YENİOrta Amerika Çok Yakında!
Londraİngiltere

Londra Etkinlikler

2 dk okuma süresi

Pancake Day

Büyük Perhiz, Hristiyanlıkta Paskalya döneminde, 40 gün boyunca hayvansal gıdaları yememek kaydı ile tutulan oruçtur. Büyük perhizin arife günü (Tövbe Salı’sı) ise Orta Çağ Avrupa’sında oldukça yaygın olan, Büyük Perhiz’den önceki günah çıkarma törenlerine gönderme yapan geleneksel bir bayram günüdür.

Bu geleneksel bayram gününde birçok ülke kültürel bir aktivite olarak pankek tükettiği için, ismi aynı zamanda “Pankek Günü” olarak da geçmektedir. Londra’da adına yarışmaların ve festivallerin yapıldığı Pancake Day yerli-yabancı birçok kesim tarafından büyük bir beğeni ve ilgiyle karşılanmaktadır.

The Boat Race

Ülkenin en iyi iki üniversitesi olan Oxford ve Cambridge’in, aralarındaki destansı savaşı her sene Thames Nehri’nde bot yarışlarıyla kozlarını paylaşarak verdiği ve yüz binlerce insanın yarış alanına akın ettiği eğlenceli bir festivaldir.

London Marathon

40 km üzeri bir mesafe ile dünyanın en popüler maratonlarından ve kalabalık spor festivallerinden biri olan Londra Maratonu, belli bir rota eşliğinde 1981 yılından beri her yıl genellikle nisan ayının sonlarına doğru gerçekleşmektedir.

Chelsea Flower Show

İngiltere’deki en ünlü çiçek ve bahçe şovu olan “Chelsea Flower Show”, 1862’den beri her yıl mayıs ayının sonunda büyük bir bahar gösterisi olarak düzenlenmektedir. 1804 yılında kurulan “Royal Horticultural Society” adlı dernek tarafından beş gün boyunca düzenlenen bu gösteri size çarpıcı bahçe tasarımlarını, yeni bitki çeşitlerini ve güzel çiçek kompozisyonlarını görme şansını vermektedir.

Wimbledon Tennis Championships

1877 yılından beri All England Lawn Tennis ve Croquet Club tarafından düzenlenen, tenis sporunun en eski ve en prestijli turnuvası Wimbledon, İngiltere’nin başkenti Londra’da her yıl haziran ayının son haftası veya temmuz ayinin ilk haftasında başlamakta ve 2 hafta sürmektedir.

Wireless Festival

Londra’da tanınmış en geniş çaplı açık hava müzik festivallerinin biri olan Wireless, yüz binlerce çılgın seyirci kitlesi ile 2005’ten bu yana Londra’nın ikonik festivallerinden biri haline gelmiştir. The Who, James Blunt, Jay-Z, Kanye West, Weeknd, David Guetta, Drake ve Avicii gibi dünyaca ünlu sanatçıların yer aldığı festivalde ayrıca birçok farklı etkinlikte düzenlenmektedir.

Notting Hill Carnival

Notting Hill Carnival, her yıl ağustos ayında Londra’nın Notting Hill bölgesinde düzenlenen dünyanın en büyük sokak festivallerinden biridir. Bu renkli etkinlik, özellikle Karayip kökenli toplulukların kültürünü ve müziğini kutlamak amacıyla başlamış olup, şimdi dünya genelinde çeşitli kültürleri bir araya getiren bir şenlik haline gelmiştir. Renkli kıyafetler, müzik yürüyüşleri, dans gösterileri ve sokak partileri ile dolu bu festival, ziyaretçilere muhteşem bir görsel şölen sunar.

The Mayor’s Thames Festival

The Mayor’s Thames Festival, her yıl Eylül ayında Londra’nın ikonik Thames Nehri boyunca düzenlenen büyük ve renkli bir kültür festivalidir. Bu etkinlik, sanat, müzik, tiyatro, dans ve ateş gösterileri gibi birçok farklı sanat formunu kucaklar. Thames Nehri kıyısındaki Southbank bölgesi, açık hava performansları, sokak tiyatrosu ve sergilerle dolup taşar. Festival, özellikle Thames Nehri üzerinde gerçekleşen renkli ışık gösterileri ve havai fişek gösterileri ile sona erer. Nehir kıyısındaki bu coşkulu atmosfer, yerel ve uluslararası sanatçıları bir araya getirerek unutulmaz bir festival deneyimi sunar.

Bu başlık Londra serisinin 6. yazısıdır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.