YENİOrta Amerika Çok Yakında!
ParisFransa

Paris Şehir İçi Ulaşım

12 dk okuma süresi

Metro, Otobüs, Tren, Taksi ve Araç Kiralama olmak üzere 5 farklı başlık altında topladığımız Paris Şehir İçi Ulaşım sayfası, seyahatiniz boyunca kullanabileceğiniz ulaşım araçları hakkında bir fikir sahibi olmanız amacıyla hazırlanmıştır.

Not

 • Paris’te güncel olarak üç adet havalimanı bulunuyor. Bunlar, Aéroport Paris-Charles de Gaulle, Aéroport de Paris-Orly ve Aéroport de Beauvais-Tillé adlı havalimanlarıdır.

Metro

İlk açılışı 19 Temmuz 1900’de yapılan ve günümüzde Avrupa’nın en işlek ikinci metro sistemi olan Paris Metrosu, şehri dolaşmanın en hızlı ve en ekonomik yolu olarak biliniyor.

Metro istasyonlarının girişleri “Métropolitain”, “Metro” veya “M” harfi yazılı büyük sarı/mavi/kırmızı renkli tabelalar ile işaretlenmiş. Bu tabelaları takip ederseniz girişi kolayca bulabilirsiniz.

An itibariyle yeraltında 304 istasyon ve 16 metro hattı (14 tanesi ana hat ve 2 tanesi de ek hat) bulunuyor. Bu metro hatları numaralandırılarak ve çeşitli renkler ile vurgulanarak birbirinden ayrılmış. Sistem başlangıçta biraz kafa karıştırıcı olabilir. Ancak zamanla alışıyor, hatta oldukça kolay olduğunu düşünmeye başlıyorsunuz.

1 2 3 3bis 4 5 6 7
7bis 8 9 10 11 12 13 14

Metro, tatil günleri dahil her gün açık ve seferler aksi durumlar haricinde sabah 05:30’da başlayıp 01:00’da sona eriyor. Cuma ve cumartesi gecesi ise 02:00’a kadar hizmet vermeye devam ediyor. Bu arada metroda sık sık bilet kontrolü yapılıyor. Sakın ufak bir maceraya atılayım demeyin 🙃. Çıkış için “Sortie” yazılı tabelaları takip etmeniz yeterli.

Not

 • CDG / Orly Havalimanı – Şehir Merkezi arası ulaşımda doğrudan doğruya kullanabileceğiniz bir metro hattı bulunmuyor.
 • Metro biletinizi istasyonlardaki otomatlardan satın alabilirsiniz.
 • Paris toplu taşıma sisteminden sorumlu şirket (RATP) tarafından yapılmış Bonjour RATP adında oldukça kullanışlı bir uygulama var. Google Maps veya Moovit uygulamalarına alternatif olarak kullanabilirsiniz. App StoreGoogle Play
 • Metro Haritası

Ulaşım Kartları ve Fiyatları

Öncelikle Paris, birçok büyük şehir gibi “Zone” yani bölgelerden oluşmakta. Numaralandırılmış olan bu bölgeler şehir merkezinde 1 ile başlayıp şehir dışında 5 ile bitiyor. Gezilecek noktaların çoğu ise Zone 1 veya 2 içerisinde yer alıyor. Ancak 4. veya 5. bölgede olanlar da var. Bu nedenle gezi planınızı önceden yapıp ihtiyacınız olan bilet türünü ona göre belirlemeniz gerekiyor.

https://www.ratp.fr/en/titres-et-tarifs/paris-visite-travel-pass

Örnek

La Défense Zone 3
Château de Versailles (Versay Sarayı) Zone 4
Aéroport de Paris-Orly (Orly Havalimanı) Zone 4
Aéroport Paris-Charles de Gaulle (Charles de Gaulle Havalimanı) Zone 5
Disneyland Zone 5
La Vallée Village Zone 5
Château de Fontainebleau Zone 5

Ticket t+

Tek yönlü yolculuk yapma hakkı tanıyan bir bilet türüdür. 1,90 € karşılığında istasyonlardaki bilet otomatlarından satın alınabilir.

