YENİOrta Amerika Çok Yakında!
Cape TownGüney Afrika

Cape Town Gezilecek Yerler

4 dk okuma süresi

Cape Town, manzarasına doyum olmayan doğal oluşumları, sevimli penguenleri, yemyeşil devasa parkları, harika plajları, çılgın spor imkânları (hiking, wingsuit, shark cage diving…) ve dinamik yapısı ile oldukça ilginç bir şehirdir. Her şeyden ve hatta kendinizden bile bir şeyler bulabileceğiniz bu şehir, ilk baslarda siz tutkulu gezginleri kendi yaşam alanınızla kıyaslamaya itecek kadar kıskandıran enteresan özelliklere sahiptir. Şehri tanımlayabilecek sıfat yetersizliğinden dolayı resimlerle hissiyatımızı anlatmaya çalıştığımız bu ufak yazı, umarım sizler için açıklayıcı olmuştur.

Table Mountain

1085 metre yüksekliğe sahip olan Table Mountain’ın popüler olmasının nedeni hiking gibi spor aktivitelerine imkân sağlaması ve, zirvesinde ve yer yer hiking rotalarında Cape Town şehrinin muhteşem manzarasına ev sahipliği yapmasıdır.

Günümüzde dağın tepesinde harika bir kafe ve seyir terası bulunmaktadır. Bu terasta bir şeyler içerek manzarayı izleyebilir ve doğanın tadını çıkarabilirsiniz.

Ulaşım Seçenekleri

 • Aracınızla, Table Mountain eteğinde bulunan Teleferik İstasyonunun bulunduğu noktaya kadar gidebilir, aracınızı park ettikten sonra ise bu noktadan teleferikle zirveye çıkabilirsiniz.
 • Aracınızla, Table Mountain eteğinde bulunan Teleferik İstasyonunun bulunduğu noktaya kadar gidebilir, daha sonra ise bu noktada belirtilen hiking rotası ile doğa yürüyüşü yaparak zirveye çıkabilirsiniz.
 • Taksi (UBER) ile, Table Mountain eteğinde bulunan Teleferik İstasyonunun bulunduğu noktaya kadar gidebilir, daha sonra ise bu noktadan teleferikle zirveye çıkabilirsiniz.
 • Taksi (UBER) ile, Table Mountain eteğinde bulunan Teleferik İstasyonunun bulunduğu noktaya kadar gidebilir, daha sonra ise bu noktada belirtilen hiking rotası ile doğa yürüyüşü yaparak zirveye çıkabilirsiniz.
 • Herhangi bir ulaşım aracı kullanmaksızın yürüyüş rotalarını gösteren tabelalar yardımıyla hiking yaparak zirveye ulaşabilirsiniz.

Not

 • Turuncu Kareler: Teleferik İstasyonudur. / Mavi Yol (Platteklip Gorge): En kolay hiking rotasıdır.
 • Zirveye çıkmadan önce kesinlikle hava durumunu kontrol etmelisiniz. Aksi takdirde üzerinizdeki eşyalar ıslanabilir veya o harika manzarayı görmek için verilen onca uğraş boşuna gidebilir.
 • Mevsim gözetmeksizin yanınıza güneş gözlüğü, güneş koruyucu, şapka, yağmurluk ve serin esen rüzgâra karşı kalın bir üst bulundurmanızda fayda var.
 • Eğer ulaşım için teleferik kullanacak olursanız buradan, kendinize gidiş-dönüş teleferik bileti almayı unutmayın. Uzun bir bilet kuyruğunda saatlerce beklemek istemezsiniz.

Camps Bay Beach

Palmiye ağaçları, tertemiz kumsalı, hayranlık uyandıran okyanus manzarası, şık kafe ve restoranları ve sahil şeridine bakan kokteyl barları ile Table Mountain’ın eteklerinde oldukça popüler bir bölgedir.

Bo-Kaap

Çoğu 1750’lere dayanan ikonik renkli evlerin bulunduğu, şehir merkezine bir hayli yakın olan ve oldukça fotojenik duran Müslüman bir mahalledir. Ansızın Havana’da olduğunuzu hissettiren bu renkli evlerin yer aldığı mahalleler kesinlikle görülmeye değerdir.

Victoria & Alfred Waterfront

Cape Town; Victoria & Alfred Waterfront

Yerli elit kesim ve turistler için büyük bir cazibe merkezi olan liman bölgesidir. İçerdiği lüks oteller, restoranlar, barlar ve kafeler ile oldukça geniş bir komplekstir. Bu hareketli ve eğlenceli bölgeye araba ile gidecek olursanız civarda bulunan ücretli otoparklardan yararlanabilirsiniz.

