YENİOrta Amerika Çok Yakında!
Sardinyaİtalya

Sardinya Gezilecek Yerler

5 dk okuma süresi

Sıcakkanlı İtalyanlar’ın adası, Sardinya’ya hoş geldiniz. Kılavuz niteliğinde hazırladığımız bu yazıda sizlere adanın rengarenk kabasalarından, tarihi yapılarından ve MÖ 8. yüzyılda Fenikeliler tarafından kurulan Nora ve Tharros arkeolojik sit alanlarından bahsedeceğiz. Eğer plajlar ile ilgili bir gezi rehberi arıyorsanız “Sardinya En İyi Plajlar” başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz…

1) Cagliari

Cagliari, tarihi dar sokaklarında dolaşmanın ve sevimli kafelerinden birine oturup leziz İtalyan dondurmalarının tadına bakmanın oldukça keyifli olduğu fotojenik bir şehirdir. Bastione di Saint Remy, Torre dell’Elefante ve Necropoli di Tuvixeddu gibi tarihi yapılara ev sahipliği yapan ve adaya seyahatinizde gezmeniz gereken ilk yer olan Cagliari, Spiaggia di Punta Molentis plajına da 1 saat uzaklıktadır.

2) Bastione di Saint Remy

19. yüzyılın sonlarında Neoklasik mimari tarzında inşa edilmiş olan tahkimat birimidir. Panoramik bir terasa sahip olması nedeniyle günümüzde turistler arasında oldukça popülerdir.

3) Torre dell’Elefante

Pisa egemenliği (11. ve 14. yüzyıllar arasında İtalya yarımadasının en güçlü 4 deniz cumhuriyetinden biri) sırasında 1307 yılında Giovanni Capula adlı İtalyan mimar tarafından, o zamanlar yaklaşmakta olan Aragon istilası (1323-1326) nedeniyle istihkam çalışmaları kapsamında inşa edilmiştir.

Yaklaşık olarak 42 metre uzunluğa sahip olan ve kendine özgü detayları ile öne çıkan kuleye ismini veren obje ise fotoğrafta da rahatlıkla görebileceğiniz fil heykelidir.

4) Necropoli di Tuvixeddu

Necropoli di Tuvixeddu

MÖ 6. ve 3. yüzyıllar arasında Kartacalılar’ın (Pön) ölülerini gömmek için kullandığı kaya mezarlığıdır (Nekropol). “Küçük deliklerin tepesi” anlamına gelen Tuvixeddu olarak adlandırılır.

5) Nora

Bir zamanlar Sardinya’nın en güçlü şehirlerinden biri olan; Fenikeliler tarafından MÖ 8. yüzyılda kurulan; daha sonra ise sırasıyla Kartacalılar ve Romalılar tarafından kullanılmış olan antik bir kenttir.

Açık hava müzesini andıran bir atmosfere sahip olan bu antik kent, yukarıdaki fotoğrafta da görebileceğiniz sanatsal mozaik zemin dekorasyonlarıyla ünlüdür.

Not

6) Su Nuraxi (Barumini)

Nuraghe Su Nuraxi - Barumini - Sardinia - Italy - 27

MÖ 17. yy’da inşa edilen ve 6. yy’da da terk edilen özel bir savunma kompleksidir. Dünya’nın başka hiçbir yerinde eşi benzeri bulunmayan bu yapılara Nuraghe adı verilmiştir.

Tarih öncesi mimarinin olağanüstü örneği olan bu gizemli Nuraghe yapılarından ada da toplamda 7000 adet (yaklaşık) bulunmaktadır.

Günümüzde arkeolojik sit alanı olarak belirlenmiş ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde kendine yer edinmiş olan Su Nuraxi yapısını yaz aylarında hafta içi her gün 09.00-19.00 saatleri arasında belirli bir ücret karşılığında (≅12 € – 7 €)  ziyaret edebilirsiniz.

Not

  • Nuraghe Santu Antine, Nuraghe La Prisgiona ve Nuraghe Palmavera bir diğer popüler olan Nuraghe yapılarıdır.

7) Tharros

Tharros - Sardinia - Italy - 08

Fenikeliler tarafından MÖ 8. yüzyılda kurulan daha sonra ise sırasıyla Kartacalılar ve Romalılar tarafından kullanılan oldukça antik ve bir o kadarda turistik bir şehirdir. Günümüzdeki kalıntıları MS 2. ve 3. yüzyıllara dayanan Tharros antik şehri aynı zamanda Akdeniz’deki en önemli arkeolojik miraslardan da biri olarak bilinmektedir.

