YENİOrta Amerika Çok Yakında!
Madridİspanya

Madrid Şehir İçi Ulaşım

6 dk okuma süresi

Araç kiralama, Taksi, Metro ve Otobüs olmak üzere 4 farklı başlık altında topladığımız Madrid Şehir içi Ulaşım sayfası, seyahatiniz boyunca kullanabileceğiniz ulaşım araçları hakkında bir fikir sahibi olmanız amacıyla hazırlanmıştır.

Not

 • Madrid Havalimanı: Aeropuerto Internacional Adolfo Suárez Madrid-Barajas (Kısaca Barajas)
 • Şehir Merkezi: Puerta del Sol

Araç Kiralama

Tüm turistik noktalara mevcut toplu taşıma araçları ile rahatlıkla ulaşım sağlayabildiğiniz bu şehirde araç kiralamaya gerek olmadığı aşikâr. Ancak, konfor sizin birinci önceliğiniz ise bir takım önlemler almak mecburiyetindesiniz.

Madrid belediyesi tarafından, hava kirliliğinin artış gösterdiği günlerde kirlilik karşıtı protokol devreye sokulur. Bunun sonucu olarak Madrid bölgesinde emisyon oranı yüksek olan araçlara, bazı park alanlarına ve şehir merkezine erişim sınırlandırılır. Ayrıca otoyollardaki hız sınırı da olabildiğince azaltılır. Eğer mevcut protokole uyulmaz ise 100-600 € arası para cezası uygulanır.

Bu arada mental açıdan sağlıklı bir şekilde araç kullanabilmenin, “yakında” park yeri bulabilmenin veya aracı ilgili şirkete çiziksiz teslim edebilmenin zorluğundan bahsetmedik bile!

Otopark Alanları Ve Ücretler

Servicio de Estacionamiento Regulado (SER) başlığı altında getirilen düzenlemeler kapsamında Madrid’de şehrin tüm cadde otoparkları çeşitli renkler ile ayrılmış ve ayrı ayrı fiyatlandırılmıştır. Bu renklerden bilmeniz gerekenler ise mavi, yeşil ve beyaz olanlardır;

Mavi Yeşil Beyaz
Maks. Park Süresi 4 saat 2 saat Sınırsız
Ücret   *ZBE Diğer Alanlar *ZBE Diğer Alanlar Ücretsiz
30 dk 0,45 € 0,40 € 1,10 € 0,90 €
1 saat 1,20 € 1,10 € 2,35 € 2,05 €
1.30 saat 2,05 € 1,70 € 3,55 € 3,10 €
2 saat 2,95 € 2,75 € 4,70 € 4,10 €
2.30 saat 4,00 € 3,80 €
3 saat 5,40 € 5,20 €
3.30 saat 6,90 € 6,70 €
4 saat 8,40 € 8,20 €
 • Mavi ve Yeşil alanlarda maksimum süreye ulaşıldığında, park bitiş saatinden itibaren bir saat geçmeden aynı yere tekrar park etmek yasaktır.
 • Otopark ücretleri havadaki nitrojen dioksit (NO₂) düzeyine göre %60 veya %100 oranında artış gösterebiliyor. Bu artış oranı tablodaki fiyatların üzerine uygulanıyor.

*ZBE (Zona de Bajas Emisiones), yani Düşük Emisyon Bölgesi, Trafik Genel Müdürlüğü veritabanında  “A” çevre etiketi (hava kirliliğine sebep olan araçlar) ile listelenen tüm araçların erişiminin yasak olduğu coğrafi bölgelere verilen addır. Buradan Madrid’in güncel ZBE haritasına göz atabilirsiniz.

Not

 • ZBE’den farklı olarak bir de ZBEDEP (Zona de Bajas Emisiones de Especial Protección) adlı özel koruma alanları bulunuyor. Aradaki fark ise bu özel koruma alanlarında sadece etiketsiz (A etiketli) değil, diğer tüm etiketli araçlarda bazı kısıtlamalara tabi tutuluyor;

DGT (Dirección General de Tráfico) tarafından 2016 yılında araçları çevresel etkilerine göre sınıflandıran bir uygulama başlatıldı. Bu uygulamada araçlar yakıt türü, yaş, ağırlık ve hacim kategorilerinde değerlendiriliyor, daha sonra da sahiplerine aşağıda gördüğünüz etiketlerden biri veriliyor.

Yukarıda ismi geçen A etiketi gördüğünüz üzere burada yer almıyor. Çünkü bu dört kategoriye giremeyen tüm araçlar A etiketli olarak varsayılıyor. Yani aslında ortada somut anlamda bir etiket yok.

