İngiltereLondra

Londra Etkinlikler

Pancake Day (Şubat)

Büyük Perhiz Hristiyanlıkta Paskalya döneminde, 40 gün boyunca hayvansal gıdaları yememek kaydı ile tutulan oruçtur. Büyük perhizin arife günü (Tövbe Salı’sı) ise Orta Çağ Avrupa’sında oldukça yaygın olan, Büyük Perhiz’den önceki günah çıkarma törenlerine gönderme yapan geleneksel bir bayram günüdür.

Bu geleneksel bayram gününde birçok ülke kültürel bir aktivite olarak pankek tükettiği için, ismi aynı zamanda “Pankek Günü” olarak da geçmektedir. Londra’da adına yarışmaların ve festivallerin yapıldığı Pancake Day yerli-yabancı birçok kesim tarafından büyük bir beğeni ve ilgiyle karşılanmaktadır.

The Boat Race (Mart Sonu / Nisan Başı)

Ülkenin en iyi iki üniversitesi olan Oxford ve Cambridge’in, aralarındaki destansı savaşı her sene Thames Nehri’nde bot yarışlarıyla kozlarını paylaşarak verdiği ve yüz binlerce insanın yarış alanına akın ettiği eğlenceli bir festivaldir.

London Marathon (Nisan Sonu)

40 km üzeri bir mesafe ile dünyanın en popüler maratonlarından ve kalabalık spor festivallerinden biri olan Londra Maratonu, belli bir rota eşliğinde 1981 yılından beri her yıl genellikle Nisan ayının sonlarına doğru gerçekleşmektedir. Eğer sizlerde bu heyecan verici maratonda yerinizi almak istiyorsanız yukarıda belirtilen linke tıklayarak katılım gösterebilir ve hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Chelsea Flower Show (Mayıs Sonu)

İngiltere’deki en ünlü çiçek ve bahçe şovu olan “Chelsea Flower Show”, 1862’den beri her yıl mayıs ayının sonunda büyük bir bahar gösterisi olarak düzenlenmektedir. 1804 yılında kurulan “Royal Horticultural Society” adli dernek tarafından beş gün boyunca düzenlenen bu gösteri size çarpıcı bahçe tasarımlarını, yeni bitki çeşitlerini ve güzel çiçek kompozisyonlarını görme şansını vermektedir.

Wimbledon Tennis Championships (Haziran Sonu / Temmuz Başı)

1877 yılından beri All England Lawn Tennis ve Croquet Club tarafından düzenlenen, tenis sporunun en eski ve en prestijli turnuvası Wimbledon, İngiltere’nin başkenti Londra’da her yıl haziran ayının son haftası veya temmuz ayinin ilk haftasında başlamakta ve 2 hafta sürmektedir. Eğer sizler de bu heyecan verici turnuvanın bir parçası olmak ve tarihe tanıklık etmek isterseniz biletlerinizi almayı unutmayın.

Wireless Festival (Temmuz Başı)

Londra’da tanınmış en geniş çaplı açık hava müzik festivallerinin biri olan Wireless, yüz binlerce çılgın seyirci kitlesi ile 2005’ten bu yana Londra’nın ikonik festivallerinden biri haline gelmiştir. The Who, James Blunt, Jay-Z, Kanye West, Weeknd, David Guetta, Drake ve Avicii gibi dünyaca unlu sanatçıların yer aldığı festivalde ayrıca birçok farklı etkinlikte düzenlenmektedir. Eğer bu festivale bilet almak isterseniz seri bir şekilde hareket etmeniz gerektiğini unutmayın.

Notting Hill Carnival (Ağustos)

Notting Hill, Batı Londra’da yer alan, kozmopolit nüfusa sahip Londra’nın en prestijli ve renkli semtlerinden biridir. Kozmopolit yapısı gereği birçok kültürden insan içeren bu gölge, her yıl ağustos ayında zamanında Karayip bölgesinden gelen göçmenler tarafından yapılan ve günümüzde dünyanın en büyük festivallerinden biri olan “Notting Hill” adlı festivale tanıklık etmektedir.

Yüzlerce dansçının rengarenk kostümler içerisinde geçit yaptığı alanda ayrıca farklı kültürlere ait yiyecek tezgâhları da bulunmaktadır. Eğer bu şenliğin, şölenin, festivalin veya karnavalın içerisinde yer almak ve geçmişinize hiç unutamayacağınız bir anı bırakmak isterseniz sakin geç kalmayın.

The Mayor’s Thames Festival

Londra’nın en büyük açık hava festivalidir. Canlı müzik, dans gösterileri, sokak sanatları ve pazar tezgâhları da dahil olmak üzere çeşitli ücretsiz etkinliklerle doludur.

Eylül ayındaki bir hafta sonunda gerçekleşen bu etkinlikte sokak sanatçılarının sergi ve animasyonları da yer alıyor. Avrupa’daki en uzun sokak festivallerinden biridir.

Londra’nın meşhur Thames Nehri’nin kıyılarında yapılan “Thames Festivali” turistlerin uğrak yeri olan “Soutbank-Westminster Köprüsü-Waterloo köprüsü ve London Eye” önünde kurulan alanlarda Eylül ayında kutlanır. Festival kapsamında dans gösterileri, ışık oyunları, akrobatik gösterilerin yanı sıra, çeşitli ürünlerin satıldığı bir pazar da mevcuttur. Avrupa’nın en büyük ücretsiz sanat festivalinde, İngiltere’nin tek kişilik sokak tiyatrolarını seyretmenizi de tavsiye ederiz.

Bu festival Londra’nın tüm konuklarına ve sakinlerine açıktır. Kule Köprüsü ve Westminster Köprüsü arasında gerçekleşecek. Thames Festivali, Londra’daki en önemli ve ünlü etkinliklerden biri. Bu festival Londra’da çok sayıda insanı eğlenmek ve rahatlamak için bir araya getiriyor.
Thames festivali, kendinize katılabileceğiniz bir sanat gösterisi. Festivali ziyaret edin ve mükemmel dans, müzik, tiyatro ve film gösterilerinin tadını çıkarın. En iyisi, profesyonel sanatçılar ve dansçılar ile birlikte gösteriye katılmaktır.

Bu başlık Londra serisinin 7. yazısıdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu