YENİOrta Amerika Çok Yakında!
Romaİtalya

Roma Seyahat Rehberi

2 dk okuma süresi

Roma İtalya’nın, kısmi bölgesel özerklik verilmiş 20 bölgesinden birisi olan Lazio bölgesinin başkentidir. Bu başkentin kurulma hikayesi ise günümüz entrika romanlarına konu olacak cinstendir;

Efsaneye göre Roma, MÖ 753 yılında Truva prensi Aeneas’ın torunları olan Romulus ve Remus adlı ikiz kardeşler tarafından kuruldu.

Alba Longa’nın (Lazio bölgesindeki antik kent) Latin kralı Numitor, kardeşi Amulius tarafından tahtından edilmiş ve Numitor’un kızı Rhea Silvia Romulus ve Remus’u doğurmuştu.

Rhea Silvia, Mars’ın (Roma mitolojisindeki savaş tanrısı) tecavüzüne uğramış bir Vesta bakiresiydi (Antik Roma’da aile tanrıçası Vesta’nın kutsal bakire rahibeleri) ve bu da ikizleri yarı tanrı konumuna getirmişti.

İkizlerin tahtı yeniden ele geçirmelerinden korkan yeni kral, Romulus ve Remus’un boğdurulmasını emretti. Dişi bir kurt ise bu ikizleri kurtardı ve büyüttü. İkizler yeterince büyüdüklerinde Alba Longa tahtını Numitor’a geri verdiler.

Ardından kendi şehirlerini kurdular. Ancak Romulus şehrin ilk kralının kim olacağına ilişkin bir tartışmada Remus’u öldürdü. Böylece şehir Romulus’un adıyla anılmaya başlandı.

Roma; Efsanelerle dolu tarihi geçmişi, kozmopolit bir atmosferi, sık ve modern kafeleri, orta çağdan kalma meydan ve ara sokakları, harika sanatsal ve kültürel yapıları, zengin alışveriş olanakları, leziz İtalyan mutfağı, renkli gece hayatı ve çeşitli konaklama imkânları ile her yıl milyonlarca turiste ev sahipliği yapmaktadır.

Geçmişten günümüze birçok kez çeşitli yönetim şekillerine şahitlik eden ve dini ve siyasi anlamda Dünya’nın merkezi haline gelen Roma, aynı zamanda Hristiyan Katolik âleminin başkenti olarak kabul edilen Vatikan Devleti’ni de sınırları içerisinde barındırmaktadır.

Eğer sizlerde zamanda geriye gitmek, tarihe tanıklık etmek, kültürel farklılıkları görmek, çeşitli sanat dallarını öğrenmek, leziz dondurma, makarna ve pizzalardan ve delicesine gezip eğlenmek istiyorsanız şimdiden Roma’ya hoş geldiniz.

Hava Durumu

İlkbahar Aylarında Sıcaklıklar
Mart (16 ºC – 7 ºC) Nisan (19 ºC – 10 ºC) Mayıs (23 ºC – 14 ºC)
Yaz Aylarında Sıcaklıklar
Haziran (28 ºC – 18 ºC) Temmuz (31 ºC – 20 ºC) Ağustos (31 ºC – 21 ºC)
Sonbahar Aylarında Sıcaklıklar
Eylül (26 ºC – 18 ºC) Ekim ( 22 ºC – 14 ºC) Kasım (17 ºC – 10 ºC)
Kış Aylarında Sıcaklıklar
Aralık (13 ºC – 7 ºC) Ocak (12 ºC – 5 ºC) Şubat (13 ºC – 5 ºC)

Roma’da tam bir Akdeniz iklimi hakimdir. Yazları oldukça sıcak ve kurak, kışları ise serin geçer. Yağmur yağışı en fazla sonbahar aylarında, kar yağışı ise her ne kadar çok az olsa da kış aylarında gerçekleşir. Turist kalabalığı genellikle temmuz ve ağustos aylarına denk gelir. Bu nedenle Roma’da gezilebilecek en uygun mevsim ilkbahar ve sonbahar aylarıdır. Çünkü bütçe, hava durumu ve turist yoğunluğu seyahatinizi etkileyebilecek ana unsurlardır.

Roma Ortalama Seyahat Bütçesi

Minimum Ortalama Maksimum
50 € 150 € 370 €
Yukarıdaki veriler günlük ve kişi başı olarak hesaplanmış olup içerisinde konaklama, ulaşım ve yemek gibi masrafları barındırmaktadır.

Bu başlık Roma serisinin 1. yazısıdır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.