Geçerli olduğu ulaşım araçları;

 • Metro
 • RER (A, B, C, D ve E hatlarından oluşan Banliyö Treni) – Zone 1
 • Belediye Otobüsleri ve Gece Otobüsleri (Orlybus ve Roissybus hariç)
 • Tramvay
 • Montmartre Tepesi’ne çıkan Füniküler

Not

 • Bu bilet aracılığı ile 90 veya 120 dakika boyunca bazı ulaşım araçları arasında aktarma yapabilirsiniz. Fakat Metro ve RER aktarmaları için turnikeden çıkmamanız gerekiyor. Aktarma sadece istasyonlar arası iç koridorlarda dolaşıp indi-bindi yapmak için. Yoksa herhangi bir Metro ya da RER turnikesinden çıkıp sonra size tanınan sürede başka bir metro ya da RER turnikesinden giriş yapamıyorsunuz.
 • Otobüs ⇔ Otobüs 90 dk
  Otobüs ⇔ Tramvay 90 dk
  Metro ⇔ Metro 120 dk
  Metro ⇔ RER 120 dk
  RER ⇔ RER 120 dk
  RER ⇔ Metro 120 dk
  Tramvay ⇔ Tramvay 90 dk
 • Eğer isterseniz doğrudan 2 €’ya otobüs şoföründen satın alıp okutabileceğiniz bir bilet de var. Yalnız bu bilet ile aktarma yapamıyorsunuz. Bu arada, bileti 93100’e bus+otobüs numarasını yazıp göndererek de satın alabilirsiniz. Örnek: BUS63 veya BUSN01
 • Otobüslerde Zone 1-2 için tek bilet; Zone 3 için 2 bilet; Zone 4 için 3 ve Zone 5 için 4 bilet gerekiyor. Örnek olarak Zone 3’e gidecekseniz otobüsteki cihaza iki bilet (2 x 1,90 €) okutmanız gerekiyor.
 • Bu biletin 10’luk versiyonu Navigo Easy aracılığı ile 14,90 € karşılığında satın alınabilir.

Mobilis

Gün içerisinde sınırsız yolculuk yapma hakkı tanıyan bir bilet türü. Fiyatlar Zone’lara göre değişiklik gösteriyor;

Zone Fiyatlar
1-2, 2-3, 3-4, 4-5 7,50 €
1-3, 2-4, 3-5 10,00 €
1-4, 2-5 12,40 €
1-5 17,80 €

Not

 • Geçerli olduğu ulaşım araçları; Otobüs, Metro, RER, Tramvay, OrlyBus (Zone 4) ve RoissyBus (Zone 5) (kaynak).
 • Mobilis biletleri her ne kadar günlük biletler olarak geçse de aslında 24 saat geçerli değiller. Bileti aldığınız günün gecesi saat 00:00’a kadar kullanabiliyorsunuz.
 • Bileti istasyonlardaki otomatlardan veya gişelerinden kolaylıkla edinebilirsiniz.
 • Bileti kullanmaya başlamadan önce ad-soyad ve kullanım tarihini yazmanız gerekiyor.

Navigo Découverte

Turistler tarafından çok bilinmese de en hesaplı ulaşım kartlarından biridir. Günlük (One Day Navigo ⬇️), haftalık ve aylık dolum seçeneklerinin bulunduğu bu kart, Zone’lara göre farklı fiyatlandırmalara tabidir;

Zone Haftalık Aylık
1-5 22,80 € 75,20 €
2-3 20,85 € 68,60 €
3-4 20,20 € 66,80 €
4-5 19,85 € 65,20 €
Kart Ücreti 5 €

Avantajlar

 • OrlyBus ve RoissyBus da dahil olmak üzere tüm toplu taşıma araçlarında (OrlyVal ve TGV hariç) geçerli.
 • Sınırsız yolculuk yapma hakkı tanıyor.

