YENİOrta Amerika Çok Yakında!
Romaİtalya

Roma Etkinlikler

2 dk okuma süresi

Natale

Roma Noel şenlikleri, genellikle yerli-yabancı birçok kişinin Piazza Navona’da toplanıp İsa’nın doğum gününü çeşitli etkinlikler, tiyatrolar, el sanatları, süslemeler ve lezzetli ikramlar eşliğinde kutladıkları gündür.

La Befana Ephiphany (6 Ocak)

Geleneksel olarak, çocuklara hediyelerin verildiği, tatlıların yenildiği, yüzlerce insanın Vatikan’a doğru Orta Çağ elbisesiyle girdiği ve Papa için sembolik hediyeler taşıdığı, şehrin birçok meydanında dans, müzik ve eğlence temalı kutlamaların yapıldığı Epifani Bayramı.

Natale di Roma (21 Nisan)

Natale di Roma, yani Roma’nın Doğum Günü, her yıl 21 Nisan’da kutlanan özel bir etkinliktir. Roma’nın kuruluş tarihi olarak kabul edilen bu gün, şehrin antik tarihine ve kültürüne bir saygı duruşudur. Natale di Roma, genellikle şehirde çeşitli etkinlikler, gösteriler ve kutlamalarla dolup taşar. Roma’nın tarihi mekanları, bu özel gün için özel aydınlatmalarla süslenir ve çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapar. Konserler, sokak performansları ve geleneksel festivaller, Natale di Roma’nın coşkulu atmosferini tamamlar. Bu özel gün, Roma’nın zengin geçmişi ve bugünkü canlı kültürü arasında köprü kurarak, ziyaretçilere unutulmaz bir deneyim sunar.

Festa della Repubblica (2 Haziran)

II. Dünya Savaşı’nın ve Faşizmin çöküşünün ardından, 1946 yılında halkın geneli sandık başına gitti. 2 milyon fark ile cumhuriyeti seçen halk, her yıl 2 Haziran gününde askeri geçit törenleri ve havai fişek gösterileriyle bu ulusal günü anmakta ve kutlamaktadır. “Via dei Fori Imperiali” yolu boyunca olan geçit törenlerine ayrıca İtalya’daki Askeri Hava Üssü’ne bağlı bulunan akrobasi gösteri ekibi de katılmaktadır.

Festa de’ Noantri (Temmuz Ortası)

1535 yılında Tiber Nehri’nde avlanan bir balıkçının ağlarına oyma ahşaptan yapılan gizemli bir Meryem Ana heykeli takılır. Daha sonra bunun dini anlamda bir işaret olabileceğine inanan balıkçı en yakındaki Sant’Agata adlı kiliseye götürür.

O tarihten itibaren her yıl, geleneksel kostümler, danslar, müzikler, tiyatrolar ve havai fişek gösterileri ile Romalılar bu gizemli heykelin gelişini kutlamaktadırlar. Trastevere bölgesinde yer alan festivale aynı zamanda çeşitli sokak eğlenceleri ve yiyecek-içecek satan tezgahlar da eşlik etmektedir.

Rock In Roma (Haziran-Ağustos)

Rock in Roma, müzik tutkunlarını bir araya getiren ve yaz aylarında düzenlenen büyük bir müzik festivalidir. Genellikle Haziran-Ağustos ayları arasında süren bu etkinlik, dünyaca ünlü rock, pop, indie ve elektronik müzik sanatçılarını ağırlayarak müzikseverlere unutulmaz konser deneyimleri sunar.

Bu başlık Roma serisinin 6. yazısıdır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.