YENİOrta Amerika Çok Yakında!
Türk MutfağıDünya Mutfakları

Türk Mutfağı: Yemekler

3 dk okuma süresi

Çorbalar

Mercimek Çorbası

Ana malzemesi kırmızı, sarı veya yeşil mercimek olan bir çorba çeşididir. Yapımında gerekli olan diğer malzemeler ise patates, un, tuz, tereyağı, et suyu, soğan ve karabiberdir.

Ezogelin Çorbası

Türk mutfağına has bir çorbadır. Domates, pirinç ve kırmızı mercimek ile yapılır.

Yoğurt / Yayla Çorbası

Başta yoğurt olmak üzere un, pirinç, yumurta, nane ve maydanoz gibi malzemelerin karışımıyla yapılan bir çorba çeşididir.

Tarhana Çorbası

Orta Asya, Anadolu ve Balkanlar gibi geniş bir coğrafyada özellikle kış aylarında akşam yemeklerinde tüketilen bu çorba yoğurt, kurutulmuş nane, buğday unu, kurutulmuş kırmızıbiber ve yeşilbiber gibi malzemelerden yapılmaktadır.

İşkembe Çorbası

Temizlenip haşlanmış ve küçük küçük doğranmış işkembenin su, un, sirke ve sarımsak ile birlikte pişirilmesiyle hazırlanan bir çorba türüdür.

Ana Yemekler

Adana Kebabı

Kuzu eti, kuzu kuyruk yağı, pul biber ve tuz ile yapılan Adana yöresine ait bu kebap türü, yanında közlenmiş domates ve biber, mevsim salata, nane-maydanoz-süs biberi-limon tabağı, soğan salatası ve ezme ile birlikte servis edilir.

Şiş Kebap

Koyun budu, kuyruk yağı, tuz, soğan, zeytinyağı ve salça ile birlikte hazırlanan harcın şişlere geçirilip kömür ateşi üzerinde pişirilmesiyle hazırlanan bir kebap türüdür.

Çökertme Kebabı

Kızartılmış patates ve dana antrikotun sarımsaklı yoğurt ile birlikte sunumuna verilen addır.

İnegöl Köfte

Dana eti, kuzu eti ve çeşitli baharatların karışımından yapılan ve İnegöl’de ortaya çıkan lezzetli bir yiyecektir.

İçli Köfte

İçi çeşitli malzemelerle (kıyma, soğan, maydanoz, salça, tuz, karabiber, pul biber) dolgulu olan bulgur hamurunun yağda kızartılması veya suda haşlanmasıyla yapılan leziz bir yemektir. Orta Doğu mutfağına ait olan bu yemek genellikle ayran ile birlikte servis edilir.

İskender Döner

Dana etinin domates sosu, pide ekmeği, tereyağı ve yoğurt ile servis edildiği bir yemek türüdür.

Hamsi Tava

Mısır ununa bulanıp balık tavasında bütün yüzeyi örtecek biçimde dizilmelerinden sonra tavada kızartma usulüyle yapılan Hamsi yemeğidir.

Arnavut Ciğeri

Acı biber çeşnili yağda kızartılmış kuzu veya dana etinden yapılan bir yemektir. Geleneksel olarak salata malzemeleri ve yufka ekmeği ile servis edilir.

Dolmalar

Kabak, biber, domates ve patlıcan gibi sebzelerin; kıyma, pirinç ve çeşitli baharatlar ile doldurulmasıyla hazırlanır. Orta Doğu mutfağına ait olan bu yemek, Türk mutfağında oldukça önemli bir yere sahiptir.

Sarmalar

Bulgur ya da pirinç başta olmak üzere çeşitli iç malzemelerin, genellikle beyaz lahana, karalahana veya asma yaprağıyla sarılmasıyla yapılan Osmanlı mutfağına ait bir yiyecektir. Zeytinyağlı sarma ya da kıymalı sarma şeklinde farklı çeşitleri de bulunmaktadır.

Karnıyarık

Kabukları aralıklı soyularak ortadan uzunlamasına yarılan ve az yağda hafifçe kızartılan patlıcanların çeşitli malzemeler (soğan, domates, sivri biber, maydanoz ve kıyma) ile doldurulduktan sonra fırında pişirilmesiyle hazırlanan Türk mutfağına has leziz bir yemektir.

Kuru fasulye Pilav

Beyaz kuru fasulyenin, zeytinyağı, soğan ve domates salçası (tarife dana eti de eklenebilir) ile birlikte pişirilip pirinç veya bulgur pilavı ile birlikte servis edildiği yemek çeşididir.

Mantı

Çeşitli baharatlarla çeşnilendirilen kıymanın, küçük hamur parçalarının içine konulması ve bu hamur parçalarının suda haşlanmasıyla yapılan evrensel bir yemek türüdür. Üzerine sarımsaklı yoğurt ve tereyağlı domates sosu dökülerek servis edilir.

Menemen

Yumurta, biber, domates ve soğan (isteğe bağlı) kullanılarak yapılan, genellikle kahvaltıda tüketilen bir Türk yemeğidir.

Mercimek Köftesi

Mercimek, bulgur, domates salçası, soğan, maydanoz ve çeşitli baharatlardan yapılan bir çeşit köfte atıştırmalığıdır.

Bu başlık Türk Mutfağı serisinin 1. yazısıdır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.