Dezavantajlar

 • Navigo haftalık seyahat kartı, Pazartesi 00:00’dan Pazar 23:59:59’a kadar geçerlidir. Satışlar Cuma günü başlar ve Perşembe günü sona erer. Kulağa biraz tuhaf geliyor, değil mi? Biz de farkındayız fakat sistem böyle işliyor;
  • Örneğin, Cuma günü bir Navigo haftalık seyahat kartı satın aldığınızı varsayalım. Bu durumda kartınızın geçerli olması için Pazartesi gününe kadar beklemeniz gerekiyor. Yani aslında Cuma, Cumartesi veya Pazar günü satın alacağınız kart gelecek haftanın kartı oluyor.
  • Başka bir örnek olarak, Perşembe günü Navigo haftalık seyahat kartı satın aldığınızı varsayalım. Bu durumda da kartı kullanabilmeniz için geriye sadece 3 gününüz kalıyor. Çünkü kartın geçerliliği Pazar günü gece yarısı sona eriyor.
 • Navigo aylık seyahat kartı, her ayın ilk günü 00:00’dan son günü 23:59:59’a kadar geçerlidir. Satışlar ayın 20’sinde başlar ve diğer ayın 19’unda sona erer;
  • Örneğin, ayın 20’sinde bir Navigo aylık seyahat kartı satın aldığınızı varsayalım. Bu durumda kartınızın geçerli olması için ayın ilk gününü beklemeniz gerekiyor.
  • Bir diğer örnek olarak, ayın 19’unda Navigo haftalık seyahat kartı satın aldığınızı varsayalım. Bu durumda da kartı kullanabilmeniz için geriye ortalama 11 gününüz kalıyor. Çünkü kartın geçerliliği ayın son günü gece yarısı sona eriyor.
 • Karta vesikalık fotoğraf (25x30mm) yapıştırma ve ilgili yerlere ad-soyad yazma zorunluluğu var. Eğer yanınızda fotoğraf yoksa endişelenmeyin. Büyük metro/tren istasyonlarında ve havaalanlarında genellikle Photomaton adlı fotoğraf çekme kabinleri oluyor (6 €). Hatta bu kabinlerde makas bile bulabiliyorsunuz. Eğer kalem de yoksa görevlilerden rica edebilirsiniz.
 • Paylaşımlı kullanılamaz, yani devredilemez.

One-Day Navigo

Navigo Découverte veya Navigo Easy kart aracılığı ile satın alabileceğiniz dijital bir bilet türü. İlgili kartlara yükleyerek kullanabiliyorsunuz. Günlük sınırsız yolculuk yapma hakkı tanıyor. Yalnız, yüklemeyi gün içerisinde hangi saatte yaparsanız yapın, yükleme yaptığınız günün gecesi saat 00:00’a zamanınız var haberiniz olsun. Gece yarısında biletin süresi doluyor. Tüm toplu taşıma araçlarında (OrlyBus ve RoissyBus dahil, OrlyVal hariç) geçerli. Fiyatlar Zone’lara göre değişiklik gösteriyor;

Zone Fiyatlar
1-2, 2-3, 3-4, 4-5 7,50 €
1-3, 2-4, 3-5 10,00 €
1-4, 2-5 12,40 €
1-5 17,80 €

Not

 • Day Pass Ticket, Day Ticket veya Navigo Jour olarak da adlandırılmaktadır.
 • RATP veya SNCF istasyonlarındaki tüm bilet gişelerinden ve makinelerden satın alabilirsiniz.
 • Eğer Navigo Découverte kart aracılığı ile satın alacaksanız ödemeniz gereken ekstra kart ücretini (5 €) ve fotoğraf ve ad-soyad koyma zorunluluğunu unutmayın. Navigo Easy kart bu durumda çok daha avantajlı. Çünkü sadece kart ücreti bulunuyor. O da zaten 2 €.

Navigo Easy

Kağıt kullanımını azaltmak için üretilen ulaşım kartlarından biridir. 2€ karşılığında satın alabileceğiniz bu karta Ticket t+, 10’luk Carnet (Ticket t+), RoissyBus / OrlyBus veya One-day Navigo yüklemesi yapabilirsiniz.

Ticket t+ 1,90 €
10’luk Carnet (Ticket t+) 14,90 €
RoissyBus 12,00 €
OrlyBus 8,50 €
One-day Navigo 7,50 €’dan başlıyor

Paris Visite

Diğer biletler ile karşılaştırıldığında satın alındığı gün kullanılabiliyor olması, Zone 1-3 fiyatları, çocuklara özel tarifelerinin bulunması ve bazı turistik noktalara girişlerde indirim hakkı tanınması avantajlarından bazılarıdır. Kart ücreti gün sayısına, yaşa ve tercih edilen Zone‘lara bağlı olarak değişiyor;

Geçerlik Süresi Zone 1-3 (Yetişkin) Zone 1-5 (Yetişkin) Zone 1-3 (Çocuk)* Zone 1-5 (Çocuk)*
1 Gün 12,00 € 25,25 € 6,00 € 12,60 €
2 Gün 19,50 € 38,35 € 9,75 € 19,15 €
3 Gün 26,65 € 53,75 € 13,30 € 26,85 €
5 Gün 38,35 € 65,80 € 19,15 € 32,90 €

