates, kişniş, domuz eti ve istiridye birleşimidir. Yemek öncesinde domuz eti genellikle beyaz şarap, kırmızı biber, doğranmış sarımsak, kişniş, defne yaprağı, tuz ve karabiberle marine edilir.

Polvo à Lagareiro

Ana malzemeleri ahtapot, sarımsak, soğan, zeytinyağı ve patates olan meşhur Portekiz öğünüdür.

Sapateira Recheada

Kabuğu, kendi etiyle beraber çeşitli malzemelerle doldurulmuş Pavurya yemeğidir. Malzemeler: Pavurya eti, soğan, defne yaprağı, tuz, salatalık tursusu, mayonez, haşlanmış yumurta, Porto şarabı, Mostarda (şekerlenmiş meyve ve hardal aromalı bir şuruptan yapılan bir tür sos), Worcestershire Sosu ve Ketçaptır.

Tripas à moda do Porto

Soğan, domuz eti, sığır eti, sarımsak, tuz, karabiber, pul biber, domates sosu, defne yaprağı, havuç, işkembe, haşlanmış fasulye ve maydanoz ile yapılan işkembe yemeğidir.

Amêijoas à Bulhão Pato

Ana malzemeleri istiridye, zeytinyağı, sarımsak, kişniş, tuz, karabiber ve limon olan tipik bir Portekiz yemeğidir. Bazı tariflerde az miktarda beyaz şarap bulunabilir.

Açorda

Sarımsak, ince doğranmış kişniş, zeytinyağı, sirke, su, tuz, haşlanmış yumurta ve ince dilimlenmiş ekmeklerden oluşan tipik bir Portekiz yemeğidir. Çoğunlukla karides veya morina balığı ile servis edilir.

Feijoada

Dana eti, domuz eti ve fasulye ile hazırlanan Portekiz güvecidir.

Frango Piri-Piri

Peri-Peri (Piri-Piri) sosuna bulanmış tavuğun mangalda pişirilmesiyle yapılan geleneksel Portekiz yemeğidir. Genellikle pilav, patates kızartması ve salata ile servis edilir.

Not

  • Peri-Peri (Piri-Piri) sosu: Ezilmiş acı biber, turunçgil kabuğu, soğan, sarımsak, tuz, limon suyu, defne yaprağı, kırmızı biber, fesleğen, kekik ve tarhun otundan yapılır.

Bife a Cavalo

Izgara’da pişirilmiş bifteğin (at eti), sahanda yumurta ile sunumuna verilen addır. Genellikle pirinç, fasulye veya salata ile servis edilir.

Cafreal

Çeşitli baharatlarla ve sebzelerle pişirilen, genellikle patates ve limon ile servis edilen bir tür tavuk yemeğidir.

Bu başlık Portekiz Mutfağı serisinin 1. yazısıdır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.