YENİOrta Amerika Çok Yakında!
HavanaKüba

Havana Konaklama Bölgeleri

2 dk okuma süresi

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/8c/Havana_Municipalities.png

Toplamda 15 belediye altında 105 semte ayrılmış olan Havana’da konaklama için iki farklı yöntem bulunmaktadır;

1) Casa Particular

Kübalıların kendi evlerinin tümünü veya bir bölümünü devlet izniyle turistlere kiralayabilme durumuna dayalı bir yöntemdir.

Avantajlar;

  • Eğer sadece oda kiralarsanız yerel kültürü tanıma fırsatını yakalayabilir, onlarla beraber kahvaltı edebilir (5 CUC) ve geziniz ile ilgili her turlu sorularınızı danışabilirsiniz.
  • Ekonomik anlamda gezinizi rahatlatabilirsiniz.
  • Kübalı ailelere ek gelir sağlamış olursunuz.

Dezavantajlar;

  • Genellikle sadece İspanyolca bildikleri için dil konusunda muhtemelen biraz problem olacaktır.
  • Evlerin veya odaların içerisindeki banyo malzemeleri çoğunlukla olmadığından dışarıdan kendiniz edinmelisiniz. Her ne kadar bazen bulunsa da hijyen açısından problem olduğu için siz yine de dışarıdan kendiniz edinmeyi unutmayın.
  • Özellikle sıcak günlerde vazgeçilmez olan klimaların olmayışı da bir dezavantaj olarak bu listede yerini almış bulunmaktadır.

2) Hotel

Havana’daki oteller dünyanın diğer birçok yerinde bulunan ve bilinen lüks veya konforlu oteller gibi olmasa da her birisi yeterli bir seviyeye sahiptir. Ancak şehirde otel sayısı oldukça azdır. Bu nedenle fiyatlar muhtemelen evlere göre daha pahalı olacaktır.

Sıra bu 2 farklı konaklama biriminin bulunduğu konaklama bölgelerini incelemeye geldi;

Playa (01)

Mirаmаr

Arka bahçeli, garajlı ve havuzlu iki katli Amerikan tipi evlerin geniş ve bakımlı caddeler ile birlikte bulunduğu bu lüks semt, 1950’lerden bu yana diplomat kesimin yaşadığı yerleşim bölgesi olarak tanınmaktadır.

En iyi restoranların ve otellerin bulunduğu bu semt, aynı zamanda lüksü seven ve konfordan vazgeçmeyen gezginlerin ilk tercihlerinde yer almaktadır. Eğer sizlerde birer alışveriş tutkunu iseniz, lüks yaşamı seviyorsanız ve güvenli bir bölge arıyorsanız sizin için en mantıklı seçim Miramar.

La Habana Vieja (04)

Eski dar sokaklarında 16. yüzyılın derin izlerini taşıyan, çoğu kez yağmalanan, yakılan ve yıkılan, her seferinde tekrar bastan kurulan, günümüzde ise hala ekonomik bir karmaşaya sahip olan mimari bir şaheser, La Habana Vieja (Eski Havana).

Eğer sizlerde UNESCO tarafından koruma altına alınan bu açık hava müzesini görmek, titizlikle korunan meydanları ve görkemli sarayları ziyaret etmek, meşhur renkli Küba evlerinde konaklamak ve klasik arabalar ile heyecanlı bir seyahata çıkmak istiyorsanız bu bölge sizler için en mantıklı seçenek olacaktır.

Cеntrо Hаbаnа (03)

Genellikle yerel halkın yaşadığı hareketli caddeler ve eski binalarla dolu bu kalabalık ve gürültülü bölge ziyaretçilerine Havana’da günlük hayat hakkında bir bakış açısı kazandırıyor.

Eğer sizlerde bu belediyenin sakinleriyle tanışmak, Havana mutfağına dair bilgi edinmek ve kültürel hayatin içerisinde yer almak isterseniz Centro Habana’ya (Havana Merkez) gelebilirsiniz.

Plaza de la Revolución (02) 

Vedado

Şehrin gelişmekte olan is ve eğlence merkezi Vedado semti diğer bölgelere göre çok daha gelişmiştir. Eğer şehrin sosyal aktiviteleri ve eğlence mekanlarına yakın bir yerde konaklamayı düşünüyorsanız bu bölge sizler için iyi bir seçim olacaktır.

Bu başlık Havana serisinin 3. yazısıdır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.