Not

 • Kartın geçerlilik süresi gece yarısında başlar ve gece yarısı biter. Örneğin salı günü saat farketmeksizin 3 günlük kart aldınız. Kartınızın geçerliliği çarşambayı perşembeye bağlayan gece saat 00:00’da sona erer.
 • Tüm toplu taşıma araçlarında (Metro, Tramvay, Otobüs, RER, SNCF, OrlyVal, Montmartre Füniküleri, RoissyBus/OrlyBus Havaalanı Bağlantıları) geçerli.
 • Paris Visite seyahat kartı herhangi bir Metro veya RER istasyonundan satın alınabilir. Ayrıca şehirdeki havalimanlarından veya turistik bilgi noktalarından da temin edilebilir.
 • Kartınızı satın aldıktan sonra üzerine adınızı ve soyadınızı yazmanız gerekiyor.
 • *4 ila 11 yaş arasındakiler çocuk kategorisine giriyor.

Billet Ile-de-France (Point to Point)

Dilediğiniz Zone’lar arasında tek yönlü yolculuk yapma hakkı tanıyan bir bilet türü. Sadece Metro, RER ve SNCF için geçerli. Biletin fiyatı, kalkış ve varış noktasına bağlı. Herhangi bir Metro veya RER istasyonundaki bilet otomatlarından satın alınabilir. Seçtiğiniz konum/istasyon doğrultusunda makine size özel bilet basıyor. Fiyatları buradan online bir şekilde de öğrenebilirsiniz.

Otobüs 

Turistlerin çoğu, şehirdeki otobüs hatlarının metro hatlarından daha karmaşık olduğunu düşünüyor. Aslında haklılar, çünkü gerçekten de öyle 😀 Ancak bu gözünüzü korkutmamalı. Bonjour RATP, Google Maps veya Moovit gibi mobil uygulamalar aracılığıyla yönünüzü veya binmeniz gereken otobüsü rahatlıkla bulabiliyorsunuz.

Otobüs bileti fiyatlarını soracak olursanız metro biletleri ile aynı. Bu biletleri Metro veya RER istasyonlarındaki otomatlardan satın alabilirsiniz. Veya hiç uğraşmadan direk şoförden 2 € karşılığında tek kullanımlık bir bilet de satın alabilirsiniz. Yalnız bu 2 €’luk biletle aktarma yapamıyorsunuz haberiniz olsun.

Paris Otobüs Hatları İkiye Ayrılıyor;

Gündüz Otobüsleri
 • Çalışma Saatleri: 07.00 – 21.00 (bazıları 00.30’a kadar devam ediyor).
 • Pazar günleri ve resmî tatillerde çoğu otobüs hizmet vermiyor.
 • Ticket t+ ⬆️
Gece Otobüsleri
 • Çalışma Saatleri: 00.30 – 05.30
 • Gece otobüslerinin numaralarını belirten tabelada “N” harfi bulunuyor.
 • Bilet fiyatları cüzi miktarlarda değişkenlik gösterebiliyor.
 • Seferler genellikle 15-30 dakika ara ile gerçekleşiyor.
 • Gece otobüslerinin geçtiği durakları veya rotalarını mobil uygulamalardan öğrenebileceğiniz gibi duraklardaki haritalardan da öğrenebilirsiniz.
 • Gece otobüslerinde aktarma yapamıyorsunuz.
 • Ticket t+ ⬆️

Havalimanı Bağlantısı Sağlayan Önemli Hatlar;

RoissyBus

Paris Opéra Garnier – CDG Havalimanı hattında çalışan ring servisidir. Zone 1-5 seçildiği takdirde Mobilis, Navigo veya Paris Visite kartları/biletleri ile binilebilir. Bu arada metro, tren ve RoissyBus duraklarındaki otomatlardan, direkt şoförden veya Parisinfo adlı siteden de sadece bu otobüse yönelik bilet satın alabilirsiniz.

Hareket Saatleri (Opéra Garnier ⇒ CDG Havalimanı)
05:15 – 20:00 15 dakikada bir
20:00 – 22:00 20 dakikada bir
22:00 – 00:30 30 dakikada bir
Hareket Saatleri (CDG Havalimanı ⇒ Opéra Garnier)
06:00 – 20:45 15 dakikada bir
20:45 – 00:30 20 dakikada bir
Duraklar
Terminal 1 Exit 32
Terminal 2A Exit 9
Terminal 2D Exit 11
Terminal 2E-2F Exit 8A
Terminal 3 Roissypole
Opéra Garnier Rue Scribe

350

Porte de la Chapelle – CDG Havalimanı hattında çalışan belediye otobüsüdür. Zone 1-5 seçildiği takdirde Mobilis, Navigo veya Paris Visite kartları/biletleri ile binilebilir. Ticket t+ ile de binilebilir, fakat 3 basım gerekiyor (1,90×3 = 5,7 €).