Robben Island

Robben Island, Cape Town’dan yaklaşık 7 km uzaklıkta bulunan tarihi öneme sahip bir adadır. Ayrıca kendisi en hüzünlü ve anlamlı gezi noktalarından biridir.

Bu hüznün ve anlamın kaynağı ise Güney Afrikalı ırkçılık karşıtı aktivist ve Güney Afrika Cumhuriyeti’nin ilk siyahi devlet başkanı olan Nelson Mandela’nın adada tam olarak 18 yıl boyunca (1964–1982) hapis yatmış olmasıdır.

Robben Island’ın en çarpıcı kısımları ise elbette ki hapishane koğuşları ve mahkumların çeşitli işlerde çalışmaya zorlandıkları yerlerdir.

Eğer Robben Island’ı ziyaret etmek isterseniz Victoria & Alfred Waterfront’ta bulunan ofislerden bilet satın alabilirsiniz. Biletin sağladığı muhtemel imkanlar V&A Waterfront iskelesinden feribot ile adaya gidiş, rehberler eşliğinde adanın tanıtılması ve gezilmesi daha sonra ise tekrar feribot ile Victoria & Alfred Waterfront’a geri dönüş olacaktır.

Eğer bilet kuyruğunda vakit kaybetmek istemezseniz, biletlerinizi internet ortamında online bir şekilde de satın alabilirsiniz.

Long Street

Barlardan, restoranlardan, gece kulüplerinden, kitapçılardan ve giyim mağazalarından oluşur. Şehrin en ünlü caddelerinden biridir. Özellikle günün yorgunluğunu atmak için aksam saatlerinde buradaki barlardan birine gidebilirsiniz.

Not

 • Araç kiralamış olsanız bile akşam saatlerinde ulaşım için sadece Taksi (UBER) kullanmanız mantıklı olacaktır. Park yeri bulmanın sorun olduğu gibi, aracın ve kendinizin güvenliği de sorun olabilmektedir.

Kirstenbosch National Botanical Garden

1913 yılında bölgenin canlı çeşitliliğini korumak amacıyla kurulan Kirstenbosch National Botanical Garden, 5,28 km² alan içerisinde 20 binden fazla bitki çeşidine ev sahipliği yapmaktadır. Eğer ziyaret edecek olursanız muhteşem manzaralar eşliğinde eşsiz bir deneyim yasayacağınızdan emin olabilirsiniz.

Chapman’s Peak Road

Camps Bay – Umit Burnu (Cape of Good Hope) arası ulaşımda kullanacağınız bu yol nefes kesen manzaraları ile zamanında birçok film ve diziye konu olmuştur. Günümüzde dünyanın en güzel manzaralı yollarından biri olarak bilinen Chapman’s Peak Road, harika fotoğraflar çekip anılar biriktirebileceğiniz yol üzeri küçük duraklar da içermektedir.

Boulders Beach

Cape of Good Hope (Ümit Burnu) yolu üzerinde ziyaret edebileceğiniz bu plaj, yılın her döneminde gözlemleyebileceğiniz sevimli penguenler içermektedir. Plaja giriş için yetişkinlerden R76, çocuklardan ise R41 küçük bir koruma ücreti alınmaktadır.

Cape of Good Hope

Cape of good hope path

Portekiz Kralı II. João emriyle doğuya ve oradaki baharatlara ulaşılabilecek bir deniz yolu bulmak amacıyla yola çıkan Portekizli kâşif Bartolomeu Dias tarafından 12 Mart 1488 tarihinde keşfedilen Cape of Good Hope (Umit Burnu), Günümüzde Cape Town’daki en ünlü ve popüler turistik yerlerden biridir.

Not

 • Cape of Good Hope (Umit Burnu) ve Cape Point iki farklı noktadır. Yukarıda yer alan Cape of Good Hope manzarası, Cape Point adlı noktadan çekilmiştir.
 • Afrika’nın en güneyi Cape of Good Hope olduğu sanılmaktadır. Fakat kıtanın gerçek güney ucu Cape Agulhas’dır.
 • Cape of Good Hope ve Cape Point “Table Mountain National Park” kapsamında olduğu için bu alana giriş ücretlidir. Yetişkinler R320, Çocuklar (2 – 11) R160.

Bu başlık Cape Town serisinin 4. yazısıdır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.