YENİOrta Amerika Çok Yakında!
Barselonaİspanya

Barselona Konaklama Bölgeleri

2 dk okuma süresi

Barselona, 10 (11) farklı semt ile konaklama açısından oldukça fazla seçenek sunmaktadır. Ancak, gezilebilecek yerlerin çoğunun kent merkezinde bulunması sebebiyle konaklamanın bu merkezi bölgelerde olması daha mantıklı olacaktır.

Bizlerde bu bölümde, planladığınız seyahat süresince kalabileceğiniz merkezi semtlerden ve bu semtlerin kısaca özelliklerinden bahsedeceğiz. İşte sırasıyla o bölgeler;

Gràcia

19. yüzyılın sonlarına kadar şehir dışındaki bir kasaba olan Gràcia, günümüzde turist kalabalığından uzak sessiz sakin sokakları, bohem kültürünü yaşayan renkli meydanları ve de geleneksel bar ve restoranları ile oldukça mütevazı bir semttir.

Bazı yaz akşamları rastlayabileceğiniz eğlenceli tiyatro gösterileri dışında çok da fazla bir etkinliğe sahip olmayan bu bölgeyi, turist kalabalığından sıyrılıp yerel halk ile kaynaşmak isteyen gezginlere önerebiliriz.

Ciutat Vella

Katalanca’da “Eski Şehir” anlamına gelen ve Barselona’nın en eski yerleşim yeri olan Ciutat Vella, Avrupa’nın en büyük tarihi bölgelerinden biridir. Orta çağ hissi veren dar sokakları, hayranı olacağınız mimari yapıları, tarihi pazarları, denizi ve hatta limanı…Bir kere etkilendinizmi içtiğiniz su bile farklı geliyor 😀 Ama gerçekten etkileyiciydi. Gece kulüplerinden ve restoranlarından bahsetmedik bile.

Eixample

Katalanca kelime anlamı “Genişleme” olan Eixample, Ciutat Vella adlı bölgenin dar gelmeye başlaması ile 19. y.y. sonlarına doğru şehrin duvarlarının yıkılarak yeni yerleşim bölgelerinin açılması sonucu oluşturulmuştur.

Günümüzde Ciutat Vella ile Gràcia adlı bölgeler arasında ızgara benzeri düzen halinde kurulu bulunan bu yerleşim yeri, şehre değer katan Gaudi yapıları (La Sagrada Família, Casa Milà, Casa Batlló) ile turistlerin gözdesi haline gelmiştir.

Eğer merkezi bir yerde kalmak istiyorsanız bu bölge sizler için mantıklı bir seçim olacaktır. Ancak unutmayın ki, konaklama ücretleri diğer bölgeler ile karşılaştırıldığında epey yüksek olucaktır.

Sant Martí

Geçmişin endüstri, günümüzün ise modern iş ve yaşam merkezi olan Sant Martí özellikle plajları ile popüler olan bölgelerden biridir. Genellikle sessiz sakin bir deniz tatili düşünenler tarafından tercih edilir. Şehre olan uzaklığı nedeniyle konaklama ücretleri oldukça uygundur.

Bu başlık Barselona serisinin 3. yazısıdır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.