YENİOrta Amerika Çok Yakında!
Barselonaİspanya

Barselona Şehir İçi Ulaşım

8 dk okuma süresi

Araç Kiralama, Taksi, Metro ve Otobüs olmak üzere 4 farklı başlık altında topladığımız Barselona Şehir İçi Ulaşım sayfası, seyahatiniz boyunca kullanabileceğiniz ulaşım araçları hakkında bir fikir sahibi olmanız amacıyla hazırlanmıştır.

Not

 • Şehir Merkezi → Plaça de Catalunya

Araç Kiralama

Amacınız şehir içi turistik bir gezi ise araç kiralamaya gerek olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Çünkü tüm turistik noktalara mevcut toplu taşıma araçları ile ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Ancak, çevre illere veya tatil beldelerine gitmek istiyor, ayrıca konfordan da vazgeçmek istemiyorsanız bir takım önlemler almak mecburiyetindesiniz.

Barselona Belediyesi, hava kirliliğinin (NO2) artış gösterdiği günlerde Protocolo Anticontaminación olarak adlandırılan kirlilik önleme protokolünü harekete geçiriyor. Bunun sonucu olarak Barselona bölgesinde emisyon oranı yüksek olan araçlara, bazı park alanlarına ve şehir merkezine erişim sınırlandırılıyor. Ayrıca otoyollardaki hız sınırı da olabildiğince azaltılıyor. Eğer mevcut protokole uyulmaz ise 100-500 € arası para cezası uygulanıyor.

Bu arada olası eylemler/gösteriler sonucu 1.5-2 saat boyunca trafikte mahsur kalabileceğinizi, özellikle yaz sezonunda boş park yeri ararken mental açıdan olumsuz etkilenebileceğinizi ve de dikkatsiz katalan sürücler nedeniyle aracınızın hasar alabileceğini bilmenizde de fayda var.

Otopark Alanları Ve Ücretler

Barcelona de Serveis Municipals aracılığı ile AREA başlığı altında getirilen düzenlemeler kapsamında Barselona’da şehrin tüm cadde otoparkları çeşitli renkler ile ayrılmış ve ayrı ayrı fiyatlandırılmıştır. Bu renklerden bilmeniz gerekenler ise Mavi ve Yeşil olanlardır;

*ZBE Etiketleri A Tarifesi (Saatlik) B Tarifesi (Saatlik) C Tarifesi (Saatlik) D Tarifesi (Saatlik)
Mavi Yeşil Mavi Yeşil Mavi Mavi
0 Emissions 0,00 € 0,50 € 0,00 € 0,50 € 0,00 € 0,00 €
ECO 2,50 € 3,00 € 2,25 € 2,75 € 1,96€ 1,08€
C 3,25 € 3,75 € 3,00 € 3,50 € 2,71€ 1,83€
B 3,50 € 4,00 € 3,25 € 3,75 € 2,96€ 2,08€
Etiketsiz 3,75 € 4,25 € 3,50 € 4,00 € 3,21€ 2,33€
Maks. Park Süresi 1 – 2 saat 1 – 2 saat 2 saat 2 Saat 3 saat 4 saat

Not

 • A Tarifesi Ciutat Vella veya Eixample gibi merkezi semtlerde; B Tarifesi merkeze yakın semtlerde; C ve D Tarifeleri ise otopark talebinin diğerlerine göre çok daha az olduğu bölgelerde uygulanır.
 • Kirlilik karşıtı protokol harekete geçirildiğinde, 0 Emissions etiketli araçlar hariç diğer tüm araçlar için park ücretleri 2 €  artırılır.
 • Mavi park alanlarında pazartesiden cumaya 09:00 – 20:00 saatleri arasında, yeşil park alanlarında ise pazartesiden cumartesiye 08:00 – 20:00 saatleri arasında ödeme yapılır. Diğer tüm gün ve saatler genellikle ücretsizdir.
 • Güncel bilgiye buradan, interaktif harita aracılığı ile ulaşabilirsiniz. İlk başta seçili olarak karşınıza gelen “all the resident zones” adlı seçeneği kaldırıp, yerine blue ve green seçeneklerini tıklayın. Sonra hide butonuna basın. Haritada beliren renkli çizgilerden birisine tıklayarak ücretler ve saatler ile ilgili güncel bilgiye ulaşabilirsiniz.