Duraklar
Terminal 1
Terminal 3 Roissypole
Porte de la Chapelle

N140

Paris-Gare de l’Est – CDG Havalimanı hattında çalışan ve gece hizmet veren belediye otobüsüdür. Zone 1-5 seçildiği takdirde Mobilis, Navigo veya Paris Visite kartları/biletleri ile binilebilir. Ticket t+ ile de binilebilir, fakat 4 basım gerekiyor (1,90×4 = 7,6 €).

Duraklar
Terminal 1 Exit 10
Terminal 2A Exit 9
Terminal 3 Roissypole
Paris-Gare de l’Est

N143

Paris-Gare de l’Est – CDG Havalimanı hattında çalışan ve gece hizmet veren belediye otobüsüdür. Zone 1-5 seçildiği takdirde Mobilis, Navigo veya Paris Visite kartları/biletleri ile binilebilir. Ticket t+ ile de binilebilir, fakat 4 basım gerekiyor (1,90×4 = 7,6 €).

Duraklar
Terminal 1 Exit 10
Terminal 2A Exit 9
Terminal 3 Roissypole
Paris-Gare de l’Est

OrlyBus

Paris Place Denfert-Rochereau – Orly Havalimanı hattında çalışan ring servisidir. Zone 1-4 seçildiği takdirde Mobilis, Navigo veya Paris Visite kartları/biletleri ile binilebilir. Bu arada metro, tren ve OrlyBus duraklarındaki otomatlardan, direkt şoförden veya Parisinfo adlı siteden de sadece bu otobüse yönelik bilet satın alabilirsiniz.

Hareket Saatleri (Place Denfert-Rochereau ⇒ Orly Havalimanı)
05:35 – 00:30 8-15 dakikada bir
Hareket Saatleri (Orly Havalimanı ⇒ Place Denfert-Rochereau)
06:00 – 00:30 8-15 dakikada bir
Duraklar
Terminal 1-2-3 Exit 18
Terminal 4 Exit 47D
Place Denfert-Rochereau

RER

Genellikle şehir merkezi dışına çıkmak isteyenler tarafından tercih edilen RER, 33 tanesi Paris içerisinde olmak üzere toplam 257 istasyondan oluşan geniş bir banliyö treni ağıdır. Bu ulaşım aracına her ne kadar çok fazla ihtiyacınız olmayacak olsa da CDG Havaalanı (Aéroport Paris-Charles de Gaulle), Disneyland ve Versay Sarayı (Le château de Versailles) gibi yerlere ulaşım oldukça önemli olduğundan sizlere anlatmayı gerekli gördük.

 • RER trenleri metroya göre çok daha hızlı.
 • Fiyatlar hakkında bir şey söylemek zor. Gideceğiniz yere/bölgeye göre değişiyor çünkü.
 • 5 hat (A, B, C, D ve E) bulunuyor.
 • Seferler 5-6 dakika arayla gerçekleşiyor.
 • 05:00 – 00:30 saatleri arasında hizmet veriyor. Cuma ve Cumartesi geceleri bu süre 01:30’a kadar uzayabiliyor.
 • Biletinizi yol boyunca saklamanız önem arz ediyor. Çünkü yolculuk sırasında görevliler biletinizin olup olmadığını kontrol edebiliyor. Ayrıca bazı istasyonlarda trenden indiğinizde turnikeden geçerken biletinizi tekrar okutmanız gerekiyor.
 • Harita

Taksi

Paris şehir içi ulaşımda her ne kadar toplu taşıma araçları yeterli gibi görünse de, ki aslında öyle, gezi sırasında planlanmamış bazı acil durumlarla karşılaşabiliyorsunuz. Ayrıca tercihini konfordan yanan kullananları da göz ardı etmemek lazım elbette. Bu nedenle taksi tarifeleri hakkında küçük bir yazı hazırlamaya karar verdik. An itibariyle Paris taksilerinde üç farklı tarife uygulanıyor;

