YENİOrta Amerika Çok Yakında!
Madridİspanya

Madrid Seyahat Rehberi

2 dk okuma süresi

Eğlenmeyi seven ve bilen sıcakkanlı insanların yaşadığı bir şehir Madrid. Tarihi 9. yüzyıla kadar uzanıyor. Zamanın Endülüs Emevî Devleti [tie_tooltip text=”Hükümdar, Komutan, General, Lider” gravity=”n”]Emîrlerinden[/tie_tooltip] Muhammad I ibn ʿAbd al-Raḥmān al-ʾUmawī tarafından kurulmuş. İki yüzyıl boyunca müslüman yönetiminde kalan şehir, [tie_tooltip text=”Endülüs Emevî Devleti’nin son halifesi olan III. Hişâm 1031 yılında meliklikten ve hilafetten feragat ettiğinde Endülüs toprakları çok sayıda bağımsız devletçiklere/emirliklere bölünmüş. Taifa de Toledo bu müslüman emirliklerden biriydi.” gravity=”n”]Taifa de Toledo[/tie_tooltip]’nun (Toledo Krallığı) VI. Alfonso’nun eline geçmesiyle birlikte, 1085’te Hristiyanlar tarafından devralınmış. Zaten bu bölgenin alınması ile de İspanyol Reconquistası büyük bir hız kazanmış.

Şehri gezerken İslami dönemden kalma ne bir taş ne bir toprak bulabiliyorsunuz. Her şey büyük bir kin, büyük bir nefret ile yıkılmış, yakılmış veya üzeri bir daha hiç açılmamak üzere kapanmış. Hatta İspanya’da islam inancının resmen sona erdiği tarih olarak kabul edilen 1492 tarihinden tam olarak 117 yıl sonra, 1609’da gerçekten Hristiyan olup olmadığı belli olmayan insanlar (Moriskolar) bile ülkeden sürgün edilmiş. Din, dil, ırk ayrımlarının yaşandığı acı verici yıllar!

Tabii günümüzde böyle bir ayrım söz konusu değil. Gerçi bazı yaşlıların yoldan geçen Müslümanlara, özellikle Müslüman kadınlara karşı tutumu hala mide bulandırıcı. Ancak İspanyollar genel olarak çok tatlı, komik insanlar. Bilhassa yaşlılar 😀 Şehir zaten başlı başına bir kitap. O tarihi dar sokaklar, renkli endülüs balkonları, sessiz sakin yemyeşil parklar ve göz alıcı mimari yapılar. İnanılmaz güzel, inanılmaz eğlenceli günlerdi…

Hava Durumu

İlkbahar Aylarında Sıcaklıklar
Mart (17 ºC – 6 ºC) Nisan (19 ºC – 8 ºC) Mayıs (24 ºC – 11 ºC)
Yaz Aylarında Sıcaklıklar
Haziran (30 ºC – 16 ºC) Temmuz (33 ºC – 19 ºC) Ağustos (33 ºC – 19 ºC)
Sonbahar Aylarında Sıcaklıklar
Eylül (27 ºC – 15 ºC) Ekim (21 ºC – 11 ºC) Kasım (14 ºC – 6 ºC)
Kış Aylarında Sıcaklıklar
Aralık (11 ºC – 3 ºC) Ocak (11 ºC – 2 ºC) Şubat (13 ºC – 3 ºC)

Gelelim Hava Durumu konusuna. Madrid’de turistik bir gezi için en uygun zaman dilimi genellikle ilkbahar ve sonbahar ayları oluyor. Sonbahar aylarında turist sayısındaki azalma ve buna bağlı olarak araç ve oda kiralama fiyatlarında ki düşüş, gezi için ayıracağınız bütçeyi rahatlatacaktır. İlkbahar’da ise şehir çapında yer alan birçok etkinlik, sıcaklıkların mevsim normallerinde olması ve fiyatların henüz yüksek bir artış göstermemesi sizler için bir avantaj olabilir.

Madrid Ortalama Seyahat Bütçesi

Minimum Ortalama Maksimum
75 € 150 € 250 €
¡ Yukarıdaki veriler günlük ve kişi başı olarak hesaplanmış olup içerisinde konaklama, ulaşım ve yemek gibi masrafları barındırmaktadır !

Bu başlık Madrid serisinin 1. yazısıdır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.