*ZBE (Zona de Bajas Emisiones), yani Düşük Emisyon Bölgesi, Trafik Genel Müdürlüğü veritabanında herhangi bir çevre etiketi olmayan araçların (hava kirliliğine sebep olan araçlar) erişiminin yasak olduğu coğrafi bölgelere verilen addır.

DGT (Dirección General de Tráfico) tarafından Barselona’da 2020 yılında araçları çevresel etkilerine göre sınıflandıran bir uygulama başlatıldı. Bu uygulamada araçlar yakıt türü, yaş, ağırlık ve hacim kategorilerinde değerlendiriliyor, daha sonra da sahiplerine aşağıda gördüğünüz etiketlerden biri veriliyor;

Bu etiketler, ZBE bölgelerine kimlerin erişebileceğini ve nasıl erişebileceğini belirlemekle birlikte aynı zamanda otopark alanlarında araç sahiplerine ücret anlamında bazı avantaj veya dezavantajlar sağlayabiliyor. Otopark Alanları Ve Ücretler başlığı altında hazırladığımız yukarıdaki tabloyu tekrardan incelerseniz ne demek istediğimizi daha net anlayabilirsiniz.

Not

 • Bölge sınırlandırması yalnızca hafta içi 07:00 ile 20:00 saatleri arasında geçerlidir. Diğer tüm gün ve saatlerde araçlar etiketli etiketsiz farketmeksizin bölgeye erişim sağlayabilirler.
 • Barselona Güncel ZBE Haritası / ZBE Harita PDF

SSS

Park ücretini nasıl öderim?

Bunun için caddenin her iki yanına yerleştirilmiş belirli mesafelerde bulunan parkmetreler bulunmaktadır. Burada park alanını ve saati seçmeniz daha sonra da arabanızın plakasını girerek ödemeyi yapmanız gerekmektedir. Son olarak size verilen fişi aracın içine görevlinin görebileceği bir yere koyup oradan ayrılabilirsiniz (öğretici video).

Bu arada eğer isterseniz Smou, ParkopediaTelparkParclick veya EasyPark uygulamaları aracılığı ile park yeri arayabilir, online olarak ücretleri öğrenebilir ve ödeme yapabilirsiniz.

Eğer aracım yabancı plaka ise ZBE bölgelerine girebilir miyim?

Aracınızda DGT (İspanya Trafik Genel Müdürlüğü) tarafından verilen bir çevre etiketi bulunmadığından Barselona ZBE bölgesine giremezsiniz. Ancak bunun için başvuruda bulunabilirsiniz. Tek günlük giriş için buraya, genel giriş için ise buraya tıklayabilir ve başvuru detaylarını öğrenebilirsiniz. Yalnız, başvurunuzu seyahat tarihinizden en az 15 gün önce yapmayı unutmayın!

Eğer aracım yabancı plaka ise ne kadar park ücreti öderim?

Bir önceki sorunun cevabında belirtilen başvuru yaptıysanız ve başvuru sonucuna göre DGT tarafından size bir etiket/döküman verildiyse, yukarıda hazırladığımız tablodan ücretleri öğrenebilirsiniz. Ücretler etiketlere göre değişiklik gösterdiğinden bu soruya net bir cevap veremiyoruz.

Araç kiralama şirketleri hangi etiketli araçları veriyor?

Aracı kiralayacağınız şirket bu soruya çok daha net bir cevap vericektir. Ayrıca kiraladığınız araca göre de cevap değişecektir.

Taksi

Özellikle Havalimanı – Şehir Merkezi arası ulaşımda tercih edilen taksiler, grup halinde gezen veya yanında ağır bavul bulunduranlar için harika bir alternatif olabilir. Ancak Barselona’nın trafik ışıkları bir noktadan sonra gerçekten can sıkıcı bir hal alabiliyor. Bu nedenle size önerimiz toplu taşıma sistemini sakın göz ardı etmeyin.

Taksi Tarifeleri ve Ücretleri

Tarifeler Taksimetre Başlangıç €/km Bekleme Süresi (€/h) Geçerli Olduğu Günler Geçerli Olduğu Saat Aralığı
Tarife 1 2,30 € 1,21 € 23,40 € Hafta İçi 08:00 – 20:00
Tarife 2 2,30 € 1,45 € 23,40 € Hafta İçi 20:00 – 08:00
Cumartesi, Pazar ve Tatil Günleri 00:00 – 23:59
Tarife 3 Bu tarife, Free Now uygulaması kullanılarak taksi rezervasyonu yapıldığında geçerli olur. Free Now aynı Uber gibi çalışan Almanya merkezli bir mobilite hizmet sağlayıcısıdır. Uygulamayı indirdikten sonra bulunduğunuz konuma taksiyi çağırabilirsiniz. Seçenekler arasında 5-8 kişilik taksiler de var.
Tarife 4 Havalimanı ⇔ Moll Adossat: 39 €

