YENİOrta Amerika Çok Yakında!
Romaİtalya

Roma Şehir İçi Ulaşım

5 dk okuma süresi

Araç Kiralama, Taksi, Metropolitana ve Otobüs olmak üzere 4 başlık altında topladığımız; ayrıca Havaalanı – Şehir Merkezi Arası Ulaşım ve Ulaşım Kartları konularından da bahsederek gelen soruları cevapladığımız Roma Şehir İçi Ulaşım sayfası, seyahatiniz boyunca kullanabileceğiniz ulaşım araçları hakkında bir fikir sahibi olmanız amacıyla hazırlanmıştır.

Araç Kiralama

Otopark sorunu, araç hırsızlığı ve trafik sıkışıklığından muzdarip olan Roma’da araç kullanmak kâbus gibi bir şey. Özellikle caddelerin dar ve insanların sabırsız olduğunu hesaba katarsanız ne demek istediğimizi anlayacaksınız. Resmen bir kaos ortamı hakim! Ayrıca ZTL adı verilen bazı bölgelerin araç trafiğine kapalı olması da canınızı bir hayli sıkabiliyor.

Ancak biz yine de gözüpek, cesur gezginleri düşünmek zorundayız. Bu nedenle park konusuyla ilgili detaylı bir yazı hazırladık. Sırasıyla dikkate almanız gereken iki başlık bulunuyor. Bunlardan biri yol üstü renkli park alanları, diğeri ise ZTL ile ilgili;

Renkli Park Alanları & P+R

Mavi Ödeme yapılması gereken saat aralığı semt bazında değişiklik gösteren halka açık ücretli park alanlarıdır. Genellikle saatliği 1 €.
Beyaz Oldukça nadir bulunan, halka açık ücretsiz ve sınırsız (3 Saat) park alanlarıdır. Genellikle büyük şehir hastanelerinin yakınında yer alırlar.
Sarı Sadece politikacılar, engelli sürücüler ve teslimat araçları için tahsis edildiğinden kullanımı kesinlikle yasaktır.
Pembe Hamile, bebekli ve çocuklu kadınlar için ayrılmış park alanlarıdır.
P+R Şehir merkezinin dışında, genellikle metro istasyonlarının yakınında bulunan bazı park alanlarına verilen addır. P+R yazılı tabelalar ile işaretlenmişlerdir. Günlüğü ortalama 2-3 € olan oldukça düşük ücretlere sahiptir.

Not

 • Yol üstü park alanlarının zaman çizelgesine ve ücretlerine buradan ulaşabilirsiniz. Renkli çizgilere tıklamanız yeterli. Eğer kapalı otoparklar ile ilgileniyorsanız Parclick uygulamasını öneriyoruz.

ZTL (Zona Traffico Limitato)

Trafik sıkışıklığını ve hava kirliliğini azaltmak için tasarlanmış bölgelerdir. Belirli zaman aralıklarında aktiftir. Aktif olduğunda sadece ilgili bölgede ikamet eden kişiler, çalışanlar ve taksilerin girişine izin verilir. Aşağıdaki haritada renkli alanlara tıkladıktan sonra karşınıza çıkan açıklama kısmından bölgelerin aktif olduğu zaman aralığını detaylı olarak öğrenebilirsiniz;

Not

 • Her ZTL girişinde, bölgenin aktif olup olmadığını gösteren elektronik tabelalar bulunuyor. Varco Attivo bölge kısıtlamasının aktif olduğu ve giremeyeceğiniz anlamına gelirken, Varco Non Attivo ise kısıtlamanın şu anda aktif olmadığı ve bölgeye rahatlıkla girebileceğiniz anlamına gelir.
 • Trrafik yasalarını ihlal etmenin cezası 330 €’ya kadar çıkabiliyor. Cezalar, aracınızı kiraladığınız şirket tarafından size iletiliyor.
 • Kendi otoparkı olan bazı oteller müşterileri için ZTL bölgesine giriş izni alabiliyor. Eğer şehrin ZTL bölümünde kalacaksanız, otelinizi arayıp bunun mümkün olup olmadığını sorabilirsiniz.
 • Başka araçların bölgeye girdiğini görseniz bile siz sakın bu hataya düşmeyin. Plakalar çevredeki kameralar tarafından izleniyor ve eğer giriş izniniz yoksa cezalar anında araç sahibine/şirkete gönderiliyor.

Taksi

Turistler tarafından özellikle Havalimanı – Şehir Merkezi arası ulaşımda tercih edilen bu ulaşım araçları her ne kadar dolandırıcılık olayları nedeniyle kötü bir üne sahip olsa da sundukları hız ve konfor herkesin malumu. Bu nedenle taksi ücretlerinden bahsetmekte fayda var. Hem böylece olası dolandırılma ihtimaline karşı önlem alabilirsiniz;

Taksimetre Başlangıç €/km Bekleme Süresi (€/s) Geçerli Olduğu Günler Geçerli Olduğu Saat Aralığı
3,00 € T1: 11,00 €’ya kadar 1,14 €/km

T2: 13,00 €’ya kadar 1,35 €/km

T3: 13,00 € üzeri 1,66 €/km

28,00 € Hafta İçi 06:00 – 22:00
5,00 € Hafta Sonu & Resmi Tatiller 06:00 – 22:00
7,00 € Gece 22:00 – 06:00
Havaalanı ↔ Şehir Merkezi
 • Roma Fiumicino (Leonardo da Vinci) Havaalanı: 50,00 €
 • Roma Ciampino Havaalanı: 31,00 €

Not

 • Taksimetre tarafından gösterilen değer 11.00 €’ya ulaştığında T2, 13,00 €’dan sonra ise T3 otomatik olarak aktif olur.
 • Bir adet bagaj ücretsiz. Fakat 35x25x50 cm’den büyük iki veya daha fazla bagajla binerseniz adet başı 1 €.
 • Kredi kartı ile ödeme yapılabilir.