Bu etiketler, ZBEDEP alanlarına kimlerin erişebileceğini ve nasıl erişebileceğini belirlemekle birlikte aynı zamanda otoparklarda araç sahiplerine bazı avantaj veya dezavantajlar sağlayabiliyor;

0 Emisiones
 • ZBEDEP dahil olmak üzere şehirdeki **tüm otoparklara ücretsiz ve sınırsız süre park edebilirler.
 • ZBEDEP alanlarında rahatlıkla dolaşabilirler.
Eco
 • ZBEDEP dahil olmak üzere şehirdeki **tüm otoparklara %75 indirimli park edebilirler.
 • ZBEDEP bölgelerinde rahatlıkla dolaşabilirler.
C
 • ZBEDEP dahil olmak üzere şehirdeki **tüm otoparklara %10 indirimli park edebilirler.
 • ZBEDEP bölgelerine yalnızca halka açık bir otoparka veya özel bir garaja park etmek için girebilirler.
B
 • ZBEDEP dahil olmak üzere şehirdeki **tüm otoparklara normal fiyat öderler.
 • ZBEDEP bölgelerine yalnızca halka açık bir otoparka veya özel bir garaja park etmek için girebilirler.
A
 • **Tüm otoparklarda %20 daha fazla öderler.
 • ZBE bölgelerine giremezler.
**Özel işletmeler tarafından yönetilen otoparklar, ücret tarifesini kendisi belirler. Yani yukarıda bahsedilen “otopark”lar özel otoparklar değil, halka açık otoparklardır.

SSS

Cadde otopark ücretini nasıl öderim?

Bunun için caddenin her iki yanına yerleştirilmiş belirli mesafelerde bulunan parkmetreler bulunmaktadır. Burada park alanını ve saati seçmeniz daha sonra da arabanızın plakasını girerek ödemeyi yapmanız gerekmektedir. Son olarak size verilen fişi aracın içine görevlinin görebileceği bir yere koyup oradan ayrılabilirsiniz.

Bu arada eğer isterseniz Parkopedia, Telpark, Parclick veya EasyPark uygulamaları aracılığı ile park yeri arayabilir, online olarak ücretleri öğrenebilir ve ödeme yapabilirsiniz.

Eğer aracım yabancı plaka ise ne kadar ücret öderim?

Aracın DGT veri tabanında görünmediği tüm durumlarda, parkmetre veya mobil ödeme uygulaması, aracı B sınıfında değerlendirir. Dolayısıyla normal tarife üzerinden ödeme yaparsınız.

Eğer aracım yabancı plaka ise ZBE bölgelerine girebilir miyim?

Aracınız B etiketli olarak değerlendirileceğinden dolayı sadece halka açık otoparka veya özel bir garaja park etmek için girebilirsiniz.

Halka Açık Otopark’ların ücretsiz olduğu günler veya saat aralığı var mı?

Ödeme Günleri Ödeme Saatleri
Pazartesi – Cuma 9:00-21:00
Cumartesi 9:00-15:00
Pazar & Resmi Tatil Günleri Ücretsiz ve Sınırsız
Ağustos (Pazartesi – Cumartesi) 9:00-15:00

Araç kiralama şirketleri hangi etiketli araçlardan verirler?

Aracı kiralayacağınız şirket bu soruya çok daha net bir cevap vericektir. Ayrıca kiraladığınız araca göre de cevap değişecektir.

Taksi

Oldukça güvenilir olan Madrid taksileri, her ne kadar şehir içinde çok fazla gerekmesede konfor yönüyle mevcut toplu taşıma araçlarına harika bir alternatif olabiliyor. Genellikle birçoğunun Free Now ile entegrasyonu bulunuyor. Free Now aynı UBER gibi çalışan, yalnız çok daha ekonomik olan Almanya merkezli mobilite hizmet sağlayıcısıdır. Uygulamasını indirdikten sonra bulunduğunuz konuma taksiyi çağırabilirsiniz. Seçenekler arasında 5-8 kişilik taksiler de var.

Aslında bu yöntem, yoldan taksi çevirmekten çok daha mantıklı. En azından fiyatı sabitleyebiliyorsunuz. Çünkü trafik ışıklarında dururken taksimetrede ki artışı görmek insanda imdb 9 değerinde bir gerilim filmi izliyor hissi uyandırıyor 😅

Taksi Tarifeleri ve Ücretleri

Tarifeler Taksimetre Başlangıç €/km Bekleme Süresi (€/h) Geçerli Olduğu Günler Geçerli Olduğu Saat Aralığı
Tarife 1 2,50 € 1,15 € 22,00 € Hafta İçi 07:00 – 21:00
Tarife 2 3,15 € 1,40 € 25,30 € Hafta İçi 21:00 – 07:00
Cumartesi, Pazar ve Tatil Günleri 07:00 – 21:00
Tarife 3 Havalimanı’ndan M30 (Madrid’in merkezini çevrelen bir çevreyolu) sınırları dışındaki bir yere gitmek istediğinizde kullanılır. 9.5 km’ye kadar fiyat sabittir ve 20 €’dur. 9.5 km’dan sonra ise km başı 1,15 €’dur.
Tarife 4 Havalimanı ⇔ M30 sınırları içi fiyat sabittir: 30 €
Tarife 7 7,50 € 1,15 € 22,00 € Tüm Günler 00:00 – 23:59
Atocha, Chamartín, Avenida de América ve Sur Méndez Álvaro duraklarından binilen taksiler için geçerlidir. Eğer hedefiniz bu noktalardan havalimanına gitmek ise tarife 7 yerine tarife 4 geçerli olacaktır.
¡Noel Arifesi ve Yılbaşı Gecesi 21:00 ve 07:00 saatleri arasında 6,70 € ek yolculuk ücreti talep ediliyor!

