YENİOrta Amerika Çok Yakında!
HavanaKüba

Havana Şehir İçi Ulaşım

5 dk okuma süresi

Bu şirin turistik şehirde otobüs, taksi, araç kiralama ve tren olmak üzere 4 ana ulaşım seçeneği bulunmaktadır. Bunların dışında şehri yürüyerek keşfetmek de gayet ideal bir seçenektir. Çünkü popüler gezi noktalarının, kaliteli restoranların ve eğlence mekanlarının birçoğu Habana Vieja’nın (Eski Havana) içinde ve etrafında yoğunlaşmış durumdadır. Rengarenk binaların ve klasik arabaların sık sık karşımıza çıktığı bu bölge, çevrede yer alan eşsiz güzellikler nedeniyle oldukça fotojenik bir şehir modeli ortaya çıkarmaktadır. Bu ve bunun gibi yerleri görmek ve geride harika anılar bırakmak istiyorsanız gezi planınızda kolaylık sağlayacak ulaşım araçlarını hep birlikte inceleyelim…

1) Taksi

Bir turist olarak Havana’da dolaşmanın en kolay yolu taksilerdir. Taksilerden bazıları 1950’lerden kalma eski Amerikan Chevy’leri, diğerleri biraz daha yeni olan Rus Lada’ları, çoğu turist taksisi ise modern Peugeot, Skoda ve hatta Mercedes’dir. Aeropuerto Internacional José Martí (HAV) adli havaalani ile Sehir merkezi arasi gidis gelislerin en mantıklı yolu ise yine bu taksilerdir.

Öncelikle havaalanına indiğinizde dışarıda sizi bekleyen taksilerden birini seçerek kalacağınız yere ulaşmanız mümkün ki buradaki taksiler gayet yeni ve konforlu. Km. başı veya rotalara bağlı sabit ücretler her ne kadar bazı tabloların üzerinden belirtilmiş olsa da mutlaka tüm yolculuklarınız için binmeden önce fiyat sormayı ve pazarlık yapmayı unutmayın.

Havana’da taksiler 4’e ayrılmaktadır;

1.1) Antika Arabalar

Antika arabalarla gün batımında Küba’nın eşsiz güzellikteki sahil şeridinde dolaşmak ve meydanları gezmek kesinlikle yapılabilecek en güzel şeylerden biri! Fuşya, turkuaz, limon sarısı, ateş kırmızısı…Onlarca farklı renkte araba seçeneğiniz varken bir tane seçmek oldukça zor ancak çok düşünmeyin, zaten arabayla şehri dolaşırken başka antika arabaları rengarenk görmek size görsel bir şölen yaşatacak.

Havana’da antika araba şoförlerinin oluşturduğu klasik bir rota var ve size sahil şeridini, meydanları gezdiriyorlar. Belirledikleri fiyat ise 1 saat için 35 CUC. Antika arabalarda taksimetre bulunmadığı ve dolayısıyla fiyata şoför karar verdiği için sıkı bir pazarlıkla 10 CUC kadar indirim yaptırıp 25 CUC’a anlaşabilirsiniz.

Havana merkezde rahatlıkla bulabileceğiniz antika özel araçlar/taksiler için tarifelere buradan göz atabilir ve yine ayni sayfadan günlük kiralama ile ilgili iletişime geçebilirsiniz.

1.2) Coco Taxi

Birazcık yavaş da olsa sevimli küçük taksiler Havana’da oldukça çok bulunuyor. Havana’da Coco taksilerin kullanılması 90’ların sonlarına doğru başlamış ve başlangıçta da amacı turistleri başka bir konsept ile taşımakmış. Şoförün arkasında bulunan kepçe tarzı koltuklarda genelde iki ya da üç yolcunun oturduğu Coco taksi, üç tekerin üstünde giden iki motorlu bir araçtır. İsmini de Hindistan cevizine (Coco) benzeyen şeklinden alıyor.

Şehirde 2 çeşit Coco taksi bulunuyor: Siyah ve Sarı. Siyah olan Kübalılar içinken sarılar turistler için. Gürültülü ve taksiye göre biraz daha az rahat olsa da normal taksilerden çok daha ucuz ve size açık havada daha iyi bir keşif imkânı sunuyor. Fiyatları kısa mesafeler için 2 CUC’dan başlıyor. Eğer 1 saatlik şehir turu yapmak isterseniz de 20 CUC civarı tutuyor. Eğer alışılmadık ve yeni bir şehir turu denemek istiyorsanız kesinlikle coco taksileri kullanmalısınız!

1.3) Taxi Colectivo (Almendrones)

Bu taksi çeşidi hem Kübalılar hem de turistler için oldukça yaygın ve ucuz bir ulaşım çeşidi. Ancak daha çok Kübalılar tarafından tercih ediliyor, halka karışmak ve daha yakından konuşmak, tanışmak isteyenler için ise harikulade bir seçenek!

Bu taksiler bütün ana yollarda bulunuyor ve ön camında bulunan etiketten kolayca ayırt edilebiliyor. Tek yapmanız gereken elinizi kaldırmak ve şoföre gideceğiniz yeri söylemek. Colectivos’ların fiyatları mesafeye göre değişiyor ve genelde 0,5-1,00 CUC’dan başlıyor. Taksi şoförleri genelde taksimetreyi kapatıp size önceden bir fiyat söylüyor ancak söyledikleri fiyat hemen hemen normalde tutan fiyatla aynı oluyor. Fiyatlar dediğimiz gibi değişiklik gösterdiği için sıkı bir pazarlıkla güzel bir indirim kapabilirsiniz.

