FransaParis

Paris Seyahat Rehberi

Fransa’nın başkenti Paris, Avrupa’nın dokuzuncu en büyük şehri ve dünyanın en gözde turizm merkezlerinden birisidir. Her yıl yaklaşık 18 milyon ziyaretçi ağırlamaktadır. Bu şaşırtıcı olmamalı, çünkü şehir sanatçılara, yazarlara, aktörlere ve yönetmenlere yüzyıllardır ilham kaynağı olmuş ve olmaya da devam etmektedir.

Yaklaşık 2,1 milyon nüfusa sahip olan Paris şehri, 2000 yıllık tarihine binlerce eser sığdırmış olması nedeniyle UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde en ön sıralarda yer almaktadır.

19. yüzyılda dönemin İmparatoru ve Fransa Cumhuriyeti’nin ilk başkanı Napolyon Bonapart’ın görevlendirdiği Baron Hausmann’ın şehirde yaptığı köklü düzenlemeler şehrin bugünkü halinin başlangıcı olmuştur. Paris, hava karardığında şehrin inanılmaz ışıkları sayesinde “Işık Şehri – (Ville Lumière)” unvanıyla da bilinmektedir ve birçok sanat eserinde bu adıyla da geçmektedir.

Gelelim Aşıklar şehri Paris’in romantizm yönlerine. Paris bilindiği üzere dünyada balayı, romantizm ve aşk denildiği zaman akla ilk gelen şehirden birisidir. Her ne kadar çoğu kimse bu romantikliği abartılı bulsa da, Paris unvanını daha yıllarca koruyacak gibi gözüküyor.

Şehirdeki Eyfel Kule manzaralı otel odaları, eşsiz romantik restoranları, birbirinden güzel konseptli kafeleri, Gotik mimari eserleri, inanılmaz tarihi müze, saray ve bahçeleriyle Paris, seyahat severler için gerçekten de bir cazibe merkezidir. Ayrıca modasıyla ve lezzetleriyle ünlü olan Fransa, dünyanın en büyük ikinci şarap üreticisi olması yönüyle de entelektüel kesimin ilgisini sürekli üzerinde tutmaktadır.

Paris’in simgesi haline gelen Eyfel Kulesi ile birlikte dünyanın en meşhur müzesi sayılan ve ünlü ressam Leonardo da Vinci’nin Mona Lisa tablosunu da barındıran Louvre Müzesi gibi daha onlarca müzede görecek, keşfedecek ve deneyimleyecek o kadar şeyin olması neden birçok insanın her yıl Paris’i ziyaret etmeye karar verdiğine şaşırtmıyor olsa gerek. Siz de eğer onlardan biriyseniz, Paris Seyahat Rehberi, bu maceraya atılmadan önce size şehir hakkında bilmeniz gereken her şeyi söyleyecektir.

Hava Durumu

İlkbahar Aylarında Sıcaklıklar
Mart (13 ºC – 5 ºC) Nisan (17 ºC – 7 ºC) Mayıs (20 ºC – 11 ºC)
Yaz Aylarında Sıcaklıklar
Haziran (24 ºC – 14 ºC) Temmuz (26 ºC – 16 ºC) Ağustos (26 ºC – 16 ºC)
Sonbahar Aylarında Sıcaklıklar
Eylül (22 ºC – 13 ºC) Ekim (17 ºC – 10 ºC) Kasım (11 ºC – 6 ºC)
Kış Aylarında Sıcaklıklar
Aralık (8 ºC – 3 ºC) Ocak (8 ºC – 2 ºC) Şubat (9 ºC – 2 ºC)

Fransa’nın başkenti, dünya turizminin de güzide yerlerinden biri olan Paris’in iklimi yarı kıyısal, yarı da okyanusal iklim arasında bir iklimdir. Kuzey Atlantik Akıntısının sağladığı okyanus iklimi sayesinde Paris’te yaz ve kış ayları ılıman geçmektedir. Yağışlar tüm aylara eşit bir şekilde dağılmakta ve yılda ortalama 15 gün kar yağmaktadır. Özellikle ilkbahar ve yaz dönemlerinde birçok etkinliğin baş göstermesi sonucu konaklama ve araç kiralama ücretlerinde artış söz konusu olmaktadır.

Paris ziyaretiniz için ilkbahar ve sonbahar mevsimleri en iyi dönemdir, ancak şehir yılın her dönemi sorunsuz ziyaret edilebilir. Ayrıca yukarıda da belirttiğimiz gibi havaların da ısınmasıyla dünyanın dört bir tarafından evlilikler ile balayı planlamaları ve çiftlerin şehre akın etmeleri sonucu özellikle otellerde belirli bir doluluk oranına ulaşılmaktadır. Bu yüzden siz değerli seyahat severlere tavsiyemiz, Paris gezi planlamanızı ve konaklama gibi rezervasyonlarınızı ne kadar erken yaparsanız o kadar sizin yararınıza olacaktır. Sonuçta dünyanın en çok ziyaret edilen ve merak edilen şehirlerinden birisine geliyorsunuz değil mi?

Paris Ortalama Seyahat Bütçesi

Minimum Ortalama Maksimum
 60 € 160 € 480 €
Yukarıdaki veriler günlük ve kişi başı olarak hesaplanmış olup içerisinde konaklama, ulaşım ve yemek gibi masrafları barındırmaktadır.

Bu yazı Paris serisinin 1 / 7 yazısıdır

Bir Yorum

  1. Rehber olarak kullanabileceğim bir site olmuş. Hava durumu ile ilgili bilgi vermenizi beğendim. Tebrikler ve Teşekkürler!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu