YENİOrta Amerika Çok Yakında!
Londraİngiltere

Londra Seyahat Rehberi

2 dk okuma süresi

9 milyon nüfusuyla İngiltere’nin ve Birleşik Krallık’ın başkenti ve en kalabalık şehri olan Londra, Antik Romalılar tarafından M.S. 46 yılında kurulmuştur. Tarih boyunca birçok kez yanan, yıkılan ve 2. Dünya Savaşı gibi önemli bir olayın içerisinde büyük rol oynamış olan bu şehir her seferinde kendini yenileyerek hayatta kalmayı başarmıştır.

Kültür, müzik, eğitim, moda, politika, finans ve ticaret gibi birçok farklı kategoride uluslararası anlamda dünyanın önde gelen küresel şehirlerinden biri olarak kabul edilen Londra, sahip olduğu kozmopolit yapısıyla insanların, fikirlerin ve çılgınca enerjinin megapolisi haline gelmiştir.

Londra ayrıca ikonik eserleri nedeniyle günümüzde dünyanın en çok ziyaret edilen şehirlerinden de birisidir. Big Ben, Tower Bridge, St. Paul’s Cathedral bunlardan en çok bilinenidir. Diğerlerine kıyasla daha yeni olan ve 2000 yılında inşa edilip 135 metre yüksekliğiyle Avrupa’da bilinen en yüksek dönme dolabı unvanını kazanan bu yapı, şehrin manzarasını panoramik bir şekilde en yüksek noktada izlettirebildiği için turistler arasında son yıllarda bir hayli popüler hale gelmiştir.

Londra şehri, tarihi yapısı, sanatsal eserleri, kültürel ve spor aktiviteleri ile herkesin kendinden bir parça bulacağından oldukça emin. Bu nedenle bugün Londra, insanları şaşırtmaya asla son vermeyen bir şehir olarak hayatında devam ediyor.

Hava Durumu

İlkbahar Aylarında Sıcaklıklar
Mart (10 ºC – 5 ºC) Nisan (13 ºC – 6 ºC) Mayıs (16 ºC – 9 ºC)
Yaz Aylarında Sıcaklıklar
Haziran (19 ºC – 12 ºC) Temmuz (21 ºC – 14 ºC) Ağustos (21 ºC – 15 ºC)
Sonbahar Aylarında Sıcaklıklar
Eylül (18 ºC – 13 ºC) Ekim (15 ºC – 10 ºC) Kasım (11 ºC – 7 ºC)
Kış Aylarında Sıcaklıklar
Aralık (9 ºC – 4 ºC) Ocak (8 ºC – 4 ºC) Şubat (8 ºC – 4 ºC)

İngiltere’nin başkenti ve en büyük şehri olan Londra, her ne kadar sert, gri ve yağmurlu hava koşullarıyla tanınsa da gerçekte ılık yazları ve serin kışlarıyla ılıman bir okyanus iklimine sahiptir.

Kış aylarındaki sıcaklık değişimlerinin ve şiddetli kar yağışlarının az olduğu bu şehir, ayrıca kendi kentsel mikro klimasına sahip olması nedeniyle de İngiltere’nin geri kalanından daha kurak bir iklime sahiptir.

Turistler için en keyifli zamanlama ise yaz aylarıdır. Ortalama sıcaklığın 17 ºC olduğu bu yaz ayları, diğer aylara göre sık sık değişebilen hava koşullarından, ortalama yoğunluktaki yağışlardan, bulutlu bir gökyüzünden ve normalleşen sis durumlarından uzakta mutlu mesut hayatına devam edebilmektedir.

Siz değerli turistlere önerimiz güneşli ama ılık bir havanın yer aldığı ilkbahar ve yaz aylarına seyahat planınızı oluşturmanızdır. Kış ayları tam bana göre derseniz de sizi karlı bir Londra manzarasına davet ediyoruz.

Londra Ortalama Seyahat Bütçesi

Minimum Ortalama Maksimum
60 £ 150 £ 450 £
Yukarıdaki veriler günlük ve kişi başı olarak hesaplanmış olup içerisinde konaklama, ulaşım ve yemek gibi masrafları barındırmaktadır.

Bu başlık Londra serisinin 1. yazısıdır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.