Ek Ücretler

Konu Talep Edilen Ek Ücret
Havalimanı ⇔ Şehir Merkezi 4,30 €
Moll Adossat (Biniş)
5-8 Kişilik Taksiler
Sants İstasyonu (Biniş) & Fira Barcelona (Biniş)
2,50 €
23.06 – 24.06

24.12 – 25.12

31.12 – 01.01

20:00 – 08:00 3,10 €

Not

 • Minimum taksimetre ücreti, yani indi bindi 7 €’dur.
 • Tüm ek ücretler dahil havaalanından minimum ücret 20 € tutarındadır. Bu, havaalanından varış noktanıza taksi ücretinin tüm ek ücretler dahil 20 €’yu geçmemesi durumunda, ödenecek tutarın yine de 20 € olacağı anlamına gelir.
 • Havalimanı – Şehir Merkezi arası ulaşım ortalama 30 €’dur.
 • Taksilere el etmek yerine Uber mantığıyla çalışan Free Now adlı uygulamayı kullanmanızı öneririz.
 • Buradan ortalama taksi ücretini hesaplayabilirsiniz.
 • Güncel Taksi Ücretleri

Metro

1920 yılında kurulan Barselona metrosu şehri baştan aşağı gezebilmenin en pratik ve en ucuz yoludur. Yaz aylarında yerlilerden çok turistler tarafından kullanılmaktadır. Dikkat etmeniz gereken tek konu hırsızlar, namı diğer kapkaççılar. Çantanızı, cüzdanınızı veya herhangi bir değerli eşyanızı gözünüzün önünden ayırmayın. İşlerinde çok iyiler. Onun dışında eğer ilgilenirseniz aşağıda metro bilet türleri ve fiyatlarından, çalışma saatlerinden ve de bazı detaylardan bahsettik;

Biletler ve Fiyatlar

Geçerlilik Kapsamı Fiyat
Tek Geçişlik Bilet

(Bitllet Senzill)

 • Metro Zone 1
 • Otobüs
 • Füniküler

2,40 €

L9 Metro hattındaki Aeroport T1 ve Aeroport T2 istasyonlarında geçerli değil.

1 Günlük Sınırsız Bilet

(T-Dia)

 • Tüm Toplu Taşıma Araçları
Zone 1 ⇒ 10,50 €
10 Geçişlik Bilet

(T-Casual)

 • Tüm Toplu Taşıma Araçları
Zone 1 ⇒ 11,35 €
 • Birden fazla kişi tarafından kullanılabilir.
 • Fiyatlar bölgelere göre değişiklik gösteriyor. Bölgelerin haritası için buraya tıklayabilir, diğer bölgelerle ilgili fiyatları ise buradan öğrenebilirsiniz.
 • Zone-1’de 75 dakika içerisinde otobüs, tren veya tramvaya ücretsiz aktarma yapabilirsiniz.
 • L9 Metro hattındaki Aeroport T1 ve Aeroport T2 istasyonlarında geçerli değil.
 • Biletler çok hassas olduğu için kıvrılmaması veya buruşturulmaması gerekiyor.
Aylık Sınırsız Bilet

(T-Usual)

 • Tüm Toplu Taşıma Araçları
Zone 1 ⇒ 40,00 €
 • Sadece alıcı tarafından kullanılabilir.
 • Fiyatlar bölgelere göre değişiklik gösteriyor. Bölgelerin haritası için buraya tıklayabilir, diğer bölgelerle ilgili fiyatları ise buradan öğrenebilirsiniz.
Aylık Grup Bileti

(T-Grup)

 • Tüm Toplu Taşıma Araçları
Zone 1 ⇒ 79,45 €
 • 30 gün boyunca, paylaşımlı olarak kullanılabileceğiniz 70 geçişlik bilet.
 • Fiyatlar bölgelere göre değişiklik gösteriyor. Bölgelerin haritası için buraya tıklayabilir, diğer bölgelerle ilgili fiyatları ise buradan öğrenebilirsiniz.
 • Geçerli olduğu bölgede 75 dakika boyunca toplu taşıma araçları arasında ücretsiz aktarma yapabilirsiniz.
 • L9 Metro hattındaki Aeroport T1 ve Aeroport T2 istasyonlarında geçerli değil.
 Havaalanı Bileti

