YENİOrta Amerika Çok Yakında!
Madridİspanya

Madrid Etkinlikler

3 dk okuma süresi

Epifanía / Día de los Reyes Magos (6 Ocak)

Epifanía veya diğer adıyla Día de los Reyes Magos, uzaklardan gelen üç kralın yeni doğan İsa’yı ziyaret ettiği ve ona hediyeler verdiği gün olarak kabul edilir.

İspanya’da ki inanışa göre Gaspar, Melchor ve Baltasar adındaki üç kral, gökte Mesih’in doğumunu müjdeleyen parlak bir yıldız görür. Develerine atlayan bu krallar uzun bir süre kendilerine yol gösteren hareketli yıldızı takip eder. Yıldızın bir evin üzerinde durmasıyla artık vardıklarını anlayıp develerinden iner ve evin kapısını çalarlar. İçeri girdiklerinde İsa’yi annesi Meryem’le birlikte görür ve hemen orada O’na iman ederler. Daha sonra yanlarında getirdikleri altın, buhur ve mürü hediye olarak yanına bırakırlar.

Bu hediye konusu günümüz İspanya’sında da oldukça renkli ve eğlenceli bir şekilde devam etmektedir. Geleneksel olarak her yıl Noel yaklaştığında, tüm çocuklar krallardan birine mektup yazmaya başlar. Bu mektuplarda geçen yıl krallara ne kadar iyi olduklarını anlatır ve 6 Ocak’ta almak istediği hediyeyi yazarlar. 5 Ocak günü, İspanya’nın farklı yerlerinde ve şehirlerinde, kralların o gece çocuklara sunacağı hediyelerle ortaya çıktığı eğlenceli bir geçit töreni (La Cabalgata de Reyes Magos) düzenlenir. Mektuplar bu tören sırasında krallara teslim edilir.

Geçit töreni sonrası eve varan çocuklar, ayakkabılarını parlatıp odada güzel bir yere koyarlar. Daha sonra ise erkenden yatarlar. 6 Ocak sabahı geldiğinde ise normalden çok daha erken kalkar ve ayakkabılarını bıraktığı yere koşup heyecan içinde hediyelerine kavuşurlar. Bir çocuk yıl içinde ne kadar iyi davranış sergilediyse, o sabah aldığı hediyenin de o kadar iyi olduğu söylenir. Ancak yıl içinde kötü davranış sergileyen çocuklar, hediye yerine bir parça kömürle (genellikle Carbón Dulce adı verilen siyaha boyanmış bir parça sert şeker) karşı karşıya kalırlar.

Not

  • 3 Kral’ın gerçekten kral olup olmadığı belli değil. Konu ile ilgili bazı kaynaklarda, ki buna Matta İncil’i de dahil, ilginç yorumlar mevcut. Mesela olayda yer alan karakterlerin aslında 3 Akil Adam, 3 Astrolog, 3 Müneccim, 3 Büyücü veya 3 Kâhin olabileceği de söylenir.
  • 3 karakter belirli inanışlara göre sırasıyla Avrupa, Asya ve Afrika’yı temsil eder.
  • Yolculuk sırasında kullanılan hayvanlar arasında deveyle birlikte bir at ve bir filin de olduğuna inanılır.

Semana Santa

İsa’nın insanoğlu için acı çektiğine inanılan bu hafta da kiliselerde onun adına törenler yapılır ve çektiği acılar paylaşılır. Hafta boyunca oruç tutan Hristiyanlar, İsa’nın çarmıha gerilip gün olan cuma gününde ise ibadetlerini olabildiğince yoğunlaştırırlar. İspanyollar için büyük önem arz eden bu hafta birçok tarihi kiliseye gidebilir ve etkinliklere katılabilirsiniz.

Dos de Mayo

Napolyon, Portekiz’deki ordusunu büyütmeyi bahane ederek, İspanya hanedanını ele geçirmek ve burada kazandığı gücü abisi Joseph Bonaparte’a bırakmak istemesi üzerine 1808 yılında İspanya’yı işgal etmiş. 2 Mayıs 1808 tarihinde Napolyon ve ordusunun İspanya kraliyet ailesini ortadan kaldırmaya çalışmaları Madrid’de Mareşal Joachim Murat komutasındaki orduya karşı büyük bir isyan başlatmış. Şehrin sokaklarında Fransız birliklerine karşı direnişler ve şiddetli çatışmalar patlak vermiş. İspanyol halkın ve askerlerin sırt sırta Fransız işgalcilere karşı savaşı “İspanyol Bağımsızlık Savaşı” olarak adlandırılmış. Bugünün anısına yapılan törenler ve etkinlikler Madrid halkı için büyük önem arz etmektedir.

Nochevieja (31 Aralık)

Binlerce insanın “Puerta del Sol” meydanındaki “Real Casa de Correos” adlı binanın önüne gelip 12 üzüm eşliğinde havai fişekler ile birlikte giden yıla veda edip, gelen yılı kutlamak için toplandığı güne verilen addır. Eğer yılbaşını Madrid’de geçirmeyi planlıyorsanız “Puerta del Sol” meydanına veya “Plaza Mayor” adlı meydana gitmeyi unutmayın.

Flamenko

Anavatanı İspanya’nın Endülüs bölgesi olan Flamenko şarkı, dans ve gitarın birleşmesiyle oluşan bir sanat türüdür. Zamanında toplum dışına itilmiş Mağriplerin, Yahudilerin ve Çingenelerin bu duruma başkaldırılarını anlatan Flamenko şarkıcıların gitar eşliğinde vücut hareketleri ve yüz ifadeleri ile tepkisini belli etmesine dayanır. Günümüzde İspanyollar için ciddi bir turizm kaynağı olan bu sanat, enerjisi ve rengi ile birçok turistin vazgeçilmezleri arasına girmiştir.

Yerliler ve turistler tarafından oldukça ilgi gören 3 mekân aşağıda yazılı bulunmaktadır. Gösteriyi izlerken geleneksel yemeklerin de tadına bakabileceğiniz bu restoranlarda giriş koşulları ve ücretler içeriğe göre değişiklik gösterebilmektedir.

Bu web sitesinden koşullara ve ücretlere ulaşabilirsiniz.

  • Corral de la Morería
  • Torres bermejas
  • Cardomomo

Bu başlık Madrid serisinin 6. yazısıdır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.