Metro

Madrid metrosu, Avrupa’nın en iyi ve en ucuz metrolardan biridir. Ayrıca dünyanın yedinci en uzun metro ağına sahiptir. Özellikle yaz sezonunda şehri baştan aşağı gezebilmek için kullanabileceğiniz harika bir alternatiftir. Konforlu olduğu pek söylenemez ancak geziye ayırdığınız bütçeyi oldukça rahatlatacaktır.

Biletler & Tarifeler

Geçerlilik Kapsamı Ücret
Tek Geçişlik Bilet
 • Metro A Bölgesi
 • Tramvay (ML 1)
 • 5 istasyona kadar olan rota 1,50 €
 • 6 ila 9 istasyon arasındaki rota 1,50 € + istasyon başına ek 0,10 €
 • 10 veya daha fazla istasyon içeren rota 2,00 €
10 Geçişlik Bilet
 • Metro A Bölgesi
 • Tramvay (ML 1)
 • Belediye Otobüsü (EMT)
12,20 €
Günlük Sınırsız Bilet
1 gün 2 gün 3 gün 4 gün 5 gün 7 gün
8,40 € 14,20 € 18,40 € 22,60 € 26,80 € 35,40 €

Metro Hakkında Önemli Bilgiler

 • Madrid metrosu 06.05 ila 01.33 saatleri arasında açıktır.
 • Tablodaki biletlerden birini ilk defa satın alıyorsanız ek olarak 2,5 € ödeme yapmanız gerekir (kart ücreti).
 • Bilet makinelerinde İspanyolca, İngilizce, Fransızca ve Almanca dil seçenekleri de bulunmaktadır.
 • Havalimanından merkeze veya tam tersi istikamette kullanılmak üzere tek geçişlik bir bilet alıyorsanız ek olarak 3 € ödeme yapmanız gerekir.
 • Tek geçişlik biletler alındıkları gün kullanılmalıdır. Aksi takdirde turnikeler bileti geçerliliğini yitirdiği için kabul etmeyecektir.
 • Seferler yoğun saatlerde 2-4, diğer zamanlarda ise 4-7 dakika ara ile gerçekleşmektedir.
 • Her metro girişinde harita bulabilirsiniz. Veya buradan metro haritasını indirebilirsiniz.
 • Madrid metrosu A, B1, B2 ve B3 bölgelerine ayrılmıştır. Ancak görülmesi gereken yerlerin tümü A bölgesi içerisindedir. Bu nedenle diğer bölgeler ile ilgili bilgi vermedik.
 • Hayvanların ve bisikletlerin girişine izin veriliyor.
 • 11 yaş altı çocuklar için biletler %50 indirimlidir. 4 yaşın altındaki çocuklar ise bu ücretlerden muaftır.
 • Madrid Metro Web Sitesi

Otobüs

Gece hayatı ile ünlü olan Madrid’de metronun 01.30’da kapanmasına karşın bu otobüsler 23.30’dan 05.00’a kadar gece servisine devam ediyor. 05.00 ila 06.00 arası ise servis dışı oluyorlar. Daha sonra 06.00’da tekrardan hizmet vermeye başlıyorlar.

Otobüs bileti ücretleri metro bileti ücretleri ile aynı. Tek kullanımlık bir bilet için 1.50 €, 10 kullanımlık için ise 12,20 € ödüyorsunuz. Tek kullanımlık bileti otobüste, 10 kullanımlık olanı ise metro istasyonlarında satın alabilirsiniz.

EMT Hakkında Önemli Bilgiler

 • Seferler genellikle 5-10 dakika ara ile gerçekleşiyor.
 • Gece servisi başladığında ise bu süre 25 dakikaya kadar çıkabiliyor.
 • Tüm gece otobüslerinin kalkış istasyonu Plaza de Cibeles meydanıdır.
 • EMT Madrid uygulaması aracılığı ile otobüslerin sefer saatlerini, hangisinin nereden geçtiğini veya durağa kaç dk içerisinde geleceğini öğrenebilirsiniz. Google Maps için bir alternatif.

Bu başlık Madrid serisinin 2. yazısıdır

1 Yorum

 • Avatar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.