(Bitllet Aeroport)

 • L9 Metro hattındaki Aeroport T1 ve Aeroport T2 istasyonları ile metro ağının geri kalanı arasında tek yolculuk yapma hakkı tanıyan metro bileti.
5,15 €
Günlük Sınırsız Seyahat Kartı

(Hola Barcelona Travel Card)

 • Tüm Toplu Taşıma Araçları
2 Gün 16,40 €
3 Gün 23,80 €
4 Gün 31,00 €
5 Gün 38,20 €

Not

Metro Çalışma Saatleri
Pazartesi – Perşembe 05:00 – 23:59
Cuma 05:00 – 02:00
Cumartesi 05:00 – 23:59
Pazar 00:00 – 23:59
24 Aralık 05:00 – 23:00
Resmi Tatiller Tamamen Açık
 • Tüm ana girişlerde yolculuğunuzu planlamanıza yardımcı olacak bir duvar haritası bulunmaktadır. Bununla birlikte, görevlilerden ücretsiz bir metro haritası rica edebilir veya buradan online haritaya ulaşabilirsiniz. İnteraktif Harita
 • Biletleri durak/istasyonlardaki makinelerden satın alabilirsiniz.
 • Gezi sırasında Google Maps veya Moovit uygulamasını kullanmanızı öneriyoruz.
 • Hatların 8 tanesi (L1, L2, L3, L4, L5, L9, L10 ve L11) TMB, diğer 4 tanesi (L6, L7, L8, L12) ise FGC tarafından işletiliyor. Bu nedenle örneğin L8’den L3’e geçiş yaparken tekrardan bilet basmak gerekiyor. Ancak, Hola Barcelona adlı kart için böyle bir problem söz konusu değil.
 • FGC Map
 • FGC tarafından işletilen L6, L7, L8 ve L12 hatlarının çalışma saatleri diğerlerine göre farklılık göstermektedir;
Hat Başlangıç Noktası Çalışma Günleri Cumartesi ve Tatil Günleri
Başlangıç Saati Bitiş Saati Başlangıç Saati Bitiş Saati
L6 Plaça de Catalunya 05:38 23:52 05:52 02:15
Sarrià 05:46 23:55 05:38 02:01
L7 Plaça de Catalunya 05:56 00:27 05:58 02:00
Avinguda Tibidabo 05:58 00:25 05:58 02:00
L8 Plaça d’Espanya 05:41 23:45 06:43 02:00
Molí Nou – Ciutat Cooperativa 05:46 23:55 05:38 02:01
L12 Sarrià 05:52 00:05 05:40 02:30
Reina Elisenda 05:43 23:38 05:42 02:17

Otobüs

Metroya göre tek avantajı açık havada 7/24 hizmet veriyor olmaları. Onun dışında özellikle bunaltıcı sıcaklarda bu otobüsleri kullanmak pek akıl kârı değil. Zaten genellikle aşırı kalabalık oluyorlar. Bilet fiyatları metro ile aynı.

Aerobus

Barselona Havaalanı – Şehir Merkezi (Plaça de Catalunya) arası ulaşımda en çok rağbet gören araçlar, Aerobus’ın A1 ve A2 numaralı servis otobüsleridir.

A1 Servis Otobüsü

Plaça de Catalunya – Terminal T1 Terminal T1 – Plaça de Catalunya
Zaman Çizelgesi Zaman Çizelgesi

A2 Servis Otobüsü

Plaça de Catalunya – Terminal T2 Terminal T2 – Plaça de Catalunya
Zaman Çizelgesi Zaman Çizelgesi

Not

 • Tek yön bilet fiyatı 5,90 €’dur. Bileti online bir şekilde buradan satın alabilirsiniz.
 • 4 yaşın altındakiler için ulaşım ücretsiz.
 • Tekli, 10’lu, günlük veya Hola Barcelona adlı ulaşım kartları/biletleri bu servis otobüsleri için geçerli değildir.
 • Bilet satış noktalarını buradan öğrenebilirsiniz.

Belediye Otobüsleri Hakkında Önemli Bilgiler

 • Muhtemel otobüs bekleme süresi 5 dakika.
 • Gece otobüslerinin ortak durağı Plaça de Catalunya meydanıdır.
 • Hola Barcelona adlı günlük sınırsız seyahat kartı gece otobüslerinde (NitBus) geçerli değil.

Bu başlık Barselona serisinin 2. yazısıdır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.