YENİOrta Amerika Çok Yakında!
AmsterdamHollanda

Amsterdam Ulaşım Rehberi

1 dk okuma süresi

Amsterdam Ulaşım Rehberi başlığı altında hazırladığımız bu yazıda havalimanı-şehir merkezi arası ulaşımdan ve de şehir içi ulaşımda tercih edilmesi gereken seçeneklerden bahsetmiş bulunmaktayız. Eğer ulaşım ile ilgili daha fazla bilgiye ihtiyacınız var ise bizimle rahatlıkla iletişime geçebilirsiniz.

Not

  • Eğer bu yazının özetine ihtiyacınız var ise Amsterdam’ın bisiklet ile veya yürüyerek keşfedilmesi taraftarı olduğumuzu bilmenizi isteriz.

Schiphol Havalimanı – Şehir Merkezi Arası Ulaşım

Tren

Hollanda devletine ait olan NS (Nederlandse Spoorwegen) demiryolu şirketi, Schiphol Havalimanı ile şehir merkezi (Dam Meydanı) arası ulaşımda kullanılması en mantıklı olan (konfor, hız, ekonomik) ulaşım aracıdır.

  • Biletinizi internet ortamından, otomatlardan veya NS servislerinden satın alabilirsiniz.
  • Ortalama yolculuk süresi 15 dakikadır.
  • Tek yön bilet 4,50 €’dur. 4-11 yaş arası yolcular için ücreti 2,50 € olan “Railrunner” biletler bulunmaktadır. 4 yaşından küçük çocuklar ise trenlerde ücretsiz yolculuk yapabiliyor.

Not

  • Dam Meydanı şehir merkezi olarak ele alınabilir. Ancak bu meydanda herhangi bir tren istasyonu bulunmamaktadır. Havalimanından bineceğiniz tren, Amsterdam’ın ana tren istasyonuna (Station Amsterdam Centraal) gidecektir. Daha sonra burdan taksi ile veya yürüyerek Dam Meydanına ulaşabilirsiniz.
  • Eğer grup halinde seyahat ediyorsanız, kısmen daha pahalı olan ancak çok daha konforlu olan UBER araçlarınıda kullanabilirsiniz.

Şehir İçi Ulaşım

Amsterdam her ne kadar şehir içi ulaşım seçenekleri açısından Avrupa’nın en gelişmiş kentleri arasında yer alsa da merkezin oldukça küçük ve de gezilecek yerlerin birbirine oldukça yakın olması nedeniyle gezi sırasında herhangi bir ulaşım aracına ihtiyacınız olmayacaktır. Ancak yine de yürüyüş haricinde bir öneride bulunmak gerekirse bisiklet ve UBER’de kesinlikle sizlere yardımcı olacaktır.

Bisiklet

Bisiklet kullanımının oldukça yoğun olduğu bu şehirde eğer sizlerde diğer “herkes” gibi bisiklet sürerek şehri gezmek istiyorsanız, aşağıdaki popüler bisiklet kiralama firmalarının internet sayfalarına göz atabilir ve de online olarak rezervasyon yaptırabilirsiniz;

Bu başlık Amsterdam serisinin 2. yazısıdır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.