YENİOrta Amerika Çok Yakında!
TiflisGürcistan

Tiflis Şehir İçi Ulaşım

4 dk okuma süresi

Otobüs, Metro, Marshrutka, Taksi ve Araç Kiralama olmak üzere 5 başlık altında topladığımız Tiflis Şehir İçi Ulaşım sayfası, seyahatiniz boyunca kullanabileceğiniz ulaşım araçları hakkında bir fikir sahibi olmanız amacıyla hazırlanmıştır.

Otobüs

Belediye otobüsleri şehrin en çok tercih edilen ulaşım araçlarıdır. Her otobüs durağında, o duraktan geçen hatların güzergahını ve durağa varış saatini gösteren panolar veya elektronik tabelalar bulunur. Yalnız bu bilgiler genellikle Gürcüce oluyor. İngilizce bilgi verilen durak sayısı da oldukça sınırlı. Bu nedenle Google Maps, Moovit veya Maps.me adlı uygulamaları kullanmanızı öneriyoruz. Böylelikle kendi dilinizde güncel bilgiye rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Tiflis Uluslararası Havalimanı – Özgürlük Meydanı (თავისუფლების მოედანი) Arası Ulaşım

Tiflis Uluslararası Havalimanı ile Özgürlük Meydanı (თავისუფლების მოედანი) yani şehir merkezi arası en ucuz ve en kolay ulaşım seçeneklerinden birisi 37 ve 137 numaralı otobüslerdir;

 • 37 Numaralı Otobüsler 07.00-23.00 saatleri arasında 12 dakikalık aralıklarla hareket ediyor.
 • 137 Numaralı Otobüsler ise 23.00-07.00 saatleri arasında 12 dakikalık aralıklarla hareket ediyor.

Metro

Tiflis, 06:00-23:59 saatleri arasında çalışan iki hatlı bir metro sistemine sahiptir. Metronun içindeki tüm tabelalar Gürcüce ve İngilizcedir. Duyurular da hem İngilizce hem de Gürcüce olarak yapılır. Ortalama 4 ila 6 dakikada bir hareket ederler. Genelde otobüslere göre çok daha avantajlıdırlar aslında. Tek sorun metro ağının henüz şehrin her yerine yayılmamış olması.

Minibüs (Marshrutka)

Marshrutka olarak adlandırılan Tiflis’in meşhur sarı minibüsleri, şehir içi ulaşımda otobüsler kadar tercih edilen bir başka ulaşım aracıdır. Belirlenmiş herhangi bir durakları yok. Bu nedenle minibüsün geldiğini gördüğünüzde eliniz ile işaret etmeyi veya minibüsten inmek istediğinizde şoföre seslenmeyi (gacheret!) unutmayın.

Not

 • Otobüslerde olduğu gibi, güzergah numaraları ve güzergah açıklamaları camın ön tarafında yer alır.
 • Gürcüce veya Rusça bilmiyorsanız, otobüsleri kullanmak genellikle marshrutkalardan daha kolay.
 • Sarı minibüslerin birçoğu, Şubat ayında yeni mavi minibüslerle değiştirildi. Ancak ücretlerde bir farklılık yok.

Toplu Taşıma Ücretleri

Tiflis şehir içi ulaşım sisteminde tüm toplu taşıma ücretleri Kredi Kartı, Metromoney ulaşım kartı veya çeşitli seyahat kartları ile ödenmektedir;

Kart Ücreti Hizmet Bedeli Kapsam (Tüm Toplu Taşıma Araçları)
Kredi Kartı 1 Lari Tek Biniş
Metromoney 2 Lari 1 Lari 90 dakika boyunca sınırsız kullanım ve aktarma yapma hakkı tanıyor.
1 Günlük Seyahat Kartı 3 Lari Satın alınan süre boyunca sınırsız kullanım ve aktarma yapma hakkı tanıyor.
1 Haftalık Seyahat Kartı 20 Lari
1 Aylık Seyahat Kartı 40 Lari
3 Aylık Seyahat Kartı 100 Lari
6 Aylık Seyahat Kartı 150 Lari
1 Yıllık Seyahat Kartı 250 Lari

Not

 • Metromoney ulaşım kartının içine istediğiniz miktarda yükleme yapabilirsiniz. Her basımda 1,00 Lari bakiyeden çekilir.
 • Kartlarınızı herhangi bir metro istasyonundan veya otobüs duraklarındaki Ekspres Ödeme makinelerinden edinebilir ve kartlara yükleme yapabilirsiniz.
 • Kartları satın alırken nakit ödeme yapıyorsanız, makineye tam tutarı yatırmanız gerekir.
 • Kartların etkinleştirilmesi birkaç dakika sürüyor. Bu nedenle hemen kullanmaya çalışırsanız reddedilecektir.
 • Seyahat kartları Metromoney ulaşım kartından farklı olarak paylaşımlı kullanılamaz. Hızlı bir şekilde art arda iki kez okutmaya çalışırsanız, kart reddedilecektir. Dokunmalar arasında 15 dakikalık bir aralığa ihtiyacınız var. Bu nedenle, her kişinin kendi kartını satın alması gerekiyor.

Taksi

Ücretler genellikle ucuz. Fakat taksilerin çoğu şahıslara ait ve taksimetre kullanmıyorlar. Ayrıca Gürcüce veya Rusça bilmiyorsanız iletişim anlamında da problemler yaşayabilirsiniz. Bu nedenle Yandex.Taxi veya Bolt adlı ulaşım ağı şirketlerine ait taksileri kullanmanızı öneriyoruz. Uber benzeri bu şirketler normal taksilere nazaran çok daha güvenilir, kolay ve ekonomikler.

Not

 • Tiflis Uluslararası Havalimanı – Şehir Merkezi arası ortalama taksi ücreti 25 Lari’dir.

Araç Kiralama

Söz konusu Araç Kiralama olduğunda otopark ve trafik meseleleri herkesin kafasını kurcalayan konular arasında yer alıyor. Ancak, Tiflis’te karamsarlığa kapılmaya gerek yok.

Şehirde ücretsiz park alanları oldukça fazla. Ayrıca karayolu trafiğini engellemediğiniz sürece aracınızı neredeyse her yere park edebilirsiniz. Ücretli alanlar ise, tabelalarla belirtilmiş durumda. Saatlik ücret ödeme derdi yok. Minimum günlük (4 Lari) veya haftalık (10 Lari) ödeme yapıyorsunuz.

Ödeme işlemleri park alanlarına konuşlandırılmış makineler aracılığıyla yapılıyor. Makine tarafından verilen makbuzu aracınızın ön camının altına koymanız yeterli. Ayrıca, eğer size doğru reflektörlü ikaz yeleği giymiş “park görevlileri” gelirse onlara da 1-2 Lari ödeme yapmayı unutmayın. Kendileri aracınızı korumakla görevlendirilmiş “gönüllülerdir” 🙃

Son olarak, “Peki, araç kiralamaya gerçekten gerek var mı” diye soracak olursanız bu tamamıyla size bağlı aslında. Elbette kendi aracınızın vereceği konforu ve özgürlük hissini hiçbir toplu taşıma aracında bulamayacak, özellikle yaz aylarında o güzel doğa manzaralarını keşfedemeyecek ve de diğer şehirlere keyifli bir yolculuk yapamayacaksınız. Ancak şehir içinde bütçe dostu bir ulaşım için elbette mevcut ulaşım araçları daha mantıklı.

Bu başlık Tiflis serisinin 2. yazısıdır

2 Yorum

 • Avatar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.