İtalyaRoma

Roma Şehir İçi Ulaşım

Sıra en önemli konulardan birisi olan ulaşıma geldi. Bu yazımızda kentin 38 kilometre güneybatısında yer alan Aeroporto di Roma-Fiumicino yani Fiumicino Havalimanı’nda indikten sonra şehir merkezine ulaşım ve daha sonra şehir merkezi içinde ulaşım için yapmanız gerekenleri çeşitli araçlarla anlatmaya çalışacağız. O zaman haydi başlayalım.

1) Araç Kiralamak

Araç park sorunu, verilen yüksek cezalar, sürüş konforu, güvensizlik ve yoğun trafik. Her ne kadar farklı ülkelerde buna benzer problemler olsa da Roma’da bu tur durumlarla karşılaşma olanağınız oldukça fazladır.

İnsanların sabırsız, caddelerin kısmen daha dar ve turist yoğunluğunun da bir hayli fazla olması bu durumu daha da çileden çıkarmaktadır. Eğer hala araç kiralamada kararlıysanız ve otobüs, metro gibi ulaşım araçlarını kullanmak istemiyorsanız araç park bölgelerine bir göz atalım.

Mavi Çizgiler
 • Belirli park alanlarının ücretli olduğunu gösteren belirteçlerdir.
 • Ödeme civarda yer alan otomatlardan gerçekleştirilmeli. Daha sonra ise makine tarafından verilen fişi aracın on camına yerleştirilmelidir.
 • Genellikle 20.00-08.00 saatleri arasında park etmek ücretsizdir.
Beyaz Çizgiler
 • Zaman sınırlamalarının olabildiği, fakat genellikle park etmenin ücretsiz ve sinirsiz olduğu araç park alanlarıdır.
Sarı Çizgiler
 • Engelli sürücüler ve teslimat bölgeleri için ayrılmıştır.
Pembe Çizgiler
 • Hamile, bebekli ve çocuklu kadınlar için ayrılmıştır.
Önemli Bilgiler
 • Kısıtlamalar ve benzeri konular hakkında bilgi verdikleri için otoparkların yanındaki tüm işaretleri okumak önemlidir.
 • Genellikle park ücretleri saat başı 1,00 € ve 5,00 € arasındadır.
 • Maksimum konaklama süresi bölgelere göre değişebilmektedir.

2) Taksi

Her ne kadar daha pahalı olsa da sunduğu konfor ve hız nedeniyle turistler tarafından bir hayli fazla kullanılan bir diğer ulaşım aracı ise taksilerdir.

Bu taksiler içerdiği çeşitli tarifeler ve fiyatlandırmalar ile hizmet vermekte, her yıl milyonlarca kişiyi istedikleri yere ulaştırmaktadır. Bu çeşitli tarifelere göz atmadan önce size uyarımız, taksi şoförü tarafından fazla talep edilebilmesi muhtemel olan ücretlere dikkat etmeniz ve kılavuzu dikkatle okumanızdır.

Başlangıç Ücretleri;

 • Pazartesi-Cuma / 06.00-22.00: 3,00 €
 • Tatil Günleri / 06.00-22.00: 4,50 €
 • Gece / 22.00-06.00: 6,50 €

Tarifeler;

 • Tarife 1: 1,10 € / km
 • Tarife 2: 1,30 € / km
 • Tarife 3: 1,60 € / km

Ek ve Sabit Ücretler;

 • Bir parça bagaj ücretsiz. Fakat 35x25x50 cm’den daha büyük iki veya daha fazla bagaj parçasıyla binerseniz adet başı 1 €’dur.
 • Bir taksi çağırdıysanız ek ücret 3,50 €’dur.
 • “Fiumicino (Leonardo da Vinci) Aeroporti di Roma” ile Roma Merkez arası gidiş-dönüş seyahat ücreti 48€’dur.

Not;

 • Kredi kartı ile ödeme yapılabilmektedir.
 • Araçlara maksimum 4 yolcu ve 4 çanta kabul edilmektedir.

Otobüs / Metro Ulaşım Bilet Ücretleri ve Çeşitleri

İsim Ücret Geçerlilik Süresi
BIT 1,50 € 100 Dakika
10-BIT 15 € 100 Dakika
BIG (Roma 24H) 7 € 24 Saat
Roma 48H 12,50 € 48 Saat
BTI 18 € 72 Saat
CIS 24 € 7 Gün

3) Metro

11955 yılında yapımı tamamlanan Metro, sahip olduğu 60 km’lik uzunluğu ve 4 farklı hattı (MA, MB, MB1, MC) ile hafta içleri 5.30-23.30, hafta sonları ise 5.30-01.30 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Yer altında bulunan arkeolojik kalıntılar nedeniyle günümüzde hat sayısının arttırılamadığı ve çeşitlendirilemediği Roma Metrosundaki en önemli 3 turistik hat MA, MB ve MB1‘dir. Bu hatlarda yer alan bazı istasyonların çıkısında sizi yönlendirecek herhangi bir tabela olmayabilmektedir. Bu nedenle haritalardan nerede olduğunuzu sürekli kontrol etmenizde fayda var.

Eğer otobüs kullanmayı düşünmüyorsanız, sizin için en mantıklı seçenek Metro olacaktır.

Uyarı!

Roma’da hava alanlarına metro ile ulaşım mümkün değildir. Bu nedenle Havaalanı-Şehir Merkezi Arası Ulaşım konusunu dikkatli okumanızı tavsiye ederiz.

4) Otobüs

Gelelim son ulaşım aracımıza. Roma’nın her ne kadar en güvensiz, kalabalık ve sikici toplu taşıma aracı olsa da şehrin her noktasını en ekonomik bir biçimde dolaşmak istiyorsanız onlara ihtiyacınız var.

Gece ve gündüz hatları ile günün her an her saati hizmet veren ve Roma ulaşım konusunun temelini oluşturan bu belediye otobüsleri, birçok turist tarafından bir hayli fazla tercih edilmektedir.

Genellikle 10 dakikada bir gelmektedirler. Çeşitli konulardaki bilgilendirmeler, otobüslerin veya durakların üzerindeki levhalardan veya dijital ekranlardan yapılmaktadır.

 • Gündüz hatları (U) çalışma saatleri 05.00 ile 6.30 arasında başlar ve gece yarısı biter.
 • Gece hatları (N) ise gece yarısından 05.00-06.00 saatlerine kadar devam eder.

Zaman probleminiz yok ise, fakat ekonomik bir gezi planlıyorsanız otobüsler sizin için en mantıklı seçim olacaktır.

4.1) Terravision

Terravision otobüsleri, Aeroporto di Roma-Fiumicino yani Fiumicino Havalimanı’nın 3 numaralı terminalini, merkezde yer alan Roma Termini Tren İstasyonu ile birbirine bağlar. Yolculuk yaklaşık 55 dakika sürer. Yolculuk başına ücret 5.80 €’dur. Eğer dönüş bileti de alırsanız toplam ücret 9 €’ya denk gelir.

Havalimanı’ndan Tren İstasyonu’na gidişler saat 05.35’te baslar ve 23.00’da sona erer. Tren İstasyonu’ndan Havalimanı’na gidişler ise 04.40’ta başlayıp 21.50’de sona erer.

Eğer biletleri seyahatinizden önce, otobüs firmasının kendi web sitesinden satın alırsanız bütçenizi daha da rahatlatmış olursunuz.

Bu yazı Roma serisinin 2 / 7 yazısıdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu