YENİOrta Amerika Çok Yakında!
Romaİtalya

Roma Konaklama Bölgeleri

3 dk okuma süresi

https://wikitravel.org/en/File:Rome_districts_map.png

Roma tarihini okurken çeşitli doğal afetlere, işgallere, savaşlara ve bölünmelere; Kitabi biraz daha çevirdikten sonra ise insancılığın etkisiyle ortaya çıkan, toplumsal, siyasal, ekonomik değişimlere yol açan ve yüzyıllarca süren bilim, sanat ve felsefe akımı olan Rönesans dönemine rastlarız. Geçmişten günümüze geçirdiği bu yoğun ve zorlu süreç nedeniyle bir hayli olgunlaşan Roma, günümüzde Rönesans başyapıtları, modern ve antik mimarisi, daracık sokakları, renkli meydanları, leziz yemek kültürü ve o muhteşem ihtişamıyla Avrupa’nın en çok ziyaret edilen şehirlerinden biri haline gelmiştir. Bu betimlemelerden sonra sıra şehir yapısına geldi. Evet, bu kültür başkenti 15 belediyeden oluşmaktadır. Bu belediyeler ise 9 farklı bölge altında toplamış bulunmaktadır. Bunlar sırasıyla; Centro Moderno, Vecchia Roma, Vaticano, Colesseo, Centro Nord, Trastevere, Aventino-Testaccio, Esquilino-San Giovanni ve Nomentano’dur. Siz değerli gezginlere bu yazımızda 5 farklı bölgeden ve bu bölgelerin konaklama açısından neden daha avantajlı veya dezavantajlı olduğundan bahsedeceğiz. O zaman haydi başlayalım!

Esquilino – San Giovanni

Farklı bütçelere hitabeden otellerin yer aldığı bu bölge, gelişmiş ulaşım ağı ve ucuz konaklama imkânları ile basta turistler olmak üzere birçok kişinin ilk tercihleri arasında yer almaktadır.

Avrupa’nın ikinci en büyük tren istasyonu olan “Stazione di Roma Termini” yani Roma Termini İstasyonu’nun yer aldığı bu bölge, özellikle havalimanından şehir merkezine veya tam tersi istikamette sağladığı kolaylıklar ve metro ile kesiştiği ortak istasyonlar ile tanınmaktadır.

Eğer çeşitli gezilecek noktalara, restoranlara veya gece kulüplerine rahatça ulaşım sağlamak istiyorsanız burası sizin için en mantıklı seçenek olacaktır.

Colosseo

Antik Roma’nın kalbi olan Colosseo bölgesi çeşitli tarihi ve sanatsal yapıları ile büyüleyici bir manzaraya sahiptir. Caddelerde ve ara sokaklarda yer alan şirin restoranlar, kafeler ve butik dükkânlar ise bölgeye hayat katan bir diğer özelliktir. Eğer bütçenizin problem olmayacağını düşünüyor ve bu unlu yapılara yürüme mesafesinde olmak istiyorsanız Colosseo sizin için en mantıklı seçim olacaktır.

Centro Moderno

“Para benim için bir önem arz etmiyor, lüks yaşamı, gece hayatını ve restoranları seviyorum, alışveriş çılgınıyım ve en iyi otellerde kalmalıyım” diyen gezginlerimize önerimiz olan film tadındaki Centro Moderno bölgesi, şehrin en zarif yerleşim yerlerinden birisidir. Çeşitli cazibe merkezleriyle birlikte simge yapılara da ev sahipliği yapan bu bölge şehrin lüks yasam gereksinimlerini kendi başına kaşıyabilmekte ve devam ettirebilmektedir.

Vecchia Roma

Şehrin bir diğer güvenli ve lüks bölgelerinden Vecchia Roma, tarihi dokusu, Arnavut Kaldırımlı şirin sokakları, bolca yemek yiyebileceğiniz leziz restoranları ve çoğunlukla orta seviye veya üstünde seçim yapabileceğiniz otelleri ile yıllar boyunca turistlerin ilk durağı olmuş en popüler bölgelerdendir.

Gece çeşitli bar ve kafelerin dolup taştığı, ışıklandırmalarla da romantik bir atmosferin oluştuğu bölge aynı zamanda gezilecek noktaların birçoğuna yürüme mesafesinde bulunmaktadır. Bölgenin en büyük dezavantajı ise metro bulunmadığından toplu taşıma konusudur.

Trastevere

Antik caddeler, çiçeklerle bezeli balkonlar, her aksam dolup tasan barlar, mütevazi restoranlar, eğlenceli gece kulüpleri ve yurtdışından gelmiş yabancı öğrenciler. Vatikan’ın güneyinde yer alan ve merkeze biraz daha uzak olan bölge tartışmasız Roma’nın sanatsal yaşamının ve gece hayatinin merkezidir.

Eğer ulaşımı bir problem haline getirmiyor, ucuz konaklama istiyor ama gece hayatından da kopamam diyorsanız, bu bölge sizin için biçilmiş kaftandır.

Bu başlık Roma serisinin 3. yazısıdır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.