Taksimetre Açılış Ücreti 1 Km 1 Saat Bekleme (Hareketsiz Olunan Zaman Dilimi) Minimum Yolculuk Ücreti
A Tarifesi 2,60 € 1,13 € 35,11 € 7,30 €
B Tarifesi 1,47 € 45,95 €
C Tarifesi 1,66 € 37,50 €
Tarihler Saatler Şehir Bölgesi Banliyö Bölgesi Dış Banliyö Bölgesi
Pazartesi Cumartesi 00.00 – 07.00 B C C
07.00 – 10.00 B
10.00 – 17.00 A
17.00 – 19.00 B
19.00 – 00.00 C
Pazar 00.00 – 07.00 C C C
07.00 – 00.00 B
Tatil Günleri 00.00 – 00.00 B C C

Kırmızı Alan Şehir Bölgesi (Merkez); Mavi Alan Banliyö Bölgesi; Beyaz Alan Dış Banliyö Bölgesi

Not

 • Taksiye binecek beşinci kişi için 4 € ek ücret talep ediliyor.
 • 2. bavuldan itibaren bavul başına 1 € ek ücret talep ediliyor.
 • Charles de Gaulle Havalimanı ⇔ Nehrin Kuzeyi: 53 €
 • Charles de Gaulle Havalimanı ⇔ Nehrin Güneyi: 58 €
 • Orly Havalimanı ⇔ Nehrin Kuzeyi: 37 €
 • Orly Havalimanı ⇔ Nehrin Güneyi: 32 €
 • Paris Merkez ⇔ Disneyland: 75 €
 • Paris’in büyük bir şehir olduğunu ve yoğun saatlerde çok fazla trafik olduğunu unutmayın.
 • Biz normal şehir taksilerinden daha çok Uber araçlarını kullandık. Çünkü fiyatlar genellikle daha uygun oluyor. Ayrıca fiyatı önceden görmek ve bu sabit fiyat üzerinden aracı rezerve etmek çok daha rahatlatıcı 😀 Bu arada dilerseniz Bolt uygulamasını da kullanabilirsiniz.

Araç Kiralama

Trafiğin ve park yeri arayaşının büyük bir problem olduğu bu şehirde araç kiralamak ne kadar mantıklı tartışılır. Ancak, amacınız şehir merkezi ile birlikte çevre kasabaları da gezmek ise o zaman park ücretlerini öğrenmenizde fayda var.

Şehir Merkezi 20 farklı bölgeye ayrılmış durumda. Bu 20 bölge de kendi arasında 1-11, 12-20 olarak ayrılmış ve park ücretleri için 2 farklı tarife kullanılmaya başlanmış;

Bölgeler Gün ve Saat Aralığı Ücret
1-11 Pazartesi-Cumartesi, 09.00-20.00 1 saat 6 €
2 saat 12 €
3 saat 24 €
4 saat 39 €
5 saat 57 €
6 saat 75 €
12-20 Pazartesi-Cumartesi, 09.00-20.00 1 saat 4 €
2 saat 8 €
3 saat 16 €
4 saat 26 €
5 saat 38 €
6 saat 50 €
Belirtilen gün ve saat aralığı haricindeki tüm gün ve saatler ücretsiz.

Not

 • Makine tarafından verilen bileti ön camınızın arkasına, dışarıdan açıkça görülebilecek şekilde yerleştirmeniz gerekiyor.
 • Görevliler tarafından park ücretlerinin ödenip ödenmediği düzenli olarak kontrol ediliyor. Eğer ücret ödenmediyse bölgenize ait 6 saatlik park ücreti size ceza olarak yazılıyor.
 • 2 saatten fazla park edecekseniz kapalı otoparklar çok daha ekonomik haberiniz olsun.
 • Parkmetrelerin çoğu bozuk para kabul etmiyor. Bu nedenle otopark ücretleri genellikle Kredi Kartı veya PaybyPhone / EasyPark uygulamaları aracılığı ile ödeniyor.
 • Buradan Paris Kapalı Otopark Haritasına (Kılavuz), Turistler için olan Yol Üstü Araba Park Haritasına (Kılavuz) ve Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Haritasına (Kılavuz) ulaşabilirsiniz.
 • Buradan 2 tekerlekli motosikletler için düzenlenmiş güncel park ücretlerine ulaşabilirsiniz (resim).

Bu başlık Paris serisinin 2. yazısıdır

14 Yorum

 • Avatar
  • Marbvl
   • Avatar
    • Marbvl
     • Avatar
     • Marbvl
  • Marbvl
 • Avatar
 • Avatar
  • Marbvl
 • Avatar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.