YENİOrta Amerika Çok Yakında!
ParisFransa

Paris Seyahat Rehberi

2 dk okuma süresi

Fransa’nın başkenti Paris, Avrupa’nın dokuzuncu en büyük şehri ve dünyanın en gözde turizm merkezlerinden birisidir. Her yıl yaklaşık 18 milyon ziyaretçi ağırlamaktadır. Elbette bu sizi şaşırtmamalı. Sanatçılara, yazarlara, aktörlere ve yönetmenlere yüzyıllardır ilham kaynağı olmuş bu şehirden başka ne beklenirdi ki 😀

Yaklaşık 2,1 milyon nüfusa sahip olan Paris şehri, 2000 yıllık tarihine binlerce eser sığdırmış olması nedeniyle UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde en ön sıralarda yer almaktadır.

19. yüzyılda dönemin İmparatoru ve Fransa Cumhuriyeti’nin ilk başkanı Napolyon Bonapart’ın görevlendirdiği Baron Hausmann’ın şehirde yaptığı köklü düzenlemeler şehrin bugünkü halinin, dolayısıyla popülerliğinin başlangıcı olmuştur.

Bu arada size küçük bir sır. Paris, hava karardığında ortaya çıkan eşsiz ışıklandırmaları nedeniyle “Işık Şehri – (Ville Lumière)” olarak da bilinmektedir. Ayrıca birçok sanat eserinde bu unvan ile kendisinden bahsedilmiştir.

Gelelim aşıklar şehri Paris’in romantizm yönlerine. Paris bilindiği üzere dünyada balayı, romantizm ve aşk denildiği zaman akla ilk gelen şehirden birisidir. Her ne kadar çoğu kimse bu romantikliği abartılı bulsada, Paris bu unvanını daha yıllarca koruyacak gibi gözüküyor.

Şehir’de ki Eyfel Kulesi manzaralı otel odaları, eşsiz romantik restoranları, birbirinden güzel kafeleri, Gotik mimari eserleri, inanılmaz tarihi müze, saray ve bahçeleriyle Paris, seyahat severler için gerçekten de bir cazibe merkezidir. Ayrıca modasıyla ve lezzetleriyle ünlü olan Fransa, dünyanın en büyük ikinci şarap üreticisi olması yönüyle de entelektüel kesimin ilgisini üzerine çekmekte oldukça başarılı.

Paris’in simgesi haline gelen Eyfel Kulesi ile birlikte dünyanın en meşhur müzesi sayılan ve ünlü ressam Leonardo da Vinci’nin Mona Lisa tablosunu da barındıran Louvre Müzesi keşfedilecek nadide parçalardan sadece birkaçı. Daha görülmesi gereken neler var neler…Neyse ki, hazırladığımız Paris gezi yazısı serisi, bu macerada bilmeniz gereken her şeyi siz değerli okurlara tane tane anlatacaktır. Takipte kalın, iyi okumalar.

Hava Durumu

İlkbahar Aylarında Sıcaklıklar
Mart (13 ºC – 5 ºC) Nisan (17 ºC – 7 ºC) Mayıs (20 ºC – 11 ºC)
Yaz Aylarında Sıcaklıklar
Haziran (24 ºC – 14 ºC) Temmuz (26 ºC – 16 ºC) Ağustos (26 ºC – 16 ºC)
Sonbahar Aylarında Sıcaklıklar
Eylül (22 ºC – 13 ºC) Ekim (17 ºC – 10 ºC) Kasım (11 ºC – 6 ºC)
Kış Aylarında Sıcaklıklar
Aralık (8 ºC – 3 ºC) Ocak (8 ºC – 2 ºC) Şubat (9 ºC – 2 ºC)
  • Paris yarı kıyısal, yarı da okyanusal bir iklime sahiptir. Kuzey Atlantik akıntısının sağladığı okyanus iklimi sayesinde Paris’te yaz ve kış ayları ılıman geçmektedir. Yağışlar tüm aylara eşit bir şekilde dağılmakta ve yılda ortalama 15 gün kar yağmaktadır.
  • Tatil planınız için önerimiz ilkbahar ve sonbahar ayları olacaktır. Bunun nedeni özellikle yaz aylarında konaklama ve araç kiralama ücretlerinde ciddi bir artış söz konusu olmaktadır. Ayrıca balayına çıkan çiftlerden dolayı kalacak yer bulamamanız da çok muhtemel. Bu nedenle, siz değerli seyahat severlere tavsiyemiz, Paris gezi planlamanızı ve konaklama rezervasyonlarınızı ne kadar erken yaparsanız (yaz ayları için) o kadar sizin yararınıza olacaktır.

Paris Ortalama Seyahat Bütçesi

Minimum Ortalama Maksimum
 60 € 160 € 480 €
Yukarıdaki veriler günlük ve kişi başı olarak hesaplanmış olup içerisinde konaklama, ulaşım ve yemek gibi masrafları barındırmaktadır.

Bu başlık Paris serisinin 1. yazısıdır

1 Yorum

  • Avatar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.