YENİOrta Amerika Çok Yakında!
Ukrayna MutfağıDünya Mutfakları

Ukrayna Mutfağı: Geleneksel Tatlar

2 dk okuma süresi

Yemekler

Borshch (Борщ)

Et (tavuk, sığır veya domuz), pancar, lahana, patates, domates, havuç, soğan, sarımsak ve dereotu ile yapılan bir çeşit sebze çorbasıdır. Genellikle smetana (ekşi krema) ile servis edilir. Günümüzde 30’dan fazla çeşidi bulunmaktadır (örn: 1 / 2). Sıcak ya da soğuk olarak tüketilebilir.

Kiev Kotlet (Котлета по-київськи)

İçleri sarımsaklı-baharatlı tereyağı ile doldurulmuş olan tavuk filetoların, galeta ununa batırıldıktan sonra yağda kızartılmasıyla yapılan bir tür aksam yemeğidir (örn.).

Oliv’ye / Rus Salatası (Салат Олів’є)

Patates, dereotu, haşlanmış, yumurta, tavuk/jambon eti, soğan, konserve bezelye ve mayonezden yapilan bir çeşit salatadır.

Vinehret (Вінегрет)

Vinegret, çeşitli çiğ ve haşlanmış sebzelerin karışımı ile yapılan popüler bir salatadır. Yapımı için gerekli olan malzemeler patates, pancar, lahana turşusu, havuç, soğan, çeşitli baharatlar ve yağdır.

Banoş (Банош)

Mısır unu, Smetana (ekşi krema), kızgın yağda kızartılmış domuz derisi, mantar ve tulum peyniri ile yapılan bir yemek türüdür.

Atıştırmalıklar

Varenyky (Вареники)

Her ne kadar birçok çeşidi bulunsa da genellikle patates püresi ve kızarmış soğan karışımından yapilan haşlanmış hamur parçalarıdır (örn.).

Paska (Паска)

Paskalya için pişirilen geleneksel sütlü çörektir. Yapımında süt, yumurta, tereyağı, şeker, un ve limon kullanılır.

Holubtsi (Голубці)

İçeriği patates, pirinç, soğan, havuç, dana kıyma ve çeşitli baharatlardan oluşan harcın, lahana yaprakları ile sarıldıktan sonra kısık ateşte, domates salçası ve su ile pişirilmesiyle hazırlanan bir yemek türüdür.

Deruny (Деруни)

Yapımı için gerekli olan malzemeler patates püresi, soğan, bitkisel yağ, un, yumurta ve tuzdur. Geleneksel Ukrayna Mutfağında çoğunlukla kahvaltı veya akşam yemeği için Pazar günleri tüketilir. Smetana (ekşi krema) ile birlikte servis edilir.

Nalysnyky (Налисники)

Yumurta, su, süt, tuz ve undan hazırlanan bir çeşit atıştırmalıktır. Çoğunlukla kahvaltıda tüketilir. Arasında salam, sucuk, sosis, peynir, tavuk, reçel, bal, kakaolu krema ve çeşitli meyveleri konularak tüketilebilir. Smetana (ekşi krema) ile servis edilir.

Pyrizhok (Пиріжок)

Genellikle patates, et veya quark peyniri (Lor) ile doldurulan, daha sonra ise fırında pişirilen veya tavada kızartılan puf çöreklerdir.

Kutya (Кутя)

Bir çeşit tatlı tahıl atıştırmalığıdır. Ana malzemeleri buğday, haşhaş tohumu ve baldır. Bazen ceviz, kuru meyve veya kuru üzüm de içeriğe eklenebilir.

Pampushka (Пампушка)

Buğday, çavdar veya karabuğday unu içeren maya hamurundan yapılır. Geleneksel olarak fırında pişirilir ve Borshch (Борщ) çorbası ile servis edilir. Ayrıca, içi çeşitli meyveler veya reçeller ile de doldurulabilir.

Syrnyky (Сирники)

Kızarmış lor peyniri atıştırmalığıdır. Yapımı için gerekli olan malzemeler lor peyniri, yumurta, şeker, tuz, un, vanilya şekeri ve yağdır.

İçecekler

Kvas (Квас)

Çavdar ekmeğinin mayalanması ile üretilen bir içecektir. 0.05-1.44% oranında alkol içermektedir. Görünümü ve rengi, üretiminde kullanılan ekmeğin çeşidine bağlıdır.

Fırınlanmış / Pişmiş Süt (Пряжене молоко)

Kısık ateşte veya fırında uzun bir sure pişirilen, sonuç itibariyle kremsi bir renge ve hafif karamel aromasına sahip olan bir süt ürünüdür.

Ryazhanka (Ряжанка)

Yukarıda bahsettiğimiz “Fırınlanmış / Pişmiş Süt”ün smetana (ekşi krema) ile fermente edilmesiyle yani mayalanmasıyla oluşan kısmen daha yoğun bir diğer süt ürünüdür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.