8) Bosa

“Temo” adlı nehrin çevresine kurulmuş muazzam güzellikte bir sahil kasabasıdır. Pastel renkli evleri ve antik dar sokakları ile bilinen bu otantik kasaba sessiz sakin bir tatil için en ideal bölgelerden biridir.

Özellikle yaz günleri, çocukken çizdiğimiz o masum sanat eserine benziyor burası. Arka tarafta yemyeşil vadiler, o vadilerin arasından doğan bir güneş, masmavi bir gökyüzü, beri tarafta 2-3 katlı bacalı şirin evler, evin yanında yer alan elma ağaçları, önünde ise şırıl şırıl akan bir nehir…

9) Alghero

Sardinya’nın orta çağ mimarisine sahip en güzel şehirlerinden biridir. Harika günbatımı manzaraları ve eğlenceli vakit geçirebileceğiniz kafe, restoran ve barları ile bilinir. Daima hareketli olan şehir hayatı nedeniyle genellikle İspanya’nın Madrid veya Barselona şehirlerine benzetilir.

10) Grotte di Nettuno

Çeşitli ışıklandırmalarla aydınlatılan sarkıt ve dikit oluşumların yanında bir de göl içeren popüler bir mağaradır. Roma mitolojisinde su ve deniz tanrısı olan Neptün’ün adını almıştır.

Burayı popüler yapan aslında mağaranın görselliği değil, mağaraya ulaşmak için katedilmesi gereken oldukça meşakkatli fakat bir o kadarda harika merdiven yoludur (Escala del Cabirol). Tabii bu manzaralı yolu tercih etmek yerine Alghero’dan kalkan feribotlarla da direk mağaraya ulaşım sağlayabilirsiniz.

Not

  • Eğer bu zamana kadar herhangi bir mağara gezme şansınız olmadıysa kesinlikle keşfedilmeye değer. Ancak aksi durumda çok da farklı bir şey beklememek gerekiyor.

11) Stintino

Spiaggia La Pelosa, Stintino

Bembeyaz kumsalları, sakin turkuaz suları ve akşamüzeri o ılık yaz esintisi ile hafiften Maldivleri andıran oldukça şirin bir plaj bölgesidir.

12) Castelsardo

Ada’nın en renkli kasabalarından biridir. Oldukça sessiz sakin bir atmosfere sahiptir. Genellikle yol üzeri dinlenme tesisi veya mola yeri olarak kullanılmaktadır. Onca gezilecek ve görülecek yer varken buraya çok fazla zaman ayırmanızı önermiyoruz. Ancak bu güzel manzaranın da fotoğrafını çekmeden oradan ayrılmayınız.

13) Santa Teresa Gallura

Çarpıcı manzaralara, mükemmel plajlara, leziz menülere sahip restoranlara ve hediyelik eşya dükkanlarına sahip olan popüler bir kasabadır. Özellikle yaz aylarında konaklama amacıyla oldukça fazla turist ağırlamaktadır.

14) Porto Cervo

Deniz manzaralı harika otelleri, kaliteli olarak nitelendirilebilir olan restoranları ve araç otoparkından daha fazla rağbet gören lüks yat limanı ile dünyanın en pahalı tatil beldelerinden biridir. Konaklama amacıyla tercih edilebilir olan bu belde, lüks yaşam haricinde bir de kristal sulara yakınlığı ile bilinir.

15) Olbia

Leziz menülere sahip restoranları, civarda yer alan muhteşem plajları ve şirin mi şirin kasabaları ile adanın en popüler bölgelerinden biridir.

16) San Teodoro

Havuzlu villaların, harika restoranların ve gerçekten de en iyi plajların (Spiaggia Isuledda, Spiaggia La Cinta, Spiaggia di Lu Impostu ve Cala Brandinchi) yer aldığı küçük bir kasabadır. Tek sorun hangi plaja gideceğinize karar vermek. Emin olun, bu aşama DC ile Marvel arasında karar vermekten bile daha zor…

17) Orgosolo

“Merhamet tanrısı, güzel cenneti, özellikle saf bir vicdanla mücadele edenler ve gülemeyenler için yaptı. Cehennem ise sadece ondan korkanlar için vardır.”

Her bir duvarı sanat eseri mahiyetinde olan görülmeye değer turistik bir kasabadır. 1960’larda Francesco Del Casino adlı İtalyan ressam tarafından yapılmış olan o harika duvar resimleri nedeniyle günümüzde oldukça popüler olan kasaba, aynı zamanda adaya gezi düzeneleyen Instagramer’ların da merkezini oluşturmaktadır.

Bu başlık Sardinya serisinin 4. yazısıdır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.