Genelde 5 ya da 6 kişi ile beraber yolculuk yapıyorsunuz. Eğer dar bir bütçeyle seyahat ediyor ya da neden fark etmeksizin sadece halka karışmak istiyorsanız kolektif taksiler sizin için en uygun seçenek!

Şehirlerarası yolculuklarda da ayrıca vazgeçilmezlerden biri olan bu araç tipleri, eğer yanınızda tanıdık/tanımadık herhangi bir kişiyle anlaşırsanız bütçe ve zaman açısından mükemmel bir avantaja neden olabilir.

Bu bolümde anlatılan herhangi bir taksi türündeyken şoföre gitmek istediğiniz yer ile ilgili rahatlıkla soru sorabilirsiniz. Sıcakkanlı bu insanlar sizlere yârdim etmekten asla çekinmeyecek ve yol gösterecektir.

1.4) Standart Taksiler

Sadece kendinizin ve şoförün olduğu, Colectivo gibi çok paylaşımlı olmayan bu taksiler fiyat açısından biraz daha pahalı ancak havaalanından şehir merkezine gitmek için en uygun seçenek. Havaalanından şehir merkezine gitmek 25 CUC’a denk geliyor ve yaklaşık 30 dakika sürüyor. Colectivo adli taksilerin yaklaşık 2-3 katı pahalılığında olan bu özel taksiler mesafeye göre değişiklik gösteriyor. Sadece şehir içi değil şehirler arası da kullanabileceğiniz bu taksiler için şehirler arası ulaşım hakkında daha detaylı olarak kendi web sitelerinden fiyat bilgisi edinilebilirsiniz.

Otobüs

Havana’da da otobüs turistler için biraz mücadeleli çünkü Guaguas denen bu halk otobüsleri hem kalabalık oluyor hem de düzensiz saatlerde hareket ediyorlar. Ancak otobüsler açık ara şehirdeki en ucuz ulaşım çeşidi! Bu yüzden de yerel halk tarafından en çok kullanılan toplu taşıma aracı diyebiliriz. Siz de bir şehri o şehrin yerlisi gibi yaşamayı sevenlerdenseniz otobüsler kesinlikle size göre.

Üstelik Havana son zamanlarda Çin yapımı yepyeni araçlarla donatılmış durumda. Otobüs ücretleri ise dediğimiz gibi gerçekten çok ucuz (0,05 CUC). Eğer otobüs kullanmaya karar verdiyseniz birkaç tavsiye verebiliriz. Otobüse bindikten sonra daha kolay inebilmek için daima en arkasına yürüyün ve sırt çantanızı önünüze alıp cüzdanınıza göz kulak olun.

Şehirler arası da kullanılabilen bu otobüsler hakkında fiyatlara, detaylı bilgilere ve sık sorulan sorulara buradan ulaşabilirsiniz.

Araç Kiralamak

Öncelikle hali hazırda zaten var olan taksi veya otobüs gibi ulaşım araçları geziniz boyunca muhtemel ihtiyacınız olan tüm işlerinizi görecektir. Ancak yine de araç kiralamak istiyorsanız bu yazıyı dikkatlice okuyun…

Diğer ülkelerde gördüğünüz araç kiralama firmalarının hiçbirisi Küba’da bulunmamaktadır. Bulunanlar ise çeşitli sorunlar nedeniyle genel itibariyle kullanılmamaktadır.

Küba’da üç farklı marka adı altında doğrudan devlet tarafından işletilen 3 araç kiralama şirketi (REX, Havanautos ve Cubacar) bulunmaktadır. Bu şirketler az önce de bahsettiğimiz üzere belirli sorunlara sahiptir;

  • Araç kiralama ve ek ücretleri çok yüksektir.
  • Kiralık çok az araba vardır.
  • Ödeme politikaları ABD ambargoları nedeniyle çok farklıdır. Genellikle ödemeler yurtdışındaki aracı bir şirket ile olmaktadır.
  • Hizmet kaliteleri yeterli değildir.
  • Araca sahip olabilmek için 2 ila 5 saat arası bekleme sureniz vardır.

Eğer klasik araçlarla şehir içi veya şehirlerarası turlar veya yolculuklar planlıyorsanız buradan daha fazla bilgiye ulaşabilir ve rezervasyon yaptırabilirsiniz. Ayrıca “Cuba Travel Network” adli siteden de yukarıda bahsettiğimiz araç firmalarına ait araçları kiralayabilir, çeşitli etkinliklere katılabilir veya konaklama için yer bakabilirsiniz. Yalnız belirttiğimiz üzere fiyatların yüksek olacağını unutmayın.

Not;

Klasik araçlar sürüş esnasında muhtemel çıkabilecek problemlere karşı sürücüsü ile birlikte kiralanmaktadır. Yani firmalar kişisel olarak aracı sürmenize izin vermemektedir (istisnalar olabilmektedir).

Bu başlık Havana serisinin 2. yazısıdır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.