Metropolitana

1955 yılında yapımı tamamlanan ve İtalyanlar tarafından Metropolitana olarak adlandırılan Roma metrosu, Avrupa’nın en küçük metro ağlarından biri olarak bilinmektedir. Bunun nedeni yer altında bulunan arkeolojik kalıntılar. Toplamda 4 hattan oluşuyor. Bu hatlar hafta içi 05:30 – 23:30, hafta sonları ise 05.30 – 01:30 saatleri arasında hizmet veriyor;

Metro Haritası
MA MB MB1 MC

Otobüs

Metro hatları oldukça sınırlı olduğundan, zaman zaman otobüslere ihtiyacınız olabiliyor. Rahat, hızlı ve dakik olmadıkları kesin. Ancak yine de bazı anıtlara ve müzelere ulaşmak için bu toplu taşıma aracını kullanmak şart.

Sistem oldukça karmaşık. Gerçi otobüs duraklarında ilgili duraktan geçen otobüsün güzergahını ve bir sonraki otobüsün ne zaman varacağını içeren detaylı bilgiler bulunuyor ancak pek yardımcı oldukları söylenemez. Bu nedenle Google Maps veya Moovit uygulamalarını kullanmanızı öneriyoruz.

Ulaşım Kartları & Biletler

İsim Ücret Geçerlilik Süresi & Kapsamı
BIT 1,50 € Tek kullanımlık bilettir. İlk basımdan itibaren 100 dakika boyunca farklı toplu taşıma araçları arasında sınırsız aktarma yapma hakkı sağlıyor. Dolayısıyla metrodan çıkıp tekrar metroya girmek isterseniz turnikeden geçmenize izin verilmeyecektir. Ayrıca A – C metro hatları arasında aktarma yapmak için turnikeden geçmeniz gerekiyor. Yani bilet bu noktada geçersiz sayılıyor.
10-BIT 15,00 € BIT’in 10 kullanımlık sürümüdür. Aynı kurallar bu bilet için de geçerli.
Roma 24H 7,00 € İlk basımdan itibaren 24 saat boyunca sınırsız sayıda aktarma ve biniş hakkı tanıyan ulaşım kartı.
Roma 48H 12,50 € İlk basımdan itibaren 48 saat boyunca sınırsız sayıda aktarma ve biniş hakkı tanıyan ulaşım kartı.
Roma 72H 18,00 € İlk basımdan itibaren 72 saat boyunca sınırsız sayıda aktarma ve biniş hakkı tanıyan ulaşım kartı.
CIS 24 € İlk basımdan itibaren 7 gün boyunca Roma topraklarında sınırsız sayıda aktarma ve biniş hakkı tanıyan ulaşım kartı.

Havaalanı ⇔ Şehir Merkezi Ulaşım

Roma Fiumicino (Leonardo da Vinci) Havaalanı

Ulaşım Araçları Hizmet Saatleri Varış Noktası Hareket Aralığı Yolculuk Süresi Ücret
Leonardo Express 06:40 – 23:40 Roma Termini 15 – 30 dk 32 dk 14 €
 • Biletinizi havaalanındaki gişelerden ya da TheTrainline / TrainItalia resmi web sitesinden satın alabilirsiniz.
 • Havaalanında, trenin başlangıç noktası için tren tabelalarını takip etmeniz yeterli.
FL1 05:58 – 23:38 Trastevere 15 – 30 dk 27 dk 8 €
Ostiense 31 dk
Tuscolana 40 dk
Tiburtina 48 dk
 • Biletinizi havaalanındaki gişelerden ya da TheTrainline / TrainItalia resmi web sitesinden satın alabilirsiniz.
 • Havaalanında, trenin başlangıç noktası için tren tabelalarını takip etmeniz yeterli.
 • FL1 varış noktaları, Leonardo Express’e kıyasla şehir merkezinin biraz dışında kalıyor. Bu nedenle, şehir merkezine ulaşmak istiyorsanız metro veya tramvaya aktarma yapmanız gerekiyor.
 • FL1 Güzergah Harita
Terravision (Otobüs) Zaman Çizelgesi Roma Termini Zaman Çizelgesi ≅ 55 dk 6 €
 • Biletinizi havaalanındaki gişelerden ya da Terravision resmi web sitesinden satın alabilirsiniz.
 • Biniş noktalarına buradan göz atabilirsiniz.

Roma Ciampino Havaalanı

Ulaşım Araçları Hizmet Saatleri Varış Noktası Hareket Aralığı Yolculuk Süresi Ücret
Terravision (Otobüs) Zaman Çizelgesi Roma Termini Zaman Çizelgesi ≅ 45 dk 6 €
 • Biletinizi havaalanındaki gişelerden ya da Terravision resmi web sitesinden satın alabilirsiniz.
 • Biniş noktalarına buradan göz atabilirsiniz.

Bu başlık Roma serisinin 2. yazısıdır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.