YENİOrta Amerika Çok Yakında!
TiflisGürcistan

Tiflis Seyahat Rehberi

1 dk okuma süresi

MS 5. Yüzyılda, Vakhtang I Gorgasali (Doğu Gürcistan Kralı) tarafından kurulan ve günümüzde ortalama 1,5 milyonluk nüfusu ile Gürcistan’ın başkenti olan dramatik şehir, Tiflis.

Kurulduğu günden beri konumu nedeniyle donemin çeşitli küresel güçleri arasında sürekli tartışma konusu olmuş ve çok kez işgal edilmiş olan bu şehir, zamanla birçok farklı dilden, dinden veya ırktan toplumların yaşadığı bir bölge haline gelmiştir.

Tarih boyunca 29 kez yıkılmış ve yeniden inşa edilmiş olan kozmopolit ve kaotik şehirde, Doğu Ortodoks (Hristiyan) inanç kültürü hakimdir. Anaerkil bir toplum yapısına sahiptir. Her ne kadar sokaklar, binalar ve çeşitli tarihi yapılar zamanında değeri bilinmediği için belirli bölgelerde harabe görüntüsü oluştursa da, gezerken gözünüze çarpan tatlı küçük renkli detaylar seyahatinizi daha eğlenceli ve ilginç hale getirecektir. O zaman başlayalım…

Hava Durumu

İlkbahar Aylarında Sıcaklıklar
Mart (11ºC – 1 ºC) Nisan (16 ºC – 6 ºC) Mayıs (22 ºC – 11 ºC)
Yaz Aylarında Sıcaklıklar
Haziran (26 ºC – 16 ºC) Temmuz (30 ºC – 19 ºC) Ağustos (30 ºC – 19 ºC)
Sonbahar Aylarında Sıcaklıklar
Eylül (25 ºC – 15 ºC) Ekim (19 ºC – 10 ºC) Kasım (12 ºC – 4 ºC)
Kış Aylarında Sıcaklıklar
Aralık (6 ºC – 0 ºC) Ocak (5 ºC – -2 ºC) Şubat (6 ºC – -2 ºC)

Subtropikal iklime sahip olan Tiflis şehrinde gün içerisindeki sıcaklık farkları oldukça yüksektir. Özellikle kış aylarında kar yağışı ve don, yıl genelinde ise yağmur yağışı belirgin bir şekilde görülebilmektedir. Her ne kadar bu gibi mevsimsel olaylar gözlemlenebiliyor olsa da şehirde nemli ve ılıman bir iklim hakimdir. Tiflis şehrinde hava yazları ilik kış aylarında ise oldukça soğuktur. Eğer bir gezi planlayacak olursanız Mayıs, Haziran ve Eylül aylarının hava şartları nedeniyle diğer aylara göre daha uygun olduğunu unutmayınız.

Tiflis Ortalama Seyahat Bütçesi

Minimum Ortalama Maksimum
 20 ₾ (GEL) 40 ₾ (GEL) 120 ₾ (GEL)
Yukarıdaki veriler günlük ve kişi başı olarak hesaplanmış olup içerisinde konaklama, ulaşım ve yemek gibi masrafları barındırmaktadır.

Bu başlık Tiflis serisinin 1. yazısıdır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.