YENİOrta Amerika Çok Yakında!
Londraİngiltere

Londra Konaklama Bölgeleri

2 dk okuma süresi

https://wikitravel.org/en/File:Inner_London_districts_map.png

Londra belirli bir meydan, cadde, merkez veya yapı çevresinde oluşmadığından dolayı konaklama bölgeleri de diğer yazdığımız şehirlere göre kısmen biraz daha dağınık halde. Ancak seçenekler bir hayli fazla. Yazımızda 7 tanesine yer verdik. Dilerseniz başlayalım;

City Of London

Zamanında Antik Roma İmparatorluğu tarafından etrafı surlarla çevrilerek Britanya eyaletinin başkenti olarak kullanılan bu tarihi bölge (Londinium), günümüzde modern ve klasik yapıların iç içe geçtiği, dünyanın önde gelen uluslararası finans merkezlerinden biri haline gelmiştir. Daha çok iş gezilerine gidenler için tavsiye ediliyor. Fiyatlar oldukça pahalı. Ama manzara kesinlikle kalmaya değer.

Covent Garden

Hareketli meyve-sebze pazarı, köşe başlarındaki sokak sanatçıları, zengin alışveriş ve kolay ulaşım imkanları, ikonik meydanı, müzesi, opera salonu ve tiyatro binası ile adeta yaşayan bir şehir kıvamındadır. Ayrıca merkezi konumu, fotojenik sokak manzaraları ve sayısız eğlence alternatifleri ile de Londra’nın başlıca cazibe bölgelerinden biridir. Eğer olurda uygun ücretlere kalacak yer bulursanız sakın kaçırmayın.

Bloomsbury

Covent Garden olarak adlandırılan bölgenin kuzeyinde yer alan Bloomsbury, eğitim, sanat ve kültür alanlarında yaptığı çalışmalarla daha çok öğrenci kesime hitap eden sevimli bir yerleşim yeridir. Merkeze olan uzaklığı ve konaklama ücretleri dikkate alındığında kesinlikle mantıklı bir seçim olabilir.

Mayfair-Marylebone

Yüksek emlak fiyatları ile dünyanın; içerdiği lüks oteller, restoranlar ve alışveriş mağazaları ile de Londra’nın en pahalı bölgelerinden biridir. Lüks alışveriş tutkunlarının vazgeçilmezi olan bu bölgede konaklamak istiyorsanız, oraya bir servet bırakacağınızı unutmayın.

Soho

Harika İngiliz pub’ları, şık restoranları, otantik kafeleri ve kaliteli gece kulüpleri ile gece hayatına dair her şeyi bulabileceğiniz 17. yüzyıldan kalma kozmopolit bir yerleşim alanıdır. Kapkaççılık, yankesicilik faaliyetleri fazladır. Bu tür güvenlik zafiyetleri nedeniyle konaklama ücretleri diğer bölgelere göre çok daha düşüktür.

Westminster

Birkaç yüzyıldan beri şehrin ve hatta ülkenin politika merkezi olan bu hükümet bölgesi, sahip olduğu Big Ben, Westminster Abbey, Buckingham Palace, Trafalgar Square ve National Gallery gibi önemli yapıları itibariyle sanat-tarih-kültür teslisinde kendinden söz ettirmiş ve milyonlarca turisti kendine çekmeyi başarmıştır.

Konumu ve duruşu itibariyle Londra’nın geri kalanından biraz daha lüks olan Westminster, bu önemli yapıların yanında ayrıca birçok tiyatro, sinema, restoran, otel ve alışveriş mağazası gibi cazibe merkezlerini de içerisinde barındırmaktadır. Böylece modern ve canlı atmosferini de devam ettirebilmektedir.

South Bank

Thames Nehri’nin güney tarafında yer alan bu bölge, şehrin ticaret, sanat ve eğlence merkezi olarak bilinmektedir. Biraz mix bir durum söz konusu. Gezi noktalarına olan uzaklığı ve gerekesiz pahalı otel fiyatları nedeniyle kendisine listemizde son sırayı uygun gördük.

Bu başlık Londra serisinin